Veidai

2015.09.08 13:45

Rusijos prezidento „dingimas“ suteikė peno interneto satyrikams

Internautai penktadienį negailestingai šaipėsi iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kai šis kelias dienas nepasirodė viešumoje, nors pareigūnai tvirtino, kad Kremliaus gyvenimas teka įprasta vaga.

Internautai penktadienį negailestingai šaipėsi iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kai šis kelias dienas nepasirodė viešumoje, nors pareigūnai tvirtino, kad Kremliaus gyvenimas teka įprasta vaga.

Valstybinės televizijos parodytas reportažas, kuriame V.Putinas matomas dirbantis savo rezidencijoje prie Maskvos, neišsklaidė internete sklaidančių gandų, kad 62 metų Kremliaus lyderis mirė, buvo nuverstas arba išvyko į Šveicariją, kur esą pagimdė jo širdies draugė.

Ukrainos vaikai sukūrė satyrinį animacinį filmuką, kuriame vaizduojama, kaip V.Putiną iš Kremliaus pagrobia ateiviai.

Socialiniame tinkle išpopuliarėjo žyma #putinumer (Putinas mirė), o tinklalapis putinumer.com siūlė skaitytojams būdų patikrinti, ar tie gandai yra pagrįsti.

Puslapyje su klausimu „Ar Putinas mirė?“ paspaudus mygtuką „Patikrinti“ iššokdavo įvairių sarkastiškų atsakymų.

„Pažvelkit per langą, – rašoma viename iš jų. – Ar žmonės džiūgauja, šoka, leidžia fejerverkus? Ne? Tuomet jis dar nemirė.“

V.Putinas paprastai dažnai reiškiasi valstybinėje žiniasklaidoje, bet pastarąją savaitę jis nesirodė viešumoje, o tai pakurstė gandus, kad prezidento valdymui iškilo pavojus. Nors nebuvo pateikta beveik jokių patikimų faktų, buvo spėliojama, kad įvyko kažkoks lūžis tarp besivaržančių Kremliaus viršūnių stovyklų po opozicijos politiko Boriso Nemcovo nužudymo netoli Raudonosios aikštės vasario 27 dieną.

„Putinas tyčia numirė, kad atitrauktų dėmesį nuo Nemcovo nužudymo“, – šmaikštavo „Twitter“ vartotojas, pasivadinęs Putin#Vor (Putinsa#Vagis).

Vienas Ukrainos naujienų tinklalapis paskelbė karikatūrą, kuriame V.Putinas vaizduojamas gulintis šalia bolševikų revoliucijos lyderio Vladimiro Lenino jo mauzoliejuje Raudonojoje aikštėje, taip pat fotomontažų, kuriuose V. Putinas matomas gulintis mirties patale arba atvirame karste.

tabloid.pravda.com.ua nuotr.

Kremlius nesužavėtas

Nors V.Putinas tapo negailestingos satyros taikiniu, jis išlieka pačiu populiariausiu Rusijos politiku. Jo populiarumas itin padidėjo kilus patriotizmo bangai, kai Rusijos lyderis praėjusiais metais aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą.

Prokremliškas viešosios nuomonės tyrimų institutas VTSIOM penktadienį paskelbė, kad V.Putino populiarumas pasiekė visų laikų aukštumas – 88 procentus.

Paprašytas naujienų agentūros „Reuters“ patvirtinti, kad prezidento sveikata yra gera, V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas atšovė: „Taip. Sakėme tai jau šimtą kartų. Tai nebejuokinga.“

Šveicarijos laikraščiai tvirtino, kad Alina Kabajeva, kuri, anot seniai sklandančių gantų, yra Rusijos lyderio širdies draugė, pagimdė mergaitę vienoje Alpių klinikoje, kurios paslaugomis dažnai naudojasi įtakingi asmenys.

Naujienų agentūra „RIA Novosti“ atskirai citavo D. Peskovą, kuris neigė, kad V.Putinas vėl tapo tėvu, atsakydamas į gandus, esą buvusi olimpinė gimnastė pagimdė Šveicarijoje.

Kremlius jau ne kartą neigė gandus apie numanomus romantiškus ryšius tarp A. Kabajevos ir V.Putino, kuris praėjusiais metais oficialiai išsiskyrė su žmona Liudmila.

„Putino darbotvarkė išties įtempta: vakar jis mirė, šiandien susilaukė vaiko“, – šaipėsi vienas „Twitter“ vartotojas.

Šalyje, kurioje prezidentas dominuoja valstybinėje žiniasklaidoje, demonstracijos yra griežtai kontroliuojamos, o Kremliaus oponentams gresia areštas, baudos, teismai arba, kaip B.Nemcovo atveju, netgi mirtis, internetas tapo veiksmingiausiu kanalu nepasitenkinimui išlieti.

Siurrealistiniame vaizdo įraše, kuris iki penktadienio vakaro buvo peržiūrėtas tinklalapyje „YouTube“ daugiau negu 93 tūkst. kartų, matomi du vyrai slepiamosiomis uniformomis, einantys per šiukšlėmis nuklotą gamtovaizdį ir V.Putino kapą, nešdamiesi televizorių, kuriame rodomas siautulingas kazokų šokis.

„Pasaulyje būna neįtikėtinų dalykų, – dainuoja jie. – Būtų galima manyti, kad žmonės liūdės, bet Žemės gyventojai džiūgauja. Visuose žemynuose vyksta paradai. Amerika laiminga, Europa laiminga.“

Kai prezidentas šią savaitę atšaukė susitikimą su Kazachstano lyderiu, tai išprovokavo naują satyros pliūpsnį. Viena iš teorijų skelbė, kad V.Putinas nutarė susitikti su Muamaru Kadhafi  ir Hugo Chavezu – velioniais Libijos ir Venesuelos lyderiais.

JAV prezidento Baracko Obamos atstovas, skrisdamas prezidentiniu lėktuvu, buvo paklaustas, ar Vašingtono vyriausybė turi informacijos, kas nutiko V.Putinui ir ar B. Obama apie tai buvo informuotas.

„Man pakanka rūpesčių, kad suspėčiau paskui vieną pasaulio lyderį, – žurnalistams atsakė Baltųjų rūmų atstovas Ericas Schultzas. – Patariu kreiptis į rusus su klausimais dėl jų (lyderio). Esu tikras, kad jie mielai jums atsakys.“