Naujienų srautas

Veidai2019.03.27 14:35

Johno Lennono „Lovos taikai“ – 50 metų: daugelis iki šiol nori tapti scenos dalyviu

Lygiai prieš 50 metų Amsterdame legendinis Bitlų grupės narys Johnas Lennonas, ką tik vedęs Yoko Ono, visą savaitę priiminėjo žurnalistus, įsitaisęs viešbučio lovoje. Tai buvo Vietnamo karo laikai, o Johnas su Yoko tokiu originaliu būdu ragino visus atsisakyti smurto ir siekti tik taikos.

Legendine tapusią akciją J. Lennonas ir Yoko Ono surengė 1969-ųjų kovą-nuo 23-ios iki 29-osios. Užuot išvykę pasilinksminti į povestuvinę kelionę jie nusprendė įsitaisyti Amsterdamo „Hilton“ 902-ame numeryje ir apsirengę baltai visą savaitę priiminėjo reporterius bei svečius.

Vėliau ši akcija išgarsėjo kaip „Plaukų taika“ ir „Lovos taika“. Tokie užrašai kabojo virš jų lovos. Tai buvo pats kruvino karo Vietname įkarštis, todėl susidomėjusiųjų tikrai netrūko – ir įvairių revoliucionierių, ir reporterių, fotografų.

„Paprašiau Johno, kad nusiimtų akinius, o jis atsakė – „ne, negaliu, tai aš, Johnas Lennonas“, taip gana arogantiškai, Liverpulio stiliumi – „tai J. Lennonas“. Tada Yoko pasakė: „Johnai, kaip tu negražiai atsakei. Šis jaunas berniokas taip gražiai paprašė, taip negalima.“

Tada Lennonas pasakė – gerai jau gerai, padarysiu tai. Jis nusiėmė akinius, ir aš galėjau padaryti vienintelę jo nuotrauką be akinių. Tikra tiesa, nes po jo mirties atrodė, kad jis niekada nepozavo be akinių, tai buvo tiesiog laimingas kadras“, – prisiminimais dalijosi fotografas Claude Vanheye.

Kai kurie naujienų korespondentai išreiškė abejonių, ar pavyks sėdint lovoje išspręsti taikos pasaulyje klausimą. Po kelių dienų išvargintas tokių klausimų J. Lennonas pasakė vienam reporteriui: „Baikite klausinėti ir patys ką nors padarykite – užsiauginkite plaukus ar pradėkite nešioti taikos ženklą.“

Deja, per tuos 50 metų taika vis dar neįsigalėjo, nors karų mastas gal kiek ir sumažėjo. Taigi tuos, kuriems vis dar įdomi Johno ir Yoko istorija, dabar kviečia Amsterdamo „Hilton“, kur devintame aukšte, antrame kambaryje surengta ši kukli, bet labai simbolinė ekspozicija.

„Nuolat gauname prašymų leisti apžiūrėti kambarį, ir pats kambarys yra labai paklausus. Kiekvienas trokšta pabūti Lennono „Lovos taikos“ scenos dalyviu. Kiekvienas apie tai skaitė, tai legendiniai laikai, legendinė istorijos dalis“, – pasakoja viešbučio administratorė Maria Ghebresselassie.

J. Lennonas buvo nušautas 1980-aisiais prie savo namų Niujorke. Jo našlė Yoko Ono prieš kelerius metus sukūrė filmą apie Amsterdamo, o vėliau Monrealio „Lovos taikos“ akcijas. Beje, rytoj prie viešbučio Amsterdame bus pasodinta baltų taikos tulpių Lennonui atminti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi