Veidai

2012.09.21 13:58

JAV išdalintos alternatyviosios Nobelio premijos

ELTA2012.09.21 13:58

ELTA primena, kad pernai „Ig Nobel“ Taikos premija už tai, kad atkreipė viso pasaulio dėmesį į automobilių statymą neleistinose vietose, buvo skirta Vilniaus merui Artūrui Zuokui. 2001 m. šią premiją yra gavęs Grūto parkas.  

ELTA primena, kad pernai „Ig Nobel“ Taikos premija už tai, kad atkreipė viso pasaulio dėmesį į automobilių statymą neleistinose vietose, buvo skirta Vilniaus merui Artūrui Zuokui. 2001 m. šią premiją yra gavęs Grūto parkas.

„Ig Nobel“ premijos skiriamos už pasiekimus, kurie iš pradžių priverčia nusijuokti, o po to pagalvoti. Premijas per 22-ąją kasmetę ceremoniją Harvardo universitete įteikė tikrųjų Nobelio premijų laureatai. „Ig Nobel“ premijų tikslas – švęsti nepaprastus dalykus, puoselėti vaizduotę, skatinti žmonių domėjimąsi mokslais ir technologijomis.

Šiemet, kaip visuomet, išdalyta 10 apdovanojimų:

„Ig Nobel“ psichologijos premija atiteko Nyderlandų mokslininkams už tyrimą „Pasvirus į kairę Eifelio bokštas atrodo mažesnis“.

Taikos premija atiteko Rusijos bendrovei SKN už tai, kad ji senus Rusijos ginklus pavertė naujais deimantais.

Akustikos premija skirta Japonų mokslininkams, sukūrusiems aparatą „SpeechJammer“. Aparatas sutrikdo žmogaus kalbą priversdamas kalbėtoją savo balsą girdėti šiek tiek pavėluotai.

Neuromokslų premiją gavo JAV komanda, pademonstravusi, kad naudodami sudėtingus instrumentus ir paprastą statistiką smegenų veiklos tyrėjai gali įžvelgti reikšmingą smegenų veiklą bet kur – net negyvoje lašišoje.

Chemijos premija atiteko Švedijos mokslininkui, kuris išsiaiškino, kodėl kai kuriuose Švedijos mieste Andersliove esančiuose namuose žmonių plaukai pažaliuoja.

Literatūros premiją gavo JAV vyriausybės atskaitomybės biuras už ataskaitą apie ataskaitas apie ataskaitas, kuria rekomenduojama parengti ataskaitą apie ataskaitą apie ataskaitas apie ataskaitas.

Fizikos premiją laimėjo JAV ir Didžiosios Britanijos mokslininkų komanda, apskaičiavusi jėgų pusiausvyrą, kuri nulemia į kasą surištų plaukų formą ir judėjimą.

Skysčių dinamikos premija skirta už skysčio taškymosi tyrimą, siekiant išsiaiškinti, kas vyksta, kai žmogus eina su kavos puodeliu rankoje.

Anatomijos premiją gavo JAV ir Nyderlandų mokslininkai, atradę, kad šimpanzės gali atskirti kitas šimpanzes iš jų užpakalių nuotraukų.

Medicinos premija atiteko prancūzams už patarimus, ką daryti kolonoskopijas atliekantiems gydytojams, kad iki minimumo sumažintų tikimybę, jog jų pacientas sprogs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt