Veidai

2019.03.31 18:24

Personalo atrankų specialistė Marijui: rasti IT specialistą – lyg pagauti vėją laukuose

Mes galvojame, kur tuos žmones surasti, kaip juos prisikalbinti, nes IT nėra ta sritis, kur įdėjus skelbimą sulauksi šimto gyvenimo aprašymų – įdėjus skelbimą mes girdime laukuose švilpiant vėją ir niekas nekandidatuoja, taip LRT RADIJUI sako personalo atrankų specialistė Gintarė Misiukaitė. Jos aiškinimu, IT specialistai yra labai išrankūs. „Kam jiems siųsti CV, jeigu pasiūlymai pas juos patys atplaukia“, – svarsto pašnekovė.

– Personalo skyrius tiesiog atrenka darbuotojus?

– Atrankos yra vienas iš prioritetų, vėliau, žinoma, eina visi kiti vadinamieji „softiniai“ dalykai, kad žmonės gerai jaustųsi, būtų motyvuoti, padedama komandos vadovams vadovauti įmonėms, patariame, kaip tai geriau padaryti. Padedame organizuoti metinius ir veiklos pokalbius, aptariant, kaip viskas vyksta.

Metinių pokalbių tikslas – suprasti, kaip žmonės jaučiasi darbe, įvertinti jų veiklos rezultatus, tartis dėl atlygio pakėlimo. Kiek dažnai tokie pokalbiai vyksta priklauso nuo įmonės. Pokalbis vyksta tik tarp vadovo ir pavaldinio.

Iš pradžių su darbuotoju kalbama apie tai, kaip jis jaučiasi ir mato save darbinėje aplinkoje, ar pasiekia išsikeltus tikslus. Tai yra momentas, kai pats darbuotojas gali išsakyti visas nuoskaudas, kad vadovas duotų grįžtamąjį ryšį. Darbuotojas gali pasisakyti link kur nori kreipti savo karjerą. Viliuosi, kad visose įmonėse tokia praktika egzistuoja.

– Kaip Jūs ieškote IT talentų?

– Tam atskiro mokslo nėra, bet žmonės, dirbantys šioje srityje, iš esmės, rūpinasi viskuo nuo – iki. Mes galvojame, kur tuos žmones surasti, kaip juos prisikalbinti, nes IT nėra ta pozicija, kur įdėjus skelbimą sulauksi šimto gyvenimo aprašymų – įdėjus skelbimą mes girdime laukuose švilpiant vėją ir niekas nekandidatuoja. Čia reikia labai nemažai kūrybos, kad tuos žmones surastume. Faktas, kad jų yra, bet jų nori visi, nes jie yra geidžiamiausi darbuotojai.

Sugalvojus paieškos kanalus, mes susisiekiame su potencialiais kandidatais, pristatome jiems įmonę, darbo poziciją ir jau tada kviečiamės į pokalbį. IT specialistų ieškojimas yra visiškai kitoks procesas nei kitų pozicijų.
Darbo skelbimus anksčiau dėdavome į populiariausius portalus, tačiau šiuo metu jau nebededame, nes tai tiesiog neveikia: įdedame ir niekas nekandidatuoja. IT specialistai nekandidatuoja, juos reikia surasti. Kam jiems siųsti CV, jeigu pasiūlymai pas juos patys atplaukia.

Personalo atrankų atstovai su galimais kandidatais bendrauja ir per „LinkedIn“ platformą, kuri yra tarsi profesionalus feisbukas. Ten visi esantys turi savo profilius, atvirus gyvenimo aprašymus, kuriuose parodo, kur jiems tekę dirbti ir kokio darbo ieško dabar – tai milijoninė duomenų bazė, jungianti ir darbdavius, ir darbuotojus.

Šiais laikais įmonės yra priverstos veikti kūrybiškai ir ieškoti kitų įmanomų kanalų darbuotojams rasti. Vienas iš variantų – nedideli renginiai įmonės viduje, kuriuose neformalius pranešimus skaito techniniai žmonės, jie pristato technologijas, kaip viskas vyksta ir taip susikviečia IT žmones. Per tokius renginius nėra tikslo iškart prašyti gyvenimo aprašymo – tai supažindinimas su įmone, taip užmezgamas ryšys, kad žmogus prisimintų tą kompaniją.

Kitas būdas yra rekomendavimo programa įmonės viduje. Ji veikia paprastai: skatiname savo darbuotojus rekomenduoti pažįstamus žmones į technines IT pozicijas. Mūsų žmonės tiesiog suveda personalo žmogų su rekomenduojamu kandidatu ir, jeigu tas žmogus praeina atranką ir bandomąjį laikotarpį, tai mes tą žmogų, kuris parekomendavo darbuotoją, apdovanojame premija.

– IT dabar yra ta sritis, kuri kyla į viršų ir visada šios srities specialistų trūksta. Galbūt dėl to, kad dabartinė publika nėra linkusi prisirišti, būti lojali, IT specialistai labiau linkę dirbti laisvai, kaip samdomi darbuotojai, kad daugelis iš jų nepuola į Jūsų į glėbį iš karto?

– Tikrai yra nemažai žmonių, kurie teikia pirmenybę „freelancinimui“. Tai irgi yra tokia kategorija žmonių, kurie labiau mėgsta taip dirbti ir jiems neaktualios viso etato pozicijos įmonėje. Tačiau, jeigu kalbame apie tuos žmones, kurie nori viso etato įmonėje, tai priežasčių, dėl ko sunku juos rasti, gali būti daug.

Visų pirma, IT specialistai gauna daug darbo pasiūlymų ir jie yra labai išrankūs: pagrindinis jų poreikis – galimybė dirbti su naujausiomis technologijomis, ką ne kiekviena įmonė gali pasiūlyti. Technologijos greitai tobulėja ir žmonės taip pat nori tobulėti.

Kitas dalykas, įmonė turėtų suteikti galimybę savo darbuotojams dirbti su įdomiais projektais. IT specialistai tikrai mėgsta iššūkius, spręsti logines užduotis, todėl įmonė turi jiems pasiūlyti ką nors įdomaus.

– Ar žmonių ieškote tik Lietuvoje?

– Galima ieškoti visur, nes kandidatų paieška vyksta toje pačioje „LinkedIn“ platformoje, kur yra žmonių iš įvairiausių pasaulio kampelių.

Daugiausia žmonių ieškome Vilniuje, bet mes turime biurus ir kitose vietose, tai, jeigu reikia, aš iš Vilniaus ieškau žmonių į Kopenhagą, Krokuvą, viskas vyksta elektroniniu paštu, jeigu reikia pokalbio, tai pasidarome „Skype“ konferenciją – viskas tas pats, tiesiog procesas persikelia į kompiuterį.

Plačiau – radijo laidos „Darbas – ne vilkas“ įraše.


Parengė Gabrielė Sagaitytė.