Veidai

2019.03.13 12:00

„Mados infekcija“ be šiukšlių: perteklius ir vienkartinis grožis – prasto tono ženklas

Mes nekuriam šiukšlių! Tokiu šūkiu pasitinka 21-oji „Mados infekcija“. Organizatoriai patikina, kad pirmiausia šiukšlių nebus ant podiumo – savo darbus pristatys tik gabiausi kūrėjai, nešiukšlinimo koncepcija atsispindės ir atrenkant dizainerius, kuriant scenografiją ar pasitinkant renginio lankytojus. Mados sąžinė prabudo, džiaugiasi organizatoriai.

Praėję metai buvo kertiniai, pagaliau pažadinę mados industrijos, kaip vienos taršiausių pramonės šakų, sąžinę, sako organizatoriai. Sparčiai didėjantis visuomenės susirūpinimas ir sąmoningas aktyvumas, siekiant pakeisti liūdnas ateities prognozes dėl visuotinės taršos ir klimato kaitos, verčia susimąstyti kiekvieną.

Vien pernai beveik 20-čia procentų padaugėjo vartotojų, kurie ne tik teoriškai pritaria etiškos mados idėjai, bet ir savo pasirinkimu balsuoja už konkrečių gamintojų išlikimą. Jeigu „Versace“ mados namai visada garsėjo besaikiais ir ne visada skoningais sprendimais, pagrindinio boutique‘o interjero pertvarkymo projektas buvo įvertintas kaip vienas geriausių skaidrios ir tvarios architektūros pavyzdžių. Neatsitiktinai pati Donatella Versace šiandien kartoja, kad didžiausia prabanga tampa ateitis.

„Pagaliau nepamatuotas perteklius, beprasmis išteklių švaistymas ir vienkartinis grožis tapo prasto tono ženklu. Todėl gera, kad vis daugiau jaunimo sąmoningai orientuojasi į kokybę, ne kiekybę – tai šiemet atsispindi visoje festivalio koncepcijoje, nuo kūrybinių iki buitinių sprendimų. Ant podiumo išvysite tuos, kurių idėjos – ne vienadienės, stilius – individualus, minčių kryptis – ateitis“, – pasakoja S. Straukaitė.

Ji pabrėžia, kad pasauliui nereikia dar vienų kelnių dėl kelnių – iš 80 bilijonų kasmet pagaminamų drabužių didžioji dalis labai greit atsiduria sąvartynuose. Drabužis turi skleisti žinią, būti originalus. Iš karto turi matytis, kad tai – dizainerio darbas.

Nešiukšlinimo koncepcija atsispindės ir renginio scenografijoje. „Buvo metų, kai paveiki scenografija diktavo scenarijų dizaineriams. Šiemet sąmoningai atsisakome bet kokių perteklinių elementų ar  dekoratyvių pagražinimų, kad pirmame plane būtų tik mada. Podiumo struktūrą suformuos patys žiūrovai, kurie taps ne mažiau reikšmingais renginio dalyviais. Mažiausiai 180 metrų ilgio podiumas modeliams taps iššūkiu, bet leis iš arti pamatyti kiekvieną siūlę“, – pasakoja „Mados infekcijos“ scenografė Rūta Bagdzevičiūtė.

Jaunųjų talentų startas

Mados gerbėjams per dvi dienas bus pademonstruota 16 kolekcijų, kartu su lietuviais savo kūrybą pristatys svečiai iš Italijos, Danijos ir Latvijos. Kiekvienos dienos programoje žiūrovai pamatys ir Lietuvos, ir užsienio dizainerių kolekcijas, ir jau žinomų, ir savo kelią dar tik pradedančių kūrėjų darbus.

Moteriškas kolekcijas „Mados infekcijai“ šiemet ruošia dizainerė Lina Gudanavičiūtė, neseniai tarptautinėje parodoje Londone Lietuvai atstovavusi Morta Nakaitė, anksčiau „Mados infekcijoje“ dalyvavusi Nikė Kotryna Kvedarauskaitė, „Injekcijoje“ atrasti lobiai – Kotryna Lipkevičiūtė ir Urtė Vosyliūtė, Inga Skripka, Laima Jurča iš Latvijos.

Išskirtinai vyrams sukurtas kolekcijas šiais metais pristatys „Mados infekcijos“ svečiai iš užsienio – Tobias Birk Nielsen iš Danijos ir „Status by Shtamguts“ iš Latvijos.

Šį pavasarį žiūrovai daugiausiai išvys mišrių – ir moterims, ir vyrams skirtų kolekcijų. Savo kūrybą pristatys „Mados infekcijos“ svečias iš Italijos Simon Cracker, festivalio idėjinė vadė Sandra Straukaitė, „Leonsenberg“, Mantas Bartkus su #F6 komanda, Akvilė Jančauskaitė kartu su „cut my fashion.“, Krista Stark, dar žinoma kaip Kristina Vikøren, ir „Injekcijos“ nugalėtojai Urtė Katiliūtė, Justas Taroza ir Augustė Zukaitė.

Į kalendorių verta įsirašyti ir dar vieną datą: likus dviem savaitėms iki festivalio, dizaineriai tradiciškai modelius savo kūrybos pristatymui rinksis viešame „Mados infekcijos“ kastinge.

„Kastingas – amžina perlų kasykla! Tuos, kurie drovisi ar mano, jog yra ne tokie dailūs, padrąsinsiu istorija iš tikro gyvenimo. Po pasirodymo „Mados infekcijos“ kastinge debiutas ant podiumo vienai merginai gal ir neatrodė kaip sensacinga pradžia, bet po kelių mėnesių būtent ją, lietuvę Unę Jonynaitę, demonstruoti savo kolekciją Niujorke pakvietė Alexander Wang“, - atvirauja S. Straukaitė. „Dizaineriai ieško ne žmonių-lėlių, o savitų, charakteringų tipažų su vidiniu varikliu.“

Dviejų dienų kasmetinė „Mados infekcija“ balandžio 12-13 dienomis šiemet tradiciškai vyks po Šiuolaikinio meno centro stogu.