Naujienų srautas

Veidai2019.03.22 14:49

Randi Zuckerberg apie išėjimą iš „Facebook“: nebenorėjau būti viena tarp vyrų

Trečio vaikelio besilaukianti viena iš socialinio tinklo „Facebook“ kūrėjų Randi Zuckerberg spinduliuoja pasitikėjimą, žavesį ir gerą energiją. Išvydusi išskirtinai moterišką Vilniuje vykstančios konferencijos auditoriją, pirmą kartą Lietuvoje besilankanti viešnia juokavo, kad dažniausiai ji kalbanti vyrams. Moteris papasakojo, kokius kelius jai atvėrė kadaise brolio Marko Zuckerbergo pateiktas pasiūlymas.

R. Zuckerberg karjerą pradėjo reklamos agentūroje, o 2004 metais brolis Markas Zuckerbergas ją pakvietė prisijungti prie savo startuolio „Facebook“. Po dešimties metų moteris pasitraukė iš „Facebook“ ir šiuo metu vadovauja savo įkurtai kompanijai „Zuckerberg Media“, veda televizijos ir radijo laidas, rašo knygas, netgi vaidina Brodvėjaus teatre. 

„Galbūt išvydę pavardę Zuckerberg tikėjotės išvysti kitą žmogų, tačiau aš pasistengsiu, kad apie jį nors trumpam pamirštumėte. Aš baigiau Harvardo universitetą. Tai turbūt nėra pati geriausia pokalbio pradžia. Tačiau mano brolis jo taip ir nebaigė“, – gero humoro dozę R. Zuckerberg paskleidė vos pradėjusi kalbėti.

Ji teigė ilgą laiką svajojusi tapti profesionalia aktore ir dainininke, tačiau viskas pasisuko kiek kitaip. Tad ji būdama 18 metų susidomėjo rinkodara ir verslu. Baigusi studijas R. Zuckerberg pradėjo dirbti skaitmeninės rinkodaros biure, o po kiek laiko gavo brolio pasiūlymą dirbti su skaitmenine rinkodara „Facebook“.

„Pasakysiu, ką tai reiškė iš tiesų. Jis tiesiog ieškojo žmogaus, kuris dirbtų nemokamai“, – juokauti nepaliovė konferencijos dalyvė.

Anot R. Zuckerberg, ji priėmus pasiūlymą, iš Niujorką persikėlė į Kaliforniją, kur pradėjo dirbti Silicio slėnyje. Nors ji brolį buvo įspėjusi, kad dirbs neilgai ir netrukus grįš, tačiau tas laikas užtruko dešimt metų.

Jos tikinimu, „Facebook“ istorija prasidėjo nuo 12 žmonių, tarp kurių viena jų buvo R. Zuckerberg. Šiandien „Facebook“ turi 10 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje.

Moteris tikino, kad darbo vieta, kurią rado atvykusi, toli gražu nebuvo glamūrinė, tačiau visi darbuotojai buvo labai atsidavę darbui. R. Zuckerberg papasakojo, kaip „Facebook“ ieškodavo naujų idėjų. Kompanija organizuodavo vadinamuosius hakatonus, kai darbuotojai galėdavo per naktį likti biure ir realizuoti bet kokias į galvą šaunančias idėjas. Vienas beprotiškiausių buvo, kai vienas darbuotojas sukūrė programėlę, kurios pagalba telefonas pašokus ant batuto užrakinamas, o atrakinamas gali būti tik tada, jei atliekamas identiškas šuolis.

„Facebook Live“ idėja išplito

Pati R. Zuckerberg „Facebook“ buvo įkūrusi roko grupę, o vėliau išbandė televizijos šou idėją. Tačiau pirmoji transliacija, kurių metu ir vėliau turėjo būti kalbinami „Facebook“ darbuotojai, žiūrovų dėmesio nesulaukė. Jų buvo vos du – mama ir tėtis.

Nepaisant to, po kelių savaičių R. Zuckerberg sulaukė netikėto skambučio iš dainininkės Katy Perry, kuri pageidavo, kad tiesiogiai būtų transliuojamas jos pasaulinis turas.

„Taip žinomi žmonės suprato, kad jie su savo auditorija gali bendrauti tiesiogiai“, – apie vieną iš reikšmingiausių savo projektų „Facebook LIVE“ kalbėjo konferencijos dalyvė.

R. Zuckerberg juokavo, kad kartą turėjusi galimybę pasijusti kaip serialo herojė, kuri gali ištarti: „Man skambina iš Baltųjų rūmų”. Iš tiesų ji sulaukė skambučio iš Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Baracko Obamos, kuris taip pat norėjo surengti tiesioginę transliaciją.    

„Kai nusileidau Kalifornijoje, aš niekada negalvojau apie save, kaip apie verslininkę. Tačiau išmokau to, kad kiekviena iš mūsų gali būti gera verslininkė“, – sakė R. Zuckerberg.

Ji pastebėjo, kad neretai žmonės tam tikras idėjas yra linkę naudoti ne tik siekiant teigiamų tikslų. Prieš keletą metų moteris tikina supratusi, jog suteikti balsą visiems nebuvo gerai. Iš gerųjų pavyzdžių R. Zuckerberg paminėjo transliacijas iš „Arabų pavasario“, o blogųjų – transliacijas iš prieš keletą savaičių Naujojoje Zelandijoje vykusių žudynių.

Po 10 metų – pasitraukė

R. Zuckerberg po 10 metų trūkusios karjeros „Facebook“ nusprendė palikti. Šiuo metu ji rūpinasi tuo, kad moterys galėtų kuo daugiau pasiekti IT srityje. Todėl R. Zuckerberg ne tik daug kalba apie moterų verslumo skatinimą, tačiau ir pati paremia įvairias moterų veiklas. Jos pastebėjimu, yra moterų, kurios patekusios į tam tikrą verslą, kitoms moterims uždaro duris, o ji pati jas stengiasi palikti atidarytas.

R. Zuckerberg kalbėdama apie pasitraukimą iš „Facebook“ sakė: „Man patiko dirbti Silicio slėnyje, bet aš pavargau ten būti vienintelė moteris“, – atviravo viešnia.

Ji pabrėžė, jog jos požiūrį į naująsias technologijas ypač keičia du vaikai. Pavyzdžiui, vienas iš jų pamatęs kompiuterį, visada į jį kreipiasi „Seneli“, o taip yra todėl, kad vaikai daug su seneliu bendrauja kompiuterio pagalba, todėl mano, kad kompiuteris ir yra senelis.

„Labai sunku rasti pusiausvyrą tarp technologijų ir tikrojo gyvenimo. Jos gali suteikti daug naujų galimybių, tačiau reikia kelti sudėtingus klausimus ir pagalvoti, kas su jomis nutiks po 5 metų“, – kalbėjo R. Zuckerberg.

2011-ais metais moteris pasitraukusi iš „Facebook“ Niujorke įkūrė savo žiniasklaidos kompaniją „Zuckerberg Media“ tam, kad dirbtų su moterimis, skatintų jų įsitraukimą į technologijų sritį. R. Zuckerberg atskleidė, kad išėjus iš „Facebook“ jos pirmasis asmeninis projektas – televizijos programa – buvo nesėkmingas. Ir tuomet viduje buvo kilę daug klausimų, ar ji teisingai pasielgė išeidama. Tačiau jau kitais metais R. Zuckerberg parašė knygą vaikams ir scenarijų, pagal kurį buvo pradėtas kurti labai populiarus serialas.

„Nereikia galvoti, kad viena nesėkmė gali sustabdyti amžiams. Man atrodo, kad mano kelionė tik prasidėjo ir dar yra labai daug ką nuveikti”, – atviravo R. Zuckerberg.

R. Zuckerberg dalyvavo trečius metus vykstančioje tarptautinėje moterų lyderystės konferencijoje „Go Forward!“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi