Veidai

2015.09.08 13:45

Jūros „superpotvynis“ į Prancūziją priviliojo dešimtis tūkstančių smalsuolių

BNS 2015.09.08 13:45

30 tūkst. žmonių šeštadienį suplūdo į Mon Sen Mišelį stebėti, kaip „šimtmečio potvynio banga“ apsupa šią vaizdingą Prancūzijos vietovę.

30 tūkst. žmonių šeštadienį suplūdo į Mon Sen Mišelį stebėti, kaip „šimtmečio potvynio banga“ apsupa šią vaizdingą Prancūzijos vietovę.

Stebėti jūros potvynio šioje uolėtoje Normandijos pakrantės salelėje, kurioje stovi gotikinis benediktinų vienuolynas ir kur jūros potvyniai būna vieni didžiausių Europoje, susirinko rekordinė minia.

Tačiau šventišką atmosferą sutemus ir vandeniui estuarijoje pakilus sulig keturių aukštų namu temdė naujienos apie nuskendusius žmones.

Nors 70 metų žvejo, kuris buvo nuneštas Žirondos regione Prancūzijos pietvakariuose, ir kito vyro, kuris rinko jūros gėrybes ties Didžiąja sala toliau šiaurėje, žūtys nebuvo tiesiogiai susijusios su vadinamuoju „superpotvyniu“, vien Bretanės regione teko gelbėti 15 žmonių, įstrigusių dėl popietės potvynių.

Dėl penktadienį įvykusio Saulės užtemimo poveikio pavasarinio jūros potvynio banga šeštadienio vakarą Mon Sen Mišelyje pasiekė rekordinį daugiau kaip 14 m aukštį arba, kitaip tariant, koeficientą 119 iš įmanomo 120-ies maksimumo.

Daug smalsuolių susirinko ant beveik kilometro ilgio pėsčiųjų tilto, kuris į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą Mon Sen Mišelį jungia su žemynu. Kiti jūros potvynį stebėjo nuo pylimų šioje granito salelėje, kurią per metus aplanko 3 mln. žmonių.

Prancūzijos karinio jūrų laivyno jūrų ir hidrologinės tarnybos (SHOM) pareigūnai buvo perspėję, kad didelė šeštadienio potvynio banga, kurios pikas buvo kelios minutės po 20 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku, kels pavojų žmonėms, kurie nuklys per toli.

Dar prieš aušrą turistai iš Prancūzijos ir viso pasaulio, pavyzdžiui, Japonijos, Vokietijos, ypač – Belgijos, užsiėmė savo vietas gamtos spektakliui stebėti.

Penktadienį vakare Mon Sen Mišelyje, kur, kaip sakoma, jūra kyla „šuoliais lekiančio žirgo greičiu“, jau buvo susirinkę maždaug 10 tūkst. žmonių.

Netoliese esančiame Bretanės pakrantės mieste Sent Malo, į vakarus nuo Mon Sen Mišelio, stebėti į krantą atsiritančių didžiulių bangų susirinko maždaug 20 tūkst. žmonių.

Tokį įspūdingą reginį galima matyti ir kitose pasaulio vietose, pavyzdžiui, Kanados Fandžio įlankoje Atlanto pakrantėje jūros potvynio banga turėjo būti 16 metrų. „Superpotvynio“ taip pat laukiama Ugnies Žemėje prie piečiausio Pietų Amerikos žemyno taško, Australijos šiaurinėje pakrantėje ir Bristolio įlankoje Britanijoje.

Praėjusį kartą vadinamasis amžiaus potvynis įvyko 1997 metų kovo 10 dieną , o kitas įvyks 2033 metų kovo 3 dieną.