Veidai

2014.10.10 13:20

Filosofo R. Descartes'o palaikų tyrimas atskleidė netikėtą faktą

BNS2014.10.10 13:20

Vienas iškilus medicininės antropologijos ekspertas, išaiškinęs nežinomų faktų apie Jeanne d'Arc (Žaną d'Ark), Ričardą Liūtaširdį ir Napoleoną Bonaparte'ą, penktadienį atskleidė vieną medicinos paslaptį, susijusią su šiuolaikinės filosofijos kūrėju Rene Descartes'u.

Vienas iškilus medicininės antropologijos ekspertas, išaiškinęs nežinomų faktų apie Jeanne d'Arc (Žaną d'Ark), Ričardą Liūtaširdį ir Napoleoną Bonaparte'ą, penktadienį atskleidė vieną medicinos paslaptį, susijusią su šiuolaikinės filosofijos kūrėju Rene Descartes'u.

R. Descartes'o kaukolės tyrimas, naudojant aukštųjų technologijų metodus, parodė, kad jo dešiniajame prienosiniame antyje buvo išaugęs stambus kaulinis darinys, įstrigęs netoli nosies tiltelio, prancūzas tyrėjas Philippe'as Charlier nurodė medicinos žurnale „The Lancet“.

Šis XVII amžiaus prancūzų matematikas pramynė racionalizmo kelią savo veikalu „Samprotavimas apie metodą“, kuriame buvo garsioji frazė „Cogito ergo sum“ – „Mąstau, vadinasi, esu“.

Filosofas mirė Stokholme 1650-aisiais, būdamas 54 metų.

R. Descartes'o kaukolė, nuo 1821 metų saugoma Paryžiuje veikiančiame Nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, buvo ištirta kompiuteriniu tomografu, darančiu plonų tiriamo objekto sluoksnelių nuotraukų serijas.

Peršvietus kaukolę, dešiniajame prienosiniame antyje buvo aptikta „tanki radiologiškai neskaidri masė“, kurios plotas – 5,4 kvadratinio centimetro, pranešė Ph. Charlier komanda.

Osteoma vadinamas kaulinis auglys, susiformavęs antyje, gali sukelti nosies užgulimą, „perteklinį gleivių išsiskyrimą“, sutrikdyti uoslę, sukelti veido skausmus ir ašarojimą, pažymėjo tyrėjai.

„Biografai neaprašė tokių R. Descartes'o simptomų – galbūt išskyrus vieną atskirą auros gaubiamą migrenos epizodą 1619-ųjų lapkričio 10-osio naktį“, kai filosofas staiga pajuto regimąsias ir girdimąsias haliucinacijas, sakoma „The Lancet“ paskelbtame pranešime.

Nors ir labai stambus, tas auglys veikiausiai nesusijęs su mokslininko mirtimi, nusprendė tyrėjai.

Yra žinoma, kad R. Descartes'as mirė nuo plaučių uždegimo.

Ph.Charlier, dirbantis Versalio universitete, įsikūrusiame Sent Kventino miestelyje į vakarus nuo Paryžiaus, specializuojasi istorinių relikvijų paslapčių tyrime.

Jis anksčiau nustatė, kad Prancūzijos šventąja globėja laikomai Jeanne d'Arc, anglų sudegintai ant laužo, priskiriami kaulų fragmentai, kurių tikrumą yra patvirtinęs Vatikanas, iš tikrųjų yra katės kaulai ir egiptietiškos mumijos liekanos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt