Naujienų srautas

Veidai

2019.03.24 20:11

Eglė Daugėlaitė ragina griauti mitus apie nėštumą: klauskite gydytojų, o ne interneto forumų narių

Besilaukiančiai moteriai negalima megzti, gerti aviečių arbatos ir valgyti ananasų. Apie niekuo nepagrįstus ir dažnai net absurdiškus mitus, kuriais apipinamas nėštumas, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva” kalbėjosi šiuo metu pirmagimių laukiančios LRT laidų vedėja Eglė Daugėlaitė ir dainininkė, reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė.

Dažnai visuomenėje sklandančius mitus paneigė laidoje viešėjusi akušerė ginekologė Jelena Klimašenko. Pasak medikės, besilaukiančios moterys labai nerimauja, tačiau atsakymų dažnai ieško internete, o ne klausia specialistų.

Laidos vedėja E. Daugėlaitė yra pastebėjusi, kad kartais merginos internete sutiktais žmonėmis net pasitiki labiau nei medikais, rašo, kad buvo pas savo gydytoją, bet forumuose iš bendraminčių nori sužinoti, kaip neva viskas yra iš tiesų.

Deja, internete patarimais dalijasi medicininio išsilavinimo neturintys žmonės, o taip ir gimsta daugybė moksliškai nepagrįstų draudimų. Vienas iš absurdiškiausių – kai kurios besilaukiančios bijo megzti, esą tuomet užsiriš vaisiaus virkštelė.

Laidoje viešėjusi D. Filmanavičiūtė teigė daugiausiai girdėjusi mitų, susijusių su maistu, o ir pati sakė nėra tikra, ar gali pasidaryti arbatos iš jos tėčio surinktų liepžiedžių. Kartais besilaukiančios moterys įspėjamos nevalgyti ananasų, negerti aviečių arbatos, esą tokie produktai gali pakenkti vaisiui, paskatinti sąrėmius.

„Mitai dažniausiai neturi jokio mokslinio įrodymo. Su vaistažolėmis nėra atliekami moksliniai tyrimai, jų poveikio tiksliai nežinome, tačiau nieko blogo nenutiks išgėrus puodelį vaistažolių arbatos. Viską reikia daryti su saiku”, – sakė akušerė-ginekologė J. Klimašenko.

E. Daugėlaitė prisipažino, kad kartais smerkiančių žvilgnių sulaukia, kai geria kavą. Tačiau J. Klimašenko nuramino, jog kavos besilaukiančioms moterims išsižadėti nebūtina.

„Rekomenduojama neviršyti 200 mg kofeino per dieną. Tai yra 1-2 puodeliai kavos arba 3 puodeliai stiprios juodos arba žalios arbatos per dieną”, – teigė J. Klimašenko.

Tiesa, J. Klimašenko pabrėžė, kad tam tikrų maisto produktų nėštumo metu iš tiesų nerekomenduojama valgyti, tai – žalia mėsa, žalia žuvis, nepasterizuoti pieno produktai, tarp kurių yra ir dvi sūrių rūšys – bri ir kamamberas.

„Šie produktai yra susiję su infekcijos rizika. Juos suvalgius galima užsikrėsti parazitais, susirgti maisto toksikoinfekcija. Visos infekcinės ligos nėštumo metu yra pavojingos, gresia priešlaikinis gimdymas. Todėl reikėtų vengti maisto produktų, kurie gali būti infekcijos šaltinis”,  – teigė J. Klimašenko.

Nėščiosioms dažnai kyla klausimų, ar galima vartoti vaistus. „Jei temperatūra pakyla virš 38 laipsnių, tai ji vaisiui yra daug kenksmingesnė negu viena tabletė paracetamolio”, – paaiškino J. Klimašenko.

O kaip dėl siaučiančių tymų? Medikė perspėjo, kad skiepytis nėščiosioms negalima, tačiau patarė vengti didelių žmonių susibūrimo vietų ir kontakto su nepaskiepytais žmonėmis.

„Apie skiepus reikėtų pagalvoti prieš planuojant nėštumą, skiepytis bent prieš 1-3 mėnesius. Bet jei pasiskiepysite ir pastosite greičiau, toks nėštumas tiesiog bus stebimas”, – kalbėjo medikė.

Paklausta, ar galima nėštumo metu dažyti plaukus ir nagus, J. Klimašenko atsakė: „Graži nėščioji – laiminga nėščioji, bus laimingas ir jos naujagimis”.

„Pro odą absorbuojasi minimalus kiekis cheminių medžiagų. Pirmus tris mėnesius nepatariame naudoti tik dažų su amoniaku. Bet tik todėl, kad jis turi stiprų kvapą, kuris gali sukelti pykinimą”, – teigė J. Klimašenko.

J. Klimašenko nuramino ir dėl lytinių santykių nėštumo metu – jeigu jie keltų riziką vaisiui, besilaukiančias moteris įspėtų jas prižiūrintys medikai.

Išsamus pokalbis – laidos įraše (nuo 47.24 min.)

Labas rytas, Lietuva I dalis

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi