Naujienų srautas

Veidai2019.03.25 20:00

Pirmagimis nenumalšino Živilės Kropaitės aistros keliauti: sūnų kartą žindė baidarėje

„Man nelabai kas yra pasakęs: „Kaip puiku, tu išvedei vaiką į lauką, pagaminai jam valgyti, pakeitei sauskelnes.“ Niekas man niekada nėra pasakęs, kad dėl to esu gera mama“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas“ mintimis apie visuomenės požiūrį į vaiku besirūpinančią mamą dalijasi LRT radijo ir televizijos laidų vedėja Živilė Kropaitė. Nors nebūdama su pirmagimiu žurnalistė sako jaučianti kaltę, užsisėdėti namuose ir tapti supermamyte ji niekada neplanavo. Ž. Kropaitė įsitikinusi – nedaug moterų užtenka tik būti su vaiku.

Praėjusių metų gegužės pabaigoje mama tapusi Ž. Kropaitė su vyru, teisininku Liudu Basiuliu ir dar metukų neturinčiu sūnumi Vėju vos radę laisvą minutę skuba kuo toliau nuo miesto šurmulio. Gamtos ramybę pamėgę jauni tėvai daug laiko leisti lauke pratina ir savo atžalą.

„Įsivaizduoju, kad Vėjui pradėjus lakstyti mes tikrai daug laiko leisime gamtoje: eisime į žygius, plauksime baidarėmis. Nemažai mano bendražygių susilaukė vaikų, tad jau aptarėme, kad mėginsime auginti naują žygeivių ir baidarininkų kartą“, – pasakoja Ž. Kropaitės vyras.

Praėjusią vasarą žinoma laidų vedėja sykį net žindė sūnų baidarėje. Tačiau, pasak jos, už žindymą įdomesnis buvo kitas momentas: nors vasara jau ėjo į pabaigą ir orai ėmė vėsti, Ž. Kropaitės sutuoktiniui buvo kilusi mintis paplukdyti sūnų baidare.

„Aš vis didžiuodavausi, kad tėvai mane į baidarę įsodino trejų metų. Maniau, būtų smagu, jei Vėjas paplauktų baidare savo pirmaisiais gyvenimo metais. Iki gegužės 28 dienos, kai jam sueis metai, dar liko laiko, tad galbūt plauksime“, – kalba L. Basiulis.

34-erių žurnalistė ir pora metų vyresnis jos vyras kelionių virusu užsikrėtė jau seniai. Prieš metus susituokusi pora net ir sulaukusi pirmagimio neketino atsisakyti aistros keliauti.

„Per 9 mėnesius sūnus lėktuvu skrido jau 10 kartų. Kelionės vis lengvėja. Man atrodo, kad tik pradžioje, kai dar nežinai, kaip elgtis ir kiek daiktų pasiimti, yra sudėtingiau. Iš pradžių mes viską bandydavome vežtis, net gultuką, vonelę. Paskui supratome vaiko santykį su daiktais, paaiškėjo, kad gal nebūtinai visus namus vežtis su savimi“, – pasakoja Ž. Kropaitė, tačiau priduria – vis dėlto keliavimas su vaiku nėra toks pat paprastas, kaip keliavimas be vaiko.

Daug kas gali pamanyti – juk vaikas vis tiek neatsimins, kur keliavo. Tačiau, pasak Ž. Kropaitės, šiuo metu jos vyras yra išėjęs tėvystės atostogų, ji dirba darbą, kurį galima derinti prie laisvalaikio, tad kodėl neišnaudojus laisvų dienų prasmingai?

„Jeigu Lietuvoje labai šalta, visi serga, mes pasinaudojame galimybe pabūti kur nors, kur yra daugiau vitamino C ir D. Tad šis laikotarpis mums tikrai yra gražus“, – sako ji.

Vyras dalyvavo visose su gimdymu susijusiose veiklose

Kalbėti apie kūdikį sutuoktiniai pradėjo jau antrą pažinties mėnesį. Užsimezgę santykiai buvo itin stiprūs, tad nieko nelaukęs L. Basiulis paprašė Ž. Kropaitės rankos. Svajonės apie tėvystę netruko virsti realybe – žinoma laidų vedėja greitai pajuto po širdimi nešiojanti naują gyvybę.

Praėjusių metų vasario 16-osios popietę pačioje sostinės širdyje esančioje Bernardinų bažnyčioje L. Basiulis ir Ž. Kropaitė prisiekė vienas kitam amžiną meilę – šventė alsavo meile Lietuvai, o pagrindiniu dekoro elementu tapo trispalvė.

Po kiek daugiau nei trijų mėnesių nuo vestuvių porai gimė sūnus. Tėvai nusprendė pirmagimiui duoti Vėjo vardą ir taip įprasminti savo meilę gamtai.

„Nuo to momento, kai sužinojome, kad laukiame Vėjo, abu labai intensyviai pradėjome ruoštis tiek gimdymui, tiek žindymui, tiek vaiko auginimui. Aš pats dalyvavau visuose pasiruošimo kursuose“, – tikina Ž. Kropaitės vyras.

Ir gimdyme dalyvavęs L. Basiulis laidoje atskleidė, kad gimdymas buvo sudėtingas, užtruko beveik parą: „Kai Živilė turėjo galimybę kelias valandas nusnūsti gimdymo palatoje, man nebuvo kur prigulti, teko ieškoti vietos. Iš pradžių galvojau automobilyje, bet ta gegužės 28-oji buvo labai karšta. Pamaniau, kad prigulsiu ant pievos šalia gimdymo namų. Pasitiesiau miegmaišį, bet atėjo sargas ir pasakė: „Čia jums ne kurortas.“

Jis dalyvavo visose su gimdymu susijusiose veiklose, kuriose, anot jo, vyrai dažnai nelabai linkę dalyvauti. „Norėjau būti su šeima, padėti žmonai, matyti, kaip Vėjas išvysta pasaulį, dalyvauti kiekviename jo augimo ir brendimo etape“, – sako laidų vedėjos sutuoktinis.

Pirmąsias sauskelnes naujagimiui taip pat pakeitė tėtis – po sunkaus gimdymo Ž. Kropaitė negalėjo daug judėti. Ir grįžus namo vyras perėmė buitį į savo rankas: „Taip natūraliai išėjo, kad rūpinausi visais buitiniais reikalais. Ji visą laiką žindė Vėją, o aš kitais rūpesčiais užsiėmiau.“

Vaiku besirūpinantis tėtis pagyrų sulaukia daugiau

Ž. Kropaitė sako žinojusi, kad gimus vaikui kasdieniame gyvenime daug kas pasikeis.

„Mane nuolat lydi kaltės jausmas, jog nepakankamai kalbuosi su vaiku, nedaug su juo žaidžiu. Išėjus iš namų nors valandai, lydi kaltė, kad vaikas nesupras, jog mama grįš. Baiminuosi, kad jo pasąmonėje liks vaizdinys, jog mamos nėra. Ta kaltė graužia“, – prisipažįsta laidos herojė, tačiau pabrėžia, kad pokyčiai yra vis tiek teigiami.

O tėtis tikina jaučiantis tik džiaugsmą ir pilnatvę, nepaisant to, kad galimybių užsiimti malonia laisvalaikio veikla nebe tiek ir daug. „Kuriu su juo gražų artimą ryšį. Tai, kad auginuosi ne tik sūnų, bet ir draugą, mane motyvuoja ir maloniai nuteikia“, – sako jis.

Ž. Kropaitė ir L. Basiulis niekada nepaisė stereotipų ar visuomenės primestų nuostatų – Vėjui buvo vos 4 mėnesiai, kai žurnalistė nusprendė grįžti į darbus.

„Mūsų situaciją lėmė tai, kad Živilės darbo grafikas gana lankstus, ji turi galimybę nesėdėti darbe nuo aštuonių iki penkių, gali nuvykti į laidos filmavimą ir grįžti namo, pasiimti atostogų, laisvų dienų. Mano darbas nebūtų toks palankus – tektų tiesiog dirbti nuo ryto iki vakaro. Vėją matyčiau valandą dvi prieš miegą“, – kalba L. Basiulis.

Pasak Ž. Kropaitės, sutuoktinis išėjo tėvystės atostogų, nes nenorėjo būti žmogumi, kuris pamato vaiką tik jį migdant. Pačiai Ž. Kropaitei taip pat teko sulėtinti tempą, ir visgi žinoma žurnalistė prisipažįsta, kad niekada neplanavo ilgai užsisėdėti namuose ir tapti supermamyte. Ji negaili pagyrų savo vyrui, kuris, pasak jos, puikus tėtis.

„Man atrodo, jeigu tokį tėtį kaip Liudas turėtų bent jau kas antras pasaulio vaikas, šis pasaulis būtų geresnis. Bet vis tiek jaučiu kaltę, kodėl nesu su vaiku. Negali sakyti, kad neegzistuoja ir visuomenės spaudimas. Ji iš tavęs tikisi, kad būsi labai gera mama, gal ne taip anksti, bet vėliau dirbsi, ir dirbti gerai seksis, ir namai bus sutvarkyti...“ – kalba pašnekovė.

Ji sako, kad matyti ir kitoks visuomenės požiūris į vaiku besirūpinantį tėtį – pasak jos, sutuoktinis iš aplinkos sulaukia daugiau pagyrimų nei pati Ž. Kropaitė: „Gali nemiegoti naktį, paskui eiti vesti laidą, tvarkyti namus ir niekas nepasakys, kad esi gera mama. Man nelabai kas yra pasakęs: „O, Živile, kaip puiku, tu išvedei vaiką į lauką pasivaikščioti, pagaminai jam valgyti, pakeitei sauskelnes.“ Niekas man niekada nėra pasakęs, kad dėl to esu gera mama.“

Nors žurnalistę televizijos žiūrovai eteryje dabar mato retai, artėjant pirmam sūnaus gimtadieniui ji sako, kad jaučiasi pasiruošusi grįžti į ekranus su nauja energija.

„Pasiilgau eterio, pokalbių laidos formato, televizijos, naujo iššūkio, bet ne todėl, kad pabodo namuose su vaiku sėdėti. Man atrodo, kad dirbančios moters savivertė aukštesnė. Labai nedidelei daliai moterų užtenka tik buvimo su vaiku. Didesnei daliai svarbi saviraiška ir papildoma veikla, kuri padeda išlaikyti savivertę“, – mintimis dalijasi Ž. Kropaitė.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gyvenimas

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi