Veidai

2015.09.08 13:45

Prahoje atidarytas tualetų muziejus

BNS 2015.09.08 13:45

Klozetai, naktipuodžiai ir kitos priemonės žmonių natūraliems poreikiams tenkinti eksponuojamos viename Prahos muziejuje, kuris tvirtina turintis didžiausią pasaulyje tokio pobūdžio ekspoziciją.

Klozetai, naktipuodžiai ir kitos priemonės žmonių natūraliems poreikiams tenkinti eksponuojamos viename Prahos muziejuje, kuris tvirtina turintis didžiausią pasaulyje tokio pobūdžio ekspoziciją.

Tualetinio popieriaus ritinėliai, visokiausių tipų, pavidalų ir dydžių tualeto indai bei vandens nuleidžiamosios rankenėlės iš fajanso, medžio ir bronzos yra pagrindiniai Čekijos sostinėje įsikūrusio „gamtinių reikalų“ muziejaus eksponatai.

„Įsigijome vieną X a. tvirtovę netoli Prahos ir ten radome istorinį tualetą“, – pasakojo 59 metų civilinis inžinierius Janas Sedlačekas, Istorinių naktipuodžių ir tualetų muziejaus vedėjas.

„Nuo to viskas prasidėjo – norėjome sužinoti, kaip žmonės tai darė anais laikais“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP pasakodamas, kaip tapo tualetų kolekcininku.

Muziejuje, kuris pirmiausia atsidarė toje tvirtovėje 2010 m., o šiemet persikėlė į Prahą, galima pamatyti apie 2 000 eksponatų, todėl, anot J. Sedlačeko, jis yra didesnis negu panašūs muziejai Indijoje ir Ispanijoje.

„Mes tebeieškome daiktų, turinčių istoriją“, – pridūrė jis, rodydamas į naktipuodį, padarytą iš Antrojo pasaulinio karo laikų Vokietijos armijos kario šalmo.

Šioje kolekcijoje taip pat yra reta japoniška tupykla „Washiki“, naktipuodis, pagamintas Prancūzijos imperatoriui Napoleonui, basonai, kuriais naudodavosi moterys, klausydamosi ilgai užsitęsdavusių XVII a. prancūzų dvasininko Louis Bourdaloue pamokslų.

„Vertingiausi eksponatai kainuoja tiek, kiek labai padorus automobilis“, – aiškino J. Sedlačekas.

J. Sedlačekas, kuris rūpinasi savo muziejumi kartu su žmona ir šešiais vaikais, kurdamas šią kolekciją išleido apie 10 mln. kronų (1,24 mln. litų) asmeninių lėšų.

Vieno seno namo dviejuose aukštuose įsikūrusį muziejų, atskleidžiantį senovinių ir šiuolaikinių tualetų paslaptis, per mėnesį aplanko apie 600 žmonių.

„Kai kurie pamato naktipuodį su dangčiu ir sušunka: „Viešpatie – mes visą gyvenimą iš tokio valgydavome sriubą!“ – šypsojosi J. Sedlačekas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.