Verslas

2015.04.25 15:10

Žinia iš Graikijos: mes pasakysime „ne“

ELTA2015.04.25 15:10

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis pareiškė, kad Atėnai tvirtai tars „ne“ visiems kreditorių reikalavimams tęsti diržų veržimosi politiką, nepaisydami grėsmingos šalies situacijos euro zonoje. Kreditorių grasinimai nukreipti ne prieš Graikiją, o prieš visą Europą, pareiškė ministras.

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis pareiškė, kad Atėnai tvirtai tars „ne“ visiems kreditorių reikalavimams tęsti diržų veržimosi politiką, nepaisydami grėsmingos šalies situacijos euro zonoje. Kreditorių grasinimai nukreipti ne prieš Graikiją, o prieš visą Europą, pareiškė ministras.

Anot šalies finansų ministerijos šaltinio, apie tai ministras sakė interviu Prancūzijos žurnalui „Philosophie“.

„Nuo pat derybų pradžios vyriausybė laikėsi bendros pozicijos – nebetęsti griežto taupymo politikos. Finansų ministras šią poziciją patvirtino, pareikšdamas, kad jeigu partneriai ir kreditorių institucijos reikalauja griežtesnio taupymo šalyje, kuri ir taip patyrė didžiulių nuostolių dėl rūsčiausios taupymo politikos per visą ekonominės politikos istoriją, tuomet vyriausybė tvirtai ištars „ne“, – pareiškė ministerija.

„Ir jeigu mums bus grasinama neformaliais veiksmais, kurie kels riziką Graikijos situacijai euro zonoje, taip darydami jie pakenks bendriems Europos interesams. Graikijos vyriausybė tvirtai gina šalies interesus ir demokratines Europos tradicijas“, – ministro žodžius citavo šaltinis.

Y. Varoufakis po euro grupės posėdžio, per kurį nepavyko susitarti dėl tolesnio Graikijos finansavimo, sakė žurnalistams, kad yra nusiteikęs optimistiškai, nepaisydamas tam tikrų nesutarimų. Ir kartu pabrėžė, kad Graikijos vyriausybė nesiruošia vykdyti kreditorių reikalavimo mažinti pensijas, kaip ir vykdyti kitas priemones, dėl kurių smuktų pragyvenimo lygis.

Y. Varoufakis pripažino, kad derybos labai sudėtingos. „Atmosfera įtempta. Baigiantis deryboms pozicijos tampa vis kietesnės. Sprendimas bus nelengvas, bet jis bus priimtas“, – sakė Y. Varoufakis.

Į klausimą, ar nepavojinga susiklosčiusi situacija Graikijai, ministras atsakė: „Kaip gali būti nepavojinga? Ir visai Europai ji pavojinga. Mes siekiame juos tuo įtikinti“.

Į Graikijos žurnalisto pastabą, esą prieš Graikiją susimokyta, Y. Varoufakis atsakė: „Tai tiesa... Aš visada esu nusiteikęs optimistiškai, nes mūsų visų bendras interesas pasiekti išmintingą sprendimą, sustabdyti krizę ir jos nekurstyti. Tai mūsų visų bendras interesas“.

N. Kotzias: Europa negali nuspręsti, ar palaikyti Atėnus, ar juos nubausti

Graikijos užsienio reikalų ministras Nikos Kotzias teigia, kad Europos Sąjungos (ES) šalys susidūrė su dilema, į Graikijos valdžią atėjus radikaliųjų pažiūrų kairiesiems.

„Jie negali nuspręsti, ar mus palaikyti, kad šalies ūkis toliau vystytųsi, ar palikti Graikiją pačiai kovoti su sunkumais, taip ją nubaudžiant ir parodant, kas vyksta šalyje, kurioje vadovauja kairiųjų vyriausybė“, – sakė N. Kotzias interviu naujienų agentūrai „Reuters“ Niujorke per penkių dienų oficialų vizitą Jungtinėse Valstijose.

N. Kocijas sakė gerbiantis Vokietiją, bet ne vokiškąją politiką ar Berlyno požiūrį į Graikijos ekonomiką.

Atėnai ir jų euro zonos partneriai turi rasti „kompromisinį sprendimą dėl politikos, kuri atgaivintų ekonomiką ir leistų šaliai padengti savo skolas“, sakė N. Kocijas. Į klausimą, ar jis prašys likusios Europos tiesiog patikėti Graikija, šalies užsienio reikalų ministras atsakė: „Ne. Pasitikėjimas yra svarbus, bet būkime realistai.“

„Mes norime rasti kompromisą ir galiausiai jį rasime, – pareiškė N. Kotzias. – Koks galėtų būti sprendimas? (Kraštutinių dešiniųjų partija) „Auksinė aušra“ lipa ant kulnų. Tuo niekas nesuinteresuotas, todėl sprendimas tikrai bus priimtas“, – sakė ministras.

Graikijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Auksinė aušra“, kurios ideologiją politologai vadina neonacistine, tapo trečiąja jėga per neeilinius parlamento rinkimus.

Kalbėdamas apie bendradarbiavimą su Rusija dėl dujotiekio, planuojamo iš Turkijos į Graikiją, Makedoniją, Serbiją ir Vengriją, statybos, N. Kotzias pranešė, kad gegužę darbo grupė aptars techninius ir finansinius klausimus. N. Kocijas pabrėžė, kad investicijos į Graikijos vamzdyno dalį gali siekti 2–2,5 mlrd. dolerių.