Veidai

2015.02.03 19:38

Tutanchamono barzdą klijais prilipdę darbuotojai apgadino eksponatą

BNS 2015.02.03 19:38

Garsiojo faraono Tutanchamono pomirtinės kaukės mėlynos ir aukso spalvų barzda buvo paskubomis priklijuota epoksidiniais klijais, taip dar labiau pakenkiant šiai archeologinei vertybei, kuri buvo sudaužyta ją valant, trečiadienį pranešė Kaire įsikūrusio Egipto muziejaus prižiūrėtojai.

Garsiojo faraono Tutanchamono pomirtinės kaukės mėlynos ir aukso spalvų barzda buvo paskubomis priklijuota epoksidiniais klijais, taip dar labiau pakenkiant šiai archeologinei vertybei, kuri buvo sudaužyta ją valant, trečiadienį pranešė Kaire įsikūrusio Egipto muziejaus prižiūrėtojai.

Šis muziejus yra vienas pagrindinių turistų traukos objektų mieste, bet kai kur senoviniai mediniai sarkofagai guli neapsaugoti nuo visuomenės, o faraonų įkapės, iškabintos ant sienų, trupa iš po stiklo plokščių. Daugiau kaip 3,3 tūkst. metų senumo Tutanchamono kaukė ir kiti daiktai iš jo kapo yra pagrindiniai muziejaus eksponatai.

Trys muziejaus prižiūrėtojai, su kuriais buvo susisiekta telefonu, pateikė skirtingus duomenis dėl to, kada tiksliai praėjusiais metais įvyko minimas incidentas, ir ar barzda buvo nudaužta atsitiktinai, valant kaukės dėžę, ar nuimta dėl to, kad jau nebesilaikė.

Tačiau visi tie prižiūrėtojai sakė, kad iš aukščiau atėjo nurodymai greit sutvarkyti šį reikalą ir kad tam buvo panaudoti netinkami klijai. Visi darbuotojai kalbėjo tik su anonimiškumo sąlyga, nes baiminosi tarnybinių nuobaudų.

„Deja, jis panaudojo labai negrįžtamai (veikiančią) medžiagą – epoksidiniai klijai labai gerai suklijuoja ir yra naudojami metalui ar akmeniui, bet, galvoju, nebuvo tinkami tokiam išsiskiriančiam objektui kaip auksinė Tutanchamono kaukė“, – sakė vienas prižiūrėtojas.

„Kaukė turėjo būti nugabenta į restauravimo laboratoriją, bet jie skubėjo vėl greitai padėti ją į ekspoziciją ir panaudojo šią greit džiūstančią, negrįžtamai (veikiančią) medžiagą“, – pridūrė jis.

Jis taip pat sakė, kad dabar kaukėje matyti tarpelis tarp veido ir barzdos, kurio anksčiau nebuvo: „Dabar galima matyti skaidrios geltonos (medžiagos) sluoksnį“.

Kitas muziejaus prižiūrėtojas, kuris dalyvavo „taisant“ kaukę, sakė, kad epoksidiniai klijai išdžiūvo ant faraono, kuris karaliavo ir mirė būdamas dar vaikas, pomirtinės kaukės veido ir kad vienas kolega juos šalino mentele, palikdamas įbrėžimus.

Pirmasis prižiūrėtojas, kuris reguliariai tikrina tą eksponatą, patvirtino įbrėžimų atsiradimą ir sakė, jog aišku, kad jie buvo padaryti įrankiu, panaudotu epoksidiniams klijams nugramdyti.

Tutanchamono kaukė, kurią 1922 metais jo beveik nepaliestame kape atrado britų archeologai Howardas Carteris ir George'as Herbertas, sukėlė pasaulinį susidomėjimą archeologija ir senovės Egiptu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.