Veidai

2019.03.14 16:10

Tymais susirgęs Aleksandras Ivanauskas-Fara: tai pamoka visam gyvenimui

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.03.14 16:10

„Pasaulis pro ligoninės langą atrodo visai kitaip“, – portalui LRT.lt sako grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara, dėl sunkios tymų formos prieš kelias dienas atsidūręs ligoninėje. Lietuvos užkrečiamų ligų centras praneša, kad norint išvengti šios ligos, reikia pasiskiepyti, tačiau vienos vakcinos nepakanka.

„Jau tris dienas esu ligoninėje. Savijauta labai prasta, tačiau po truputį gerėja, – apie savo sveikatos būklę portalui LRT.lt sako žinomas atlikėjas. – Vaikystėje buvau paskiepytas nuo šios ligos, tačiau jei neklystu, ši vakcina veikia apie dvidešimt metų, o vėliau skiepus reikia pakartoti. Aš pakartotinai neskiepytas.“

Jis nusiteikęs optimistiškai ir tikisi, kad jau netrukus gerbėjai jį išvys dainuojantį. Galbūt ir projekte „Dvi kartos“, kur jis dalyvavo drauge su atlikėja Nijole Pareigyte-Rukaitiene.

Žinomas atlikėjas sugeba įžvelgti šviesiąją pusę net ir prastoje situacijoje, o tymus vadina pamoka visam gyvenimui.

„Pro ligoninės langą pasaulis atrodo visiškai kitoks. Kadangi negali išeiti iš ligoninės, supranti, kad niekur nereikia skubėti, jokie reikalai neatrodo svarbūs. Dėl to, kad kažko nepadarai, pasaulis nesustoja – jis ir toliau sukasi, žmonės ir toliau dirba.

Man tai labai gera pamoka visam gyvenimui. Todėl, kad per 62-ejus savo gyvenimo metus aš pirmą kartą susirgęs atsiguliau į ligoninę. Visada turėjau krūvas reikalų, skubėjau, sukau galvą, kaip visur suspėti. O pasirodo, kad niekur skubėti nereikia, viskas savaime susitvarko. Svarbiausia – sveikata, o visur lėkdamas, perdėtai jaudindamasis ją tik susigadini. Reikia ramiai gyventi“, – patikina A. Ivanauskas-Fara.

LRT.lt primena, kad tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu.

Šiemet Lietuvoje iš viso užregistruoti 128 tymų atvejai. Tuo tarpu pernai per visus metus tymais Lietuvoje susirgo 30 žmonių.

Lietuvoje sparčiai plintant tymams Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad kasmet mūsų šalyje nepaskiepyti nuo šios ligos kasmet lieka per 5 tūkst. vaikų. Per pastarąjį dešimtmetį tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų susidarė daugiau nei 50 tūkst.

Medikai ragina tėvus, net ir praleidusius skiepijimo laiką pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, atvesti savo atžalas pasiskiepyti ir apsaugoti nuo ligos. Tai jie gali padaryti nemokamai.

Jei asmuo nežino savo skiepijimų būklės, jis turi galimybę atlikti kraujo tyrimą ir įsitikinti dėl imlumo tymams. Taip pat itin budrūs turėtų būti kūdikius auginantys tėvai. Pirmąja vakcinos doze kūdikiai skiepijami sulaukę 15 mėnesių amžiaus (antrąja – 6-7 metų), tad iki tol laiko juos gali užkrėsti šeimos nariai.

Kas gali skiepytis tymų vakcina „Priorix‘‘ valstybės lėšomis?

– Vaikai, kurie nebuvo paskiepyti dėl tam tikrų priežasčių pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

– Kontaktiniai asmenys, kurie buvo sąlytyje su sergančiuoju tymais, skiepijami viena „Priorix‘‘ vakcinos doze.

– Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.

– Asmuo, žinantis, kad buvo kontakte su sergančiuoju ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į teritorinį visuomenės sveikatos centrą.

Savo arba darbdavio lėšomis turėtų pasiskiepyti:

– asmenys, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų;

– asmenys, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze;

– asmenys, nesirgę tymais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.