Veidai

2015.09.08 13:45

Trejus metus neplauna plaukų ir tuo didžiuojasi

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Su šampūnu neploviau plaukų nuo 2011 metų. Jie nėra riebaluoti. Jie neskleidžia blogo kvapo.

Su šampūnu neploviau plaukų nuo 2011 metų. Jie nėra riebaluoti. Jie neskleidžia blogo kvapo.

Jie tapo kur kas storesni negu anksčiau ir aš tikrai džiaugiuosi tuo, kaip jie atrodo. Be to, nepirkdama šampūnų ir nesilankydama pas kirpėją, sutaupau daugybę pinigų, independent.co.uk rašo Susan Elkin.

Vietoj to praskalauju plaukus vandeniu ir pirštais patrinu galvos odą, kad ji išsivalytų nuo prakaito, dulkių ir pleiskanų. Visa tai užima vos dvi minutes. Tuomet nusausinu plaukus rankšluosčiu, šukomis suteikiu jiems formą ir palieku natūraliai išdžiūti. Tarp plovimų vandeniu kruopščiai šukuoju plaukus minkštomis šukomis, kurios padeda paskirstyti natūralius galvos riebalus, teigia S. Elkin.

Kai viešai prabilau apie tokį gyvenimo būdo pokytį, sulaukiau daug kritikos, kad esu sena moteris su keistais įpročiais. Tačiau sulaukiau ir pagyrų už „drąsą“ bei padėkos iš vienos komentatorės, kurią paskatinau išmesti šampūno buteliukus ir plaukus skalauti tik vandeniu.

Sprendimą atsisakyti šampūno nulėmė šie argumentai: galvos oda išskiria sebumą – natūralius riebalus, kurie saugo plaukus. Jeigu nuolat su šampūnu agresyviai trinksite plaukus, liaukos suaktyvės ir gamins dar daugiau riebalų. Nuo jų plaukai atrodys riebaluoti ir nešvarūs. Įprastas atsakas į tokią išvaizdą yra šampūno buteliukas ir reguliarus galvos plovimas, daugeliu atvejų – kiekvieną dieną.

Kadangi ką tik ištrinkti plaukai būna labai švelnūs ir nesuvaldomi, griebiamasi plaukų kondicionieriaus, putų, vaško ar gelio – visos šios priemonės pritraukia dulkes, kurias vėl reikia nuplauti. Taip patenkama į užburtą ratą.

Kadangi jame įstrigę daugybė žmonių, gamintojai iš to pelnosi didžiulius pinigus: skaičiuojama, kad pasaulinė plaukų priežiūros priemonių pramonė yra verta 38 mlrd. dolerių (101 mlrd. litų) ir kasmet auga iki 7 proc.

Mano patirtis rodo, kad turint ryžto, galima išsiveržti iš šio rato, tvirtina S. Elkin. Ji nėra tokia vienintelė – Jungtinėse Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje plinta judėjimai, kurių nariai kūno priežiūrai nenaudoja cheminių medžiagų.

Jeigu visą gyvenimą plovėte plaukus šampūnu, akivaizdu, kad netrukus po trinkimo jie vėl taps riebaluoti. Norint to išvengti, reikia juos daug šukuoti ir tvirtai laikytis savo ryžto. Man prireikė maždaug savaitės, kol mano (trumpi) plaukai susireguliavo ir nebeatrodė riebaluoti, pažymi S. Elkin. Jei plaukai yra ilgi, jiems veikiausiai reikės daugiau laiko. Tačiau po to plaukus bus galima skalauti tik vandeniu ir jie atrodys švarūs.

Problema su galvos trinkimu ta, kad yra labai mažai profesionalių ir nesuinteresuotų nuomonių apie tai. Dauguma gydytojų žino, kad iš tikrųjų nėra skirtumo, ar plaukai trenkami šampūnu, ar ne. Beveik visi ekspertai, kurie išsako savo nuomonę, yra susiję su plaukų priežiūros pramone, kurią siekia paremti. Štai kaip kalba „natūralių“ plaukų priežiūros produktų gamintojai: „Netrenkant galvos kiekvieną dieną, prisikaupia daugybė patogenų – ligas sukeliančių bakterijų. Plaukai atrodo neprižiūrėti ir nesveiki“.

Šiuolaikiniai šampūnai nebuvo išrasti iki praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio ir paplito tik po 1970 ir 1980 metų.

Savo knygos „Clean: An Unsanitised History of Washing“ („Švara: nehigieniška prausimosi istorija“) pratarmėje autorė Katherine Ashenburgh rašo apie savo motiną, kuri 1925 metais persikėlė gyventi iš Vokietijos į Ameriką. Ji „stebėjo, kaip jos naujoji tėvynė 4-ajame ir 5-ajame dešimtmečiuose reketavo švaros standartus. Ji prisimena momentą, kai pirmą kartą suprato, jog kažkas, vadinamas šampūnu, suveikė geriau negu virtas muilas, kurį jos motina gamindavo plaukų trinkimui“.

Šampūnas, sutinku, yra vienas iš galimų pasirinkimų, kaip ir kvepalai, rašo S. Elkin. (K. Ashenburgh motina niekada nesikvėpindavo, nes ji sakydavo, kad „europiečiai naudoja kvepalus vietoj muilo“.)

Niekam jo nereikia, bet jei žmonės nori leisti pinigus plaukų priežiūros produktams, tuomet tai yra jų asmeninis pasirinkimas.

Tačiau tokiu atveju jie turi „išplauti“ iš galvos idėją, kad plaukai atrodys nešvarūs, jei kažkas nuspręs nenaudoti šampūno.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt