Veidai

2019.04.04 19:36

Ištvermės lenktynėse dalyvausiančios lietuvės: stereotipų apie moteris šiame sporte – vis dar daug

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.04.04 19:36

Tenka išgirsti, kad moterys labai atsargios, kad per daug bijo, kad tai yra techninė sporto šaka, o moterys ir technika neturi nieko bendro, LRT TELEVIZIJAI sako viena greičiausių Lietuvos lenktynininkių Ernesta Globytė. Ji ir lenktynininkė Indrė Senkutė-Gedgaudienė dalyvaus Šiaurės Europos zonos ištvermės lenktynėse, kurioms jau intensyviai ruošiasi ir sako, kad šiame sporte labiausiai traukia adrenalinas.

Automobilių sporte pilotės E. Globytė ir I. Senkutė-Gedgaudienė dalyvauja ne vienerius metus, bet tik šiais metais nusprendė suvienyti jėgas, o jų komanda vadinasi „SpeedSistersLT“.

„Labiausiai man patinka pats vairavimas. Kiekvienas žmogus atranda kažkokią sritį ar sportą, kur jis nori tobulėti. Vairavimas yra labai plati sritis, kurioje galima išbandyti tiek žmogaus ribas, tiek automobilio, tiek komandos. Ilgose lenktynėse svarbus komandinis darbas, kai viskas priklauso ne tik nuo tavęs, bet ir nuo kolegės“, – sako I. Senkutė-Gedgaudienė.

Jai pritaria ir E. Globytė, kuri sako, kad vairavimas – didžiausia jos aistra: „Mane labiausiai žavi adrenalinas, jausmas, kai sugebi nugalėti save ir konkurentus. Nugalėti iš viso yra neapsakomas jausmas. Labiausiai pasiilgstu paties lenktyniavimo jausmo, vairavimo veiksmo – jis mus veža.“

Nors automobilių sporte dominuoja vyrai, sportininkės sako, kad atsiranda vis daugiau moterų. Tačiau vis dar gajūs ir į moteris nukreipti stereotipai.

„Moteriškų komandų yra, yra ir atskirai važiuojančių moterų, bet ne tiek daug, kurios susivienytų važiuoti kartu. Mūsų atveju, mes susivienijome ne tik dėl žinomumo ar matomumo. Norime parodyti ir išbandyti, kad tikrai moterys gali vairuoti. Moterų galbūt nėra tiek daug, nes yra stereotipai, kad tai vyriškas, agresyvus, rizikingas sportas. Labai mažai žmonų atveda savo mergaites į kartingo būrelį. Tai vis dar daugiau berniukų sportas“, – sako I. Senkutė-Gedgaudienė.

E. Globytė priduria, kad norėtųsi lenktynių sporte išvysti daugiau moterų: „Nuolatos girdžiu, kaip smagu, kaip norėtų pabandyti, bet jos visos kažko išsigąsta. Galbūt jų nepalaiko antrosios pusės, artima aplinka, kas yra labai svarbu. Manau, kad tiek aš, tiek Indrė pačioje pradžioje išgyvenome labai daug replikų, kad čia mums ne vietą, nieko neparodysime ir nepasieksime. Po tiek metų šių kalbų arba nebegirdime, arba jų neliko.“

Ji sako, kad tenka išgirstį įvairių nuomonių. „Tenka išgirsti, kad moterys labai atsargios, kad per daug bijo, kad tai yra techninė sporto šaka, o moterys ir technika neturi nieko bendro“, – tikina E. Globytė.

Žiedinėse lenktynėse sportininkės ne kartą lipo ant pakylų ir taip įrodė, kad lenktyniauti ir užimti prizines vietas vis dėlto gali. Šiaurės Europos zonos 6 val. ištvermės lenktynėse E. Globytė jau yra dalyvavusi ir laimėjusi su kitu komandos nariu. Šįkart sportininkės važiuos dviese – kas valandą pakeis viena kitą vairuotojos kėdėje.

„Pilotas arba atletas ruošiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, tiek vairavime. Fizinis pasirengimas reikalingas koordinacijai, reakcijai, matymui sudėtingose stresinėse situacijose, nuovargio būsenoje. Treniruojamės ir simuliatoriuose, kur ruošiesi ir gilini savo žinias, jas įprasmini artėjant sezonui“, – apie pasiruošimą sako I. Senkutė-Gedgaudienė.

Plačiau apie lenktyninkių pasiruošimą – laidos įraše.

Labas rytas, Lietuva II dalis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt