Veidai

2015.09.08 13:45

Orangutano nesujaudino pergalė Argentinos teisme

BNS 2015.09.08 13:45

Orangutano patelė Sandra pirmadienį ramiai reagavo į užgriuvusią šlovę, Argentinos teismui palikus jai teisę būti paleistai iš zoologijos sodo. Ji prieš kameras čiaumojo melioną, o žievę užsidėjo ant galvos.

Orangutano patelė Sandra pirmadienį ramiai reagavo į užgriuvusią šlovę, Argentinos teismui palikus jai teisę būti paleistai iš zoologijos sodo. Ji prieš kameras čiaumojo melioną, o žievę užsidėjo ant galvos.

Praėjusią savaitę teismas pirmą kartą pasaulyje priėmė sprendimą, kad Sandra turi tam tikras pagrindines žmogaus teises ir todėl jai buvo neteisėtai atimta laisvė ryšium su laikymu Buenos Airių zoologijos sode, kur ji gyvena pastaruosius 20 metų.

Tačiau Sandros, regis, nesujaudino visas jai tekęs dėmesys, kai žurnalistai pirmadienį susibūrė prie jos aptvaro.

29 metų patelė tingiai rankiojo sėklas iš meliono, o paskui užsidėjo žievę ant savo ilgų raudonų plaukų.

Zoologijos sodo pareigūnai sakė, jog vis dar suka galvas dėl teismo sprendimo.

„Ji taip gyveno pastaruosius 20 metų. Tai didelė erdvė, yra specialistai, kurie rūpinasi jos dieta, stebi jos sveikatą, ir apskritai ji gyvena labai geromis sąlygomis“, – sakė vyriausiasis zoologijos sodo biologas Adrianas Sestelo (Adrianas Sestelas).

Tačiau taip galvoja ne visi.

Argentinos teisininkų, ginančių gyvūnų teises, asociacija (AFADA) pateikė raštą „habeas corpus“ dėl neteisėto kalinimo ir įrodinėjo, kad Sandra „kenčia neteisėtą įkalinimą“ ir kad ji yra „nežmogiška būtybė“, turinti mąstymą, jausmus ir teises.

Sandra gimė viename Vokietijos zoologijos sode 1986 metais, o 1994-aisiais buvo atvežta į Argentiną. Ji savo zoologijos sode garsėja drovumu, ir dažnai slepiasi nuo pašalinių akių.

Gyvūnų teisių gynėjai yra sakę, kad tai depresijos požymis, bet A.Sestelo su tuo nesutinka.

„Tai netiesa. Tai rodo šios rūšies ... biologijos neišmanymą, – sakė jis. – Orangutanai gyvena vienišių gyvenimą. Jie elgiasi labai laisvai, labai ramiai“.

Jam kalbant Sandra savo aptvare tampė žalią virvę.

Sandra sveria maždaug 50 kg ir yra maždaug 1,5 m ūgio.

Ji yra dviejų orangutanų rūšių – vienos iš Pietryčių Azijoje esančios Borneo salos ir kitos iš Sumatros salos netoliese – hibridas.

Ji gimė po dirbtinio apvaisinimo procedūros, kuri jos motinai buvo atlikta Rostoko zoologijos sode Vokietijoje, ir niekada negyveno laisvėje.

Laisvėje žmogbeždžionės gyvena vidutiniškai maždaug 30–40 metų, o nelaisvėje gali gyventi ilgiau.

Zoologijos sodo pareigūnai sakė, jog dar prieš teismo sprendimą aiškinosi galimybes dėl dvejų naujų namų Sandrai: gamtos draustinio Brazilijoje ir kokio nors zoologijos sodo Jungtinėse Valstijose, turinčio specializuotą skyrių orangutanams.

Tačiau A. Sestelo abejojo tuo, ar išmintinga buvo aiškintis šį klausimą teisme.

„Kalbant iš techninio taško, visi gyvūnai turi teisę į gyvenimą ir gyvūnų teises. Ko negali padaryti, tai – sužmoginti gyvūnų elgesio“, – sakė biologas.

„Tai labai būdinga žmonėms, – sakė jis. – Mes norime lyginti jų elgesį su savimi, bet tai yra natūrali žmonijos klaida“.

Panašią bylą anksčiau šį mėnesį atmetė Niujorko teismas, kai viena gyvūnų teisių gynimo grupė prašė dėl teisinių priežasčių vertinti vieną privačiai laikomą šimpanzę kaip „asmenį“.

Sandrai, regis, nebuvo įdomūs visi šie teisiniai ginčai. Prisiartinusi prie fotoobjektyvų ji apžiūrėjo juos pro stiklinę savo aptvaro sieną, o tada nuėjo žaisti po medžiais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.