Veidai

2012.10.10 11:44

Raudonos spalvos galia vyrų išvaizdai suteikia ir patrauklumo, ir agresyvumo

LRT.lt2012.10.10 11:44

Remiantis nauju tyrimu išaiškėjo, kad vyrai saikingai paraudusiais skruostais moterims atrodo patrauklesni.

Remiantis nauju tyrimu išaiškėjo, kad vyrai saikingai paraudusiais skruostais moterims atrodo patrauklesni.

Tyrimas, publikuotas „Evolutionary Psychology“ žurnale, atskleidžia, kad moterys jaučia silpnybę vyrams rausvais skruostais. Kaip tvirtinama minėtame žurnale, pastebima, kad ši išskirtinė spalva daro įtaką ne tik žmonių, bet ir įvairių gyvūnijos pasaulio atstovų emocijoms bei elgesiui.

Tarp kai kurių vyriškos lyties paukščių, žuvų ir primatų raudona spalva reiškia aiškų ženklą, žymintį socialinį dominavimą bei testosterono lygį. Ji daro įtaką ir renkantis parnerius. Žmonės raudonai spalvai tam tikrais atvejais vis dėlto rodo atstūmimo reakcijas: pavyzdžiui, jie linkę trauktis toliau nuo IQ testų knygų raudonais viršeliais, tuo metu knygos žaliais ar pilkais viršeliais tokios reakcijos nesukelia. Pastebėta ir tai, kad šie testai atliekami prasčiau, prieš tai pamačius raudoną spalvą, palyginus su rezultatais žmonių, atlikusių IQ testą knygelėje kitų spalvų viršeliais.

Vis dėlto, žmonėms raudona spalva gali tapti pagalbine priemone susirasti partnerį. Moterys, besipuošiančios raudonai, vyrams atrodo patrauklesnės. Lygiai taip pat ir vyrai, dėvintys raudoną, moterų dėmesį traukia labiau. Raudona spalva daro įtaką ir sporto sferoje. Nbcnews.com rašoma, kad norintiems nugalėti varžybose reikėtų rinktis raudono audinio kostiumą.   

Bet grįžkime prie veido raudonio. Ar moterims vyrai paraudusiais skruostais besąlygiškai atrodo patrauklesni už kitus?

Nedidelės apimties tyrimo metu 45 moterims buvo parodyta 21 vyrų nuotrauka neutraliomis veido išraiškomis. Šiomis nuotraukomis dalyvės galėjo manipuliuoti: keisti kūno sandaros proporcijas, tamsinti, šviesinti, pridėti rausvų, gelsvų tonų, kad jie atrodytų agresyvesni, dominuojantys ar patrauklesni.

Pastebėta, kad moterys, paprašytos vyro išvaizdą pakeisti į labiau dominuojančio, dažniausiai palikdavo pradinius šviesumo ir gelsvumo lygius, bet nuotraukoje esančio vyro veidą paraudonindavo. Paprašius vyrą nuotraukoje pavaizduoti agresyvų, tyrimo dalyvės pridėdavo dar daugiau raudonos spalvos.  

Vis dėlto, kai moterys vyrą nuotraukoje siekdavo paversti patrauklesniu, jos rinkdavosi švelnesnį variantą – lengvą rausvą skruostų atspalvį. Lengvas raudonis – štai kas moteriškos lyties atstovėms atrodė patraukliausia.

Tyrėjai spėja, kad saikingas raudonis (toks, kuris vyro išvaizdos pernelyg nesuagresyvina) liudija itin patraukles savybes – gerą sveikatą ir fizinę būklę.

Vis dėlto, pernelyg smarkus raudonis sukelia priešingą reakciją. Kaip pastebėjo mokslininkai, pernelyg įraudę, todėl atrodantys agresyviai, vyriškiai moterims nepatinka. Visų patraukliausia – saikingas raudonis.

Galbūt tai ir yra viena priežasčių, kodėl princas Harry ar Billas Clintonas nestokoja moteriškos lyties gerbėjų?