Veidai

2015.09.08 13:45

JAV pamėgta pašėlusiai švęsti skyrybas

lrytas.lt2015.09.08 13:45

„Ką tik išsiskyrėte? Tuomet laikas atšvęsti!“ – tokį pasiūlymą šių dienų amerikiečiams turi naujai iškepti skyrybų vakarėlių planuotojai. Ir, regis, daugybei žmonių tokia santuokos pabaiga atrodo ideali – geriau kulkomis suvarpyti savo vestuvinę suknelę.

„Ką tik išsiskyrėte? Tuomet laikas atšvęsti!“ – tokį pasiūlymą šių dienų amerikiečiams turi naujai iškepti skyrybų vakarėlių planuotojai. Ir, regis, daugybei žmonių tokia santuokos pabaiga atrodo ideali – geriau kulkomis suvarpyti savo vestuvinę suknelę.

Amerikietei Wendy Lewis ilgas ir sudėtingas skyrybų procesas buvo tikra kančia. Todėl vos tik ji pasirašė paskutinius santuokos nutraukimo dokumentus, užsimanė atšvęsti. Tačiau ji šovė ne šampaną, o kulkomis varpė savo vestuvinę suknelę.

Šiam simboliniam žingsniui moteris norėjo pasirengti tinkamai. Ji sukvietė geriausias bičiules ir kartu išskrido į Nevados valstijoje esantį pramogomis ir azartiniais lošimais garsėjantį Las Vegasą.

Šaudynes į vestuvinę suknelę moteriai surengė švenčių planuotoja Glynda Rhodes, dirbanti išskirtinai skyrybų vakarėlius organizuojančioje įmonėje.

„W. Lewis niekuomet rankose nebuvo laikiusi ginklo, bet pati atsivežė į šaudyklą savo suknelę ir ten ją pakabino, – pasakojo skyrybų šventės planuotoja. – Jei tik būtumėte matę jos veidą, kai ji šaudė į tą suknelę. Galėjai justi, kaip moteris išlieja visą pyktį.“

Siūlo švęsti skyrybas

Ilgus metus Las Vegase renginių planuotoja dirbanti G. Rhodes anksčiau daugiausia rengdavo bernvakarius ir mergvakarius. Tačiau dabar, kai JAV beveik pusė santuokų baigiasi skyrybomis, klientai ėmė teirautis, ar moteris negalėtų rengti švenčių, skirtų paminėti ir santuokos pabaigą.

Todėl 2012 metais G. Rhodes įsteigė naują įmonę, organizuojančią tik skyrybų vakarėlius. Teisingai įvertinusi rinkos dėsnius, moteris dabar džiaugiasi didžiuliu pelnu, o Las Vegase viena po kitos jau dygsta tokias pat paslaugas teikiančios firmos.

G. Rhodes siūlo apsilankyti ne tik šaudyklose. Ji organizuoja vakarėlius golfo aikštynuose, naktiniuose klubuose, striptizo baruose. Ekstremaliausia, ką patyrusi renginių planuotoja gali pasiūlyti, yra šuolis parašiutu. Jis esą yra skirtas „įšokti atgal į viengungio gyvenimą“.

Amerikietė G. Rhodes teigia, kad smagiausia pasirinkti vieną iš įvairių pramogų sudarytų rinkinių, kurie vadinasi „Vos išgyvenau“, „Pajėgus pasirūpinti savimi“ arba „Aš gavau viską“. Tokių pramogų paketų kaina svyruoja nuo 1 tūkst. iki 4,8 tūkst. dolerių (2,5–12,4 tūkst. litų).

Kepa tortus išsiskyrusiems

Tiems, kuriems pompastiškų vakarėlių nereikia, bet vis tiek norisi paminėti iškankinusias skyrybas, viena Floridos kepykla siūlo užsisakyti skyrybų tortą. Kepykla „Elite Cake Creations“ per mėnesį pagamina bent tris tokius tortus naujai iškeptiems viengungiams.

„Elite Cake Creations“ savininkė Beatriz Otero prisimena, kaip kartą vienam vyrui gamino golfo kamuoliuko formos tortą su užrašu: „Pagaliau laisvas, varau žaisti golfo.“

Tačiau daugiausia užsakoma tortų su nuotrauka, kurioje – jaunikį už kojos tempianti nuotaka, o po ja parašyta: „Išmeskit jį į šiukšlių dėžę.“

Kitos buvusios žmonos mėgsta žiauresnes scenas: užsako vyrą ėdančio aligatoriaus figūrėlių ar tortą, vaizduojantį sūkurinę vonią, kurioje plaukioja sukapoto vyro kūno dalys.

„Vienai klientei kūrėme vestuvinį tortą, o po penkerių metų jau ir skyrybų, – pasakojo B. Otero. – Santykiai – sudėtingas dalykas. Mano tikslas – bent truputį pasaldinti karčią situaciją.“

„Elite Cake Creations“ skyrybų tortas dešimčiai asmenų kainuoja maždaug 70 dolerių (apie 180 litų), o klientas gali rinktis iš kiek daugiau nei 150 skirtingų skonių.

Kviečia į „Skyrybų viešbutį“

O Nyderlanduose įmonė, pavadinta „Skyrybų viešbučiu“, siūlo poroms išsiskirti greitai ir tai atšvęsti kartu.

Poroms siūloma už 4 tūkstančius eurų užsisakyti skyrybų savaitgalį.

Penktadienį jos užsiregistruoja viešbutyje, šeštadienį susitinka su skyrybų advokatu, o jau sekmadienį susidaužia šampano taurėmis ir išsiregistruoja kaip išsiskyrę asmenys.

Tokias paslaugas teikiančią įmonę įkūrė rinkodaros specialistas Jimas Halfensas.

Jis mano, kad skyrybų procesas turi būti trumpas ir nebrangus.

„Skyrybų viešbutį“ jis sumanė po to, kai pamatė, kaip sunkiai skyrėsi jo draugas.

Įmonė neturi savo viešbučio, bet bendradarbiauja su šešiomis apnakvindinimo įstaigomis Nyderlanduose ir viena Niujorke.

J. Halfensas savo verslą dabar planuoja plėsti ir į kitas šalis.

„Esame įsitikinę, kad kai poros nusprendžia išsiskirti, nori tai padaryti gražiai, o ne bartis ištisus metus“, – tvirtino „Skyrybų viešbučio“ įkūrėjas.

Švęsti skyrybas sveika?

Kol smulkusis verslas iš skyrybų žeriasi pelną, kyla klausimas, kodėl pastaruoju metu tokių vakarėlių idėja tapo populiari ir ar iš viso dera švęsti tokį žingsnį.

Psichologas Robinas Deutschas, dirbantis Masačusetso profesionaliosios psichologijos institute, teigia, kad tokios naujos tradicijos yra sveikintinos.

„Skyrybų šventimo industrijos klestėjimas rodo, kad žmonės nori priimti praradimą per ritualus, – aiškino psichologijos profesorius. – Daugybė žmonių tokiu būdu randa išsilaisvinimą. Manau, kad jei tai išsiskyrusiems žmonėms suteikia vilties ar padeda viską užbaigti, tai yra teigiamas dalykas. Žmonės jaučia, kad turi ką nors nuveikti, jei nori gyventi toliau. Tai, ką jie daro ar kokius ritualus atlieka, yra jų pasirinkimas.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt