Veidai

2015.03.09 11:37

„Vyno tamsumo“ vandenynas, arba kada žmonija pamatė mėlyną spalvą?

15min.lt2015.03.09 11:37

Prieš keletą savaičių kilo daug diskusijų dėl suknelės, kuri vieniems buvo aiškiai mėlyna ir juoda, o kitiems – neabejotinai balta ir auksinė. Bet yra įrodymų, kad iki dabartinių laikų žmonės mėlynos spalvos nematė visai.

Prieš keletą savaičių kilo daug diskusijų dėl suknelės, kuri vieniems buvo aiškiai mėlyna ir juoda, o kitiems – neabejotinai balta ir auksinė. Bet yra įrodymų, kad iki dabartinių laikų žmonės mėlynos spalvos nematė visai.

Straipsnyje Kevinas Loria`as nagrinėja įrodymus, remiančius XIX amžių siekiantį teiginį, kai mokslininkas Williamas Gladstone`as, pastebėjo, jog Odisėjoje Homeras vandenyną aprašo kaip vyno tamsumo ir įvardija kitus keistus atspalvius, tačiau niekur nenaudoja žodžio „mėlynas“.

Po kelerių metų filologas Lazarusas Geigeris nusprendė panašiai išanalizuoti senovės islandų, hindu, kinų, arabų ir hebrajų tekstus, ir taip pat nerado nė vieno žodžio „mėlyna“ paminėjimo.

Pirmoji visuomenė, turėjusi atskirą žodį mėlynos spalvos pavadinimui, buvo egiptiečiai – vienintelė kultūra, mokėjusi gaminti mėlynus dažus. Nuo tada, panašu, ir pasklido žinia apie šią spalvą.

Bet ar tai, kad nebuvo žodžio šiai spalvai, reiškia, jog mūsų protėviai nematė mėlynos spalvos?

Stengiantis tai išsiaiškinti buvo atliekami įvairūs tyrimai. Vieną iš įdomiausių atliko Julesas Davidoffas, psichologas iš Goldsmitho universiteto Londone, dirbęs su Himba gentimi Namibijoje. Jų kalboje nėra žodžio, reiškiančio mėlyną spalvą ir griežto atskyrimo tarp žalios ir mėlynos.

Norėdamas patikrinti, ar tai reiškia, kad jie išties negali matyti mėlynos spalvos, jis parodė jiems apskritimą su 11 žalių kvadratų ir vieną akivaizdžiai mėlyną. 

Himba genčiai sunkiai sekėsi pasakyti Davidoffui, kurio kvadratėlio spalva skirtinga. Bandžiusieji atsakyti, kuris kvadratėlis skirtingas, ilgai užtrukdavo, kol pateikdavo teisingą atsakymą, dažnai klydo.

Tačiau įdomu, kad himba genties žmonės turi daug daugiau žodžių žaliai spalvai nusakyti, nei mes. Taigi, Davidoffas apvertė eksperimentą ir parodė anglakalbiams tokį patį paveikslėlį su 11 vieno žalios spalvos atspalvio kvadratėlių, ir vienu skirtingo atspalvio. Šįkart prastai sekėsi anglakalbiams, o himba gentis kvadratėlį atskyrė iškart.

Kitas mokslininkų tyrimas 2007 m. parodė, kad tiems, kurių gimtoji kalba yra rusų, (joje nėra vieno žodžio „mėlyna“, tačiau yra žodis žydra (goluboy) ir tamsiai mėlyna (siniy), šviesius ir tamsius mėlynos spalvos atspalvius atskiria daug greičiau nei anglakalbiai.

Visa tai rodo, kad kol nebuvo žodžio tokiai spalvai nusakyti, mūsų protėviai apskritai nematė mėlynos spalvos. Arba, tiksliau, jie veikiausiai ją matė taip pat kaip ir mes, tačiau jos niekada neišskyrė iš žalių atspalvių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt