Veidai

2019.03.13 07:30

Rimantė Kulvinskytė. Koks jūsų balietiškas vardas?

Rimantė Kulvinskytė 2019.03.13 07:30

Kai čia atvykau, galvojau, kad visi svečių namai priklauso tam pačiam žmogui, – juokiasi Balio saloje, Indonenizijoje sutikta Arūnė, – Juk visi čia vardu Wayanas. Juokai juokais, bet ir aš iš pradžių maniau, kad Wayn’as – tai kažkoks malonybinis, žmogaus socialinę padėtį nusakantis kreipinys, bet, pasirodo, viskas daug paprasčiau, o gal – sudėtingiau, čia jau požiūrio klausimas.

Baliečiai, ne taip kaip kitos kultūros, neturi pavardžių, o savo vaikams vardus suteikia pagal tai, kuriuo numeriu jie atkeliauja į pasaulį.

Pirmasis vaikas visada gauna Wayan, Putu arba Gede vardą, antrasis – Made arba Kadek, trečiasis – Nyoman arba Komang, o ketvirtasis – Ketut. Ir nesvarbu, mergaitė ar berniukas – vardai tie patys.

Mintyse vaizduojuosi visas savo drauges, kurios nėštumo metu sėdėjo su Biblijos storio vardynais, laužė galvas, koks bus geriausias vardo ir pavardės skambesys, su vyrais traukė burtus ir su seneliais pykosi, nes išrinktas vardas „labai jau mandras“. O čia... augini sau devynis mėnesius pilvą ir vaikštai sau rami kaip...balietė, nes jau kaip ir viskas nuspręsta.

– Tavo vardas Made, vadinasi, šansų, kad vietinį įtikintum, jog esi vienturtis, nėra? – klausiu mūsų kaimyno, ir jis, leidpdamas juokais, purto galvą.

– O ką daryti, jei gimsta penktas vaikas? – išpučiu akis, tačiau Made tai nė kiek nesutrikdo.

– Ratas kartojamas iš naujo!

– Ta prasme, penktas vaikas vėl bus Wayan? Ar Wayn Nr.2? – man ši galimybė yra mažų mažiausiai absurdiška, o Made, kuris yra tikras balietis, o jei esi tikras balietis, vadinasi, esi absoliučiai ištikimas vietos tradicijoms, toks klausimas net antakio nesujudina.

– Na, gali būti Wayan Balik – „kitas Wayanas“...

– Ką?! Kaip galima būti tokiems tingiems ir sugalvoti vardų variantus tik keturiems vaikams?! Bent kokiems šešiems buvo galima pasiruošti, juolab, kad indoneziečiai turi dideles šeimas, – traukiu Made per dantį, o mano burbuliavimas priverčia juoktis ne vieną jį, bet jau visą kiemą.

– Tačiau, – bandydamas sušvelninti mano reakciją toliau pasakoja kaimynas, – aukštesnėms kastoms, tarkim, Wesya – aristokratų, egzsituoja kiti vardai, tokie kaip Gusti, Dewa ar Sesak, Ksaria – karalių ir karių palikuonys, vadinami Ngurah, Anak arba Tjokorda, šventikų kastai priklausantys vyrai visada nešios Ida Bagus, o moterys – Ida Ayu vardą.

– Beje, apie vyrus ir moteris. Kaip juos atskirti, tarkim, jei ant popieriaus parašyta, Wayn, kaip man žinoti, kad tai vyras? – klausiu jau kaip reikalas prispausto kaimyno – nes, na, įdomu gi!

– Prieš vyriškus vardus mes rašome raidę „I“, o prieš moteriškus – „Ni“. Tad mano vardas I Made, o mano sesers – Ni Gede.

– Bet tave šaukia ir Wishnu, čia pravardė?

– Tam, kad būtų lengviau atskirti žmones, mums dažniausiai suteikiamas ir antras vardas. Maniškis – hindu dievo, kitiems duodamos tokios tarsi „pravardės“, tarkim, Ketut Santi – ramusis Ketut’as arba Made Gemuk – storasis Wayanas. Mano sesers antras vardas Christma, nes ji gimė per Kalėdas.

Taigi, pasirodo, visada yra būdų apeiti sistemą, o ta penkto vardo problema, gali būti, kad greit bus išspręsta, mat Indonezijos vyriausybė, dėl pernelyg didelio gyventojų skaičiaus ragina šeimas apsiriboti dviem vaikais. Visi bus Waynai ir Made. O aš, bent jau kurį laiką Nyoman Rimantė.

Tad koks gi jūsų balietiškas vardas?