Naujienų srautas

Veidai2019.03.13 10:07

JAV televizijos garsenybės apkaltintos dėl kyšininkavimo koledžuose schemos

BNS 2019.03.13 10:07

50 žmonių, įskaitant Holivudo žvaigždes Felicity Huffman ir Lori Loughlin, antradienį buvo apkaltinti dalyvavimu schemoje, kai turtingi tėvai, norėdami įtaisyti savo atžalas į prestižiškiausias šalies mokyklas, galbūt mokėjo kyšius koledžų treneriams ir kitiems darbuotojams.

Federaliniai pareigūnai tai vadina didžiausio masto sukčiavimu dėl priėmimo į koledžus, kokį tik yra tyręs JAV teisingumo departamentas. Tėvai kaltinami sumokėję maždaug 25 mln. dolerių (22 mln. eurų) kyšių.

Apkaltinti mažiausiai devyni sporto treneriai ir 33 tėvai, kurių daugelis yra garsūs teisės, finansų, mados, maisto industrijose ir kitose srityse. Dešimtys įtariamųjų, įskaitant „Emmy“ laureatę, serialo „Nusivylusios namų šeimininkės“ (Desperate Housewives) žvaigždę F. Huffman, iki vidurdienio buvo areštuoti.

„Šie tėvai yra turtingųjų ir privilegijuotųjų katalogas“, – sakė JAV prokuroras Andrew Lellingas, skelbdamas sukčiavimo ir sąmokslo tyrimo kodiniu pavadinimu „Operation Varsity Blues“ rezultatus.

Sukčiavimu įtariami treneriai dirbo tokiose mokyklose kaip Yale'io, Stanfordo, Džordžtauno, Veik Foresto, Teksaso, Pietų Kalifornijos universitetai ir Kalifornijos universitetas Los Andžele. Vienas buvęs Yale'io universiteto futbolo treneris padarė kaltės pripažinimo pareiškimą ir padėjo surinkti įrodymus prieš kitus.

Dar du kaltinamieji – Stanfordo universiteto buriavimo treneris ir pačiame schemos centre esantis stojimo į koledžus konsultantas – antradienį padarė kaltės pripažinimo pareiškimus Bostone. Kiti pasirodė teisme ir buvo paleisti už užstatą.

56 metų F. Huffman pasirodė Los Andželo teisme ir sumokėjusi 250 tūkst. dolerių (222 tūkst. eurų) užstatą buvo paleista.

F. Huffman kovo 29 dieną turi stoti prieš teismą Bostone.

Jokie studentai nebuvo apkaltinti. Pareigūnai sakė, kad daugeliu atvejų paaugliai nežinojo, kas vyksta. Keli į schemą įtraukti koledžai neminėjo, kad imasi kokių nors veiksmų prieš studentus.

Skandalas neabejotinai pakurstys seniai girdimus skundus, kad turtingų ir gerų ryšių turinčių tėvų vaikai turi atskirą tiesų kelią į koledžus, kuris kartais būna grįstas didelėmis, savalaikėmis finansinėmis tėvų aukomis, ir kad privilegijos kuria privilegijas.

Tuo metu koledžų konsultantų įtarimai nešokiravo.

„Ši istorija įrodo, kad visuomet bus rinka tėvams, turintiems išteklių ir labai trokštantiems pasiekti savo vaikui dar vieną sėkmę“, – sakė Markas Sklarow, vadovaujantis Nepriklausomai švietimo konsultantų asociacijai (IECA).

Centrine schemos figūra nurodomas stojimo konsultantas Williamas „Rickas“ Singeris Niuport Biče Kalifornijoje įkūręs kompaniją „Edge College & Career Network“. Jis padarė kaltės pripažinimo pareiškimą, kaip ir Stanfordo universiteto buriavimo treneris Johnas Vandemoeras.

W. Singerio advokatas Donaldas Helleris sakė, kad jo klientas ketina visiškai bendradarbiauti su prokurorais, „gailisi, atgailauja ir nori gyventi toliau“.

Pasak prokurorų, tėvai nuo 2011 metų iki praėjusio mėnesio daug sumokėjo W. Singeriui, kad treneriai ir administratoriai neteisingai pavaizduotų jų vaikus kaip sporto žvaigždes ir taip padidintų jų galimybes būti priimtiems. Konsultantas taip pat samdė žmones, kurie vietoje studentų laikė stojamuosius egzaminus, ir mokėjo vertinimo centrų darbuotojams, kad šie ištaisytų studentų atsakymus.

Kai kurie tėvai išleido šimtus tūkstančių dolerių, o kai kurie – iki 6,5 mln. dolerių (5,8 mln. eurų), kad jų vaikai tikrai įstotų, sakė pareigūnai.

„Dėl kiekvieno sukčiaujant priimto studento buvo nepriimtas garbingas ir tikrai talentingas studentas“, – sakė A. Lellingas.

Keli atsakovai, tarp jų F. Huffman, buvo apkaltinti sąmokslu sukčiauti. Už tokius nusikaltimus skiriamos įkalinimo iki 20 metų bausmės.

A. Lellingas nurodė, jog tyrimas tęsiasi, o pareigūnai įtaria, kad schemoje dalyvavo ir daugiau tėvų. Tyrimą taip pat atlieka JAV vidaus pajamų tarnyba (IRS), nes kai kurie tėvai, manoma, kyšius užmaskavo kaip labdaringas aukas. Pačios aukštosios mokyklos nėra taikiniai, sakė prokuroras.

Tyrimas buvo pradėtas pareigūnams gavus informacijos apie schemą iš žmogaus, kuris buvo apklausiamas atskiroje byloje, nurodė A. Lellingas, bet plačiau nekomentavo.

Pasak pareigūnų, tokių sporto šakų kaip futbolas, buriavimas, tenisas, vandensvydis ir tinklinis treneriai paėmė kyšių ir įtraukė studentus į atrinktų perspektyvių sportininkų sąrašus nepriklausomai nuo šių studentų sugebėjimų ar patirties. Daugelis tokių studentų įstoję neužsiimdavo sportu, kuris neva jiems nepaprastai gerai sekėsi.

Pretendentų sportinės kvalifikacijos būdavo klastojamos pasitelkiant surežisuotas sporto nuotraukas arba suklastotas nuotraukas, kuriose jų veidai perkelti ant tikrų sportininkų kūnų, sakė pareigūnai.

Pasak prokurorų, tėvams taip pat būdavo nurodoma pareikšti, kad jų vaikai turi mokymosi sutrikimų. Tokiu atveju stojantieji galėdavo savarankiškai laikyti standartizuotus stojamuosius testus ACT arba SAT ir gaudavo papildomo laiko. Tai savo ruožtu sudarydavo sąlygas lengviau klastoti rezultatus, sakė prokurorai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą