Naujienų srautas

Veidai2015.09.08 13:45

Iš Baltijos jūros ištrauktas sudužęs Antrojo pasaulinio karo laikų bombonešis

BNS 2015.09.08 13:45

Lenkijos karinių jūrų pajėgų uoste Gdynėje sekmadienio vakarą pasiekė sudužęs Antrojo pasaulinio karo laikų amerikiečių bombonešis, ištrauktas iš Baltijos jūros dugno per slapta įvykdytą iškėlimo operaciją, pranešė naujienų portalas tvn24.pl.

Lenkijos karinių jūrų pajėgų uoste Gdynėje sekmadienio vakarą pasiekė sudužęs Antrojo pasaulinio karo laikų amerikiečių bombonešis, ištrauktas iš Baltijos jūros dugno per slapta įvykdytą iškėlimo operaciją, pranešė naujienų portalas tvn24.pl.

Kaip nurodoma, šeštadienį pradėta operacija, per kurią buvo ištrauktos bombonešio „Douglas A-20 Havoc“ nuolaužos, truko keliolika valandų. Lėktuvas, kuris yra gana gerai išsilaikęs, tačiau netekęs uodegos, buvo iškeltas laivo „St. Barbara“ gervėmis ir užkeltas ant vilkiko „Kambr“ denio, o tas laivas atgabeno nuolaužas į Gdynę.

Ši operacija buvo vykdoma slapta, o ją organizavęs Nacionalinis jūrų muziejus kol kas oficialiai nėra patvirtinęs, kad istorinis lėktuvas buvo iškeltas.

„Projektas realizuojamas (atskirais) etapais; darbai tebevyksta. Baigus dabartinį etapą – kaip numatoma, pirmadienį – galėsime informuoti apie pažangą“, – žurnalistams sakė muziejaus atstovė Anna Dostatnia.

Ankstesnis mėginimas iškelti tas nuolaužas buvo surengtas rugsėjo pradžioje. Tuo metu smėliu užneštas lėktuvas buvo atkastas, atkeltas nuo dugno ir parengtas galutiniam iškėlimui.

Per atstumą valdomas povandeninis aparatas netoli nuolaužų aptiko tris bombas, todėl iškėlimo darbus buvo nuspręsta sustabdyti.

Lėktuvo nuolaužas, kurios buvo 15 metrų gylyje, praeitais metais rado Gdansko uostamiestyje įsikūrusio Jūrų instituto tyrėjai. Pirmasis mėginimas jas iškelti buvo surengtas praeitų metų gruodį, bet darbus teko nutraukti dėl nepalankių orų.

Iš bombonešio nuolaužų jau anksčiau buvo iškelta kelios dešimtys daiktų.

Unikalus eksponatas

Lėktuvo korpusas gana gerai išsilaikęs: išliko galinio šaulio kabina, abu sparnai, du motorai ir sraigtai. Planuojama, kad orlaivis pateks į Aviacijos muziejų Krokuvoje ir taps vienu iš vertingiausių jo eksponatų.

Šis lengvasis bombonešis yra unikalus radinys: pasaulyje yra išlikę tik 12 tokių lėktuvų; Europoje yra tik vienas „Havoc“ – Didžiojoje Britanijoje.

Antrojo pasaulinio karo pradžioje „Douglas A-20“ buvo pagrindinis JAV armijos bombonešis, taip pat naudotas Britanijos ir Prancūzijos pajėgų. Nuo 1942 metų šiuos lėktuvus Vakarų sąjungininkų pajėgose pakeitė modernesni, tačiau daugiau negu 2,7 tūkst. bombonešių buvo išsiųsti Sovietų Sąjungai. Tikėtina, kad Baltijos jūroje rastos nuolaužos priklauso būtent Raudonosios armijos naudotam lėktuvui.

Kaip nurodo portalas, visa nuolaužų iškėlimo operacija kainuos apie 200–300 tūkst. zlotų (165–248 tūkst. litų).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi