Veidai

2019.03.08 14:03

Gražina Baikštytė: perfekcionizmas – diagnozė, nebijokime įjungti mygtuko „dzin“

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.03.08 14:03

Kaip nepasiduoti siekiui ar norui būti visur ir visada tobula bei nebijoti pasipriešinti visuomenės primetamoms normoms? Į šiuos klausimus remdamasi savo asmenine patirtimi bandė atsakyti viena populiariausių Lietuvos kino aktorių Gražina Baikštytė, dalyvavusi konferencijoje „Moters vizija“. Ji išdrįso prisipažinti ir parodyti, kad nėra tobula.

Nuo aktorystės iki rašymo

Aktorę G. Baikštytę konferencijoje kalbino žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė, kuri į renginį gausiai susirinkusiems klausytojams pranešė gerą naujieną apie būsimą šeimos pagausėjimą. Jaukiai susėdusios moterys pokalbį pradėjo nuo aktorės profesinio kelio. G. Baikštytė yra bene vienintelė iš Lietuvos aktorių, kuri yra baigusi kino, o ne teatro studijas. Moteris sakė, kad iki nepriklausomybės ji dirbo Rusijos, Estijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kt. kino studijose, tačiau tik ne Lietuvoje.

Anot G. Baikštytės, jai kvietimai filmuotis pasibaigė sulig Lietuvos nepriklausomybe, nes ji kitoms kino studijoms tapo užsienio aktore, todėl tapo sudėtingiau palaikyti darbo santykius.

„Pakvietimai nesibaigė per vieną dieną. Jų mažėjo pamažu. Aš neišgyvenau depresijos, tačiau vidinis nerimas atsirado“, – atviravo aktorė, kuri yra sukūrusi apie 40 įsimintinų vaidmenų.

G. Baikštytė periodą, kai jos nekviesdavo filmuotis, pavadino tuščiu, kai ji dėjo visas pastangas, kad tai pasibaigtų. Pasak jos, kuo daugiau gyvenime stengiesi, tai tuo prasčiau pavyksta. Tuomet ji tikino pasinaudojusi draugės patarimu paleisti mintį, kuri pradėjo materializuotis. Taigi po kurio laiko jos gyvenime atsirado rašymas. Šis pomėgis išaugo iki to, kad šiais metais turėtų pasirodyti trečioji G. Baikštytės knyga apie režisierių, aktorių Šarūną Bartą.

„Aš nemoku greitai rašyti. Nėra taip, kad per metus, staiga parašau knygą. Tačiau svarbiausia, kad darau tai, kas man patinka. Tačiau tikrai nėra lengva tai, ką aš darau, ypač kai pasirenku tokius personažus, kietus riešutėlius. Kita vertus, man būtų neįdomu rašyti apie šou biznio atstovus. Knyga tampa įdomi ir skaitoma tada, kai įdomu pačiam autoriui“, – kalbėjo aktorė.

Dideli reikalavimai sau

Kalbant apie G. Baikštytę neretai akcentuojamas jos grožis. Anot aktorės, jai seniai nebeįdomu kalbėti grožio tema ir ji netgi erzina.

„Nemanau, kad idealiai atrodau. Esu pakankamai savikritiška ir galbūt netgi daugiau nei reikėtų. Galbūt aš turiu ir kitų talentų nei laidose kalbėti apie grožį“, – sakė moteris.

Aktorė prisipažino sau kelianti per didelius reikalavimus ir jai vis atrodo, kad ji galėtų kur kas daugiau ir geriau. Taigi G. Baikštytė pabrėžė, kad jai perfekcionizmą galima taikyti kaip diagnozę.

„Viską norisi atlikti tobulai. Tačiau prieš keletą metų pradėjau suprasti, kad noras viską daryti tobulai mane išsunkia. Gyvenime nėra tobulų žmonių ir tas noras tiesiog nepasiteisina“, – savo patirtimi dalinosi aktorė.

Anot jos, siekį būti tobulai galima įveikti tik pakeitus požiūrį ir nepabijojus kartais įjungti mygtuko „dzin“.

„Aš ir dabar stengiuosi viską  atlikti tobulai, tačiau supratau, kad jeigu nenuvalysiu visų dulkių namie ar pan., tai pasaulis dėl to neapsivers. Tačiau vienintelio, ko negaliu pakęsti, tai net vienintelės neplautos lėkštės ar puodelio kriauklėje“, – juokavo G. Baikštytė.

Ji tobulumo visose srityse siekiančioms moterims patarė geriau susikoncentruoti į tas sritis, kurias jos išmano geriausiai.

Kitų nuomonė – nebesvarbi

Žurnalistė D. Žeimytė-Bilienė aktorės paklausė, ar jai svarbu ir įdomu, ką apie ją mano kiti. G. Baikštytė prisipažino, kad anksčiau tai buvo svarbiau. Anot jos, buvo periodas, kai kitų komentarai ir tam tikri straipsniai spaudoje glumindavo ir skaudindavo.

„Tačiau vieną dieną persilaužiau ir dabar man neįdomu, kas ką rašo. Man svarbu, ką galvoja mano artimieji, dukros, vyras ar draugės“, – tikino aktorė.

G. Baikštytė, išgirdusi klausimą apie tai, ar yra dalykų, ką ji norėtų pakeisti, sakė, kad norėtų su dabartine išmintimi grįžti į jaunystės laikus. Ji juokėsi, kad dėl tam tikrų dalykų, padarytų jaunystėje apima gėdos jausmas. Aktorės manymu, gyvenime reikia šiek tiek lengvabūdiškumo, kad jame atsirastų lengvumo ir humoro, gyvumo.

Moteris prisipažino, kad ją laimingą daro tai, kad ji ir jos artimieji yra sveiki, o ji pati daro tai, kas jai patinka. Vidinės ramybės suteikia – galimybė tam tikriems dalykams pasakyti „ne“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt