Naujienų srautas

Veidai2019.03.27 07:00

Pirmas Rimantės Kulvinskytės pasakojimas iš Singapūro: rojus su papildomomis sąlygomis

Rimantė Kulvinskytė 2019.03.27 07:00

Vos įžengus į Singapūro oro uostą apima keistas jausmas – lyg būtum vakuume. Palyginus su Baliu, iš kurio keletui dienų atvykome pasisvečiuoti, Singapūras atrodo lyg tylos oazė. Akimirką net pamaniau, kad gal kokia nelaimė mieste nutiko, nes gatvėse tylu, visur – absoliuti ramybė.

Lėktuvo bendrakeleivis, rumunas Aleksas, dar prieš nusileidžiant man pasakė, kad Singapūras yra miestas, kuriame nereikia galvoti. Viskas sukurta ir įrengta pagal žmogaus intuiciją:„Panašiai kaip Apple įrenginiai. Tu neturi žinoti nieko, bet vis tiek nepasiklysti, jausiesi saugus ir aprūpintas. Problema ta, kad siela šiame mieste labai greitai pradeda mirti“.

Tiesą pasakius, tai išgirdusi mintyse tik nusijuokiau, kad Balis su savo religingumu, čakromis ir mantromis gerokai paveikia keliautojus, ir kad man, ne tokiai šventai ir tyrai, Singapūre viskas bus gerai. Tad nubraukiau visus išankstinius nusistatymus ir iškeliavome atrasti Finansų rojaus.

Ir, pasirodo, rojus čia ne tik finansų srities specialistams, rojus čia šeimoms, auginančioms mažus vaikus. Pirmąkart Azijoje galėjau visur stumti vežimėlį: ne eiti greitkeliu, kaip Kvala Lumpūre, kur nėra šaligatvių, ne vinguriuoti tarp motociklų ir mašinų, kaip Penango saloje, Malaizijoje, kur šaligatviai yra, bet dažniausiai ant jų jau kažkas gyvena arba prekiauja.

Singapūre vaikščioti galima visur ir labai komfortiškai, o didžioji dalis šaligatvių turi stogus: nuo liūčių ir žaibų, nes nemažai žmonių čia, rojuje, pakerta būtent jie.

Metro, palyginus su Niujorku ar Londonu, yra daug kam įkandamas – viena kelionė kainuoja nuo 60 euro centų iki 1,5 euro. Ir čia mane ištinka pirmoji ekstazė. Ne dėl kainos, dėl tylos ir tvarkos: stotys kvepia! Nė vienos šiukšlės, išpilto gėrimo ar trupinėlio.

Kai imu garsiai girti vietinius už tvarką, lietuvė Dovilė, kuri čia gyvena keletą metų, mane juokdamasi pertraukia: „Bauda už valgymą arba gėrimą traukiniuose ar stotyse gali siekti 330 eurų. Ir jie čia rimtai stebi taisyklių laikymąsi – štai mano kaimynė gavo 20 eurų baudą už tai, kad valgė čiulpinuką traukinyje tam, kad jos nepykintų. Žmonės čia tiesiog bijo šiukšlinti“.

Baudų temos mane kaip mat sudomina – nejaugi Dovilė pati nėkart nebuvo papuolusi į bėdą?

Lietuvaitė kaip mat nurausta – ją kaimynai įspėjo už tai, kad vaikščiojo pusnuogė savo namuose. Taip taip: jeigu jūs sugalvosite nuogi išeiti iš dušo pasiimti rankšluosčio, įsitikinkite, kad užuolaidos užtrauktos. Singapūre daugybė dangoraižių, vadinasi, ir daug tave stebinčių akių, ir jei kaimynas jus nufotografuos arba paskambins policijai, jums gresia bauda iki 1300 eurų arba 3 mėnesiai kalėjimo.

Laimei, Dovilė nei baudos, nei kalėjimo negavo – malonūs namo gyventojai dėl netinkamo žmonos elgesio pabarė vyrą. Ir Dovilei teko apsirengti.

Kadangi jau prakalbome apie kaimynus, dar vienas dalykas, kurio nereiktų piktnaudžiauti – kaimynų bevielis internetas. Jeigu jūs kartais prisijungėte prie kaimyno wi-fi, kuris neturi jokio slaptažodžio, ir mėgaujatės nemokamu internetu, gali būti, kad sugauti mėgausitės kalėjimo maistu – už tokį nusižengimą Singapūre baudžiama 6500 eurų bauda arba trejais metais laisvės atėmimo.

Man jau darosi įdomu: vaikščiot nuoga namie negali, turi visada stebėti, prie kurio interneto esi prisijungusi, kas dar?

– Negali turėti lėkštučių po gėlių vazonais, – priduria Dovilė ir mane ištinka „kas per...?“ momentas, tad pasinaudodama mano tyla proga draugė tęsia, – Bet kada, be perspėjimo, pas tave gali ateiti vietos tarnybos apžiūrėti namų. Jos ieško, ar neturi indų su stovinčiu vandeniu: lėkštučių, kibirėlių, dubenėlių. Taip jie kontroliuoja uodų kiekį mieste. Ir jeigu tavo namuose tokį daiktą randa, gali grėsti rimti nemalonumai.

– O jei randa gyvūną? – nesustoju, nes mane jau pagavęs rimtas azartas.
– Jei tai šuo, gal ir nieko tokio, bet katės daugiabutyje neauginsi, – pečiais patraukia Dovilė, mat tokios taisyklės.

Gal ir gerai, pagalvoju, nerizikuosi virš savęs turėti kaimynės su 30 kačių, bet vis dėlto, turi rinktis tik iš vieno varianto – šuo arba šuo. Ir to negana – šuniui laikyti turi gauti sutikimą iš visų aplink tave gyvenančių kaimynų: šonuose, viršuje ir apačioje. Bet gal tai geriau nei katė, kuri gali atsieiti, taip, atspėjote – baudą, maždaug iki 2600 eurų. Ir pasilikti jos vis tiek negalėsite.

Visa tai perskaitę norėtumėte užtraukti skausmo dainą? Turiu jus sustabdyti! Viešas dainavimas dainų, kurių turinys yra vulgarus arba netinkamas, jūsų laisvę gali apriboti iki 3 mėnesių.

Ne veltui Singapūras daug kam – draudžiamas vaisius. Nes tiek draudimų vienoje vietoje kažin ar surasi. Rojus turi savo kainą. Ir turi savo pragarą – apie tai antrame pasakojime iš Singapūro.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi