Veidai

2014.06.05 13:26

Mirė paskutinis iš navahų, padėjusių sukurti per karą naudotą šifravimo sistemą

BNS2014.06.05 13:26

Chesteris Nezas, paskutinis iš 29-ių indėnų navahų, padėjusių sukurti šifravimo sistemą, naudotą per Antrąjį pasaulinį karą ir likusią neperprastą Ašies pajėgų, mirė trečiadienį, būdamas 93 metų.

Chesteris Nezas, paskutinis iš 29-ių indėnų navahų, padėjusių sukurti šifravimo sistemą, naudotą per Antrąjį pasaulinį karą ir likusią neperprastą Ašies pajėgų, mirė trečiadienį, būdamas 93 metų.

Birželio 8-ąją jo genties teritorijoje Jungtinėse Valstijose vėliavos bus nuleistos iki pusės stiebo.

„Mūsų kalbos galia buvo pasidalyta su pasauliu per Antrąjį pasaulinį karą, kai 29 pirmieji navahų šifruotojai pasisiūlė į tarnybą“, – sakoma navahų tautos prezidento Beno Shelly pranešime.

Jis nurodė, kad Ch. Nezas užgeso paryčiais, miegodamas. Jo mirtis „užbaigia dar vieną skyrių navahų kronikose“.

Ch. Nezas ir 28 kiti navahai buvo užverbuoti JAV Jūrų pėstininkų korpuso 1942 metų gegužę, kad padėtų sukurti operatyvinių pranešimų šifrą, pagrįsta jų genties kalba, kuri yra sudėtinga, pagrįsta intonacijomis ir sunkiai užrašoma.

Vėliau jie dalyvavo Ramiojo vandenyno karo veiksmų teatro operacijos – mūšiuose dėl Gvaldakanalio, Guamo, Peleliu ir Bugenvilio.

Ch. Nezo mirtis „liūdnai žymi ištisos epochos mūsų šalies ir Jūrų pėstininkų korpuso istorijoje pabaigą“, pareiškė Korpuso atstovas pulkininkas Davidas Lapanas.

„Navahų šifruotojai įnešė neįkainojamą indėlį į karo pastangas Ramiojo vandenyno teatre per Antrąjį pasaulinį karą“, – pridūrė jis, girdamas indėnų „didvyriškus veiksmus“.

Praeitais metais Ch. Nezas sakė: „Labai didžiavausi galėdamas pasakyti, kad japonai padarė viską, ką galėjo, kad įveiktų tą kodą, bet jiems tai niekada nepavyko“.

Ramiojo vandenyno kovos veiksmų teatre dalyvavo iš viso 400 navahų šifruotojų.

Kovoje su nacistine Vokietija ir imperialistine Japonija taip pat dalyvavo kitų genčių indėnai – čoktavai, komančiai ir seminolai, perduodami žinutes savo gimtosiomis kalbomis.

Dėl atitikmenų stygiaus jų kalbose kai kurie žodžiai turėjo būti išgalvoti. Pavyzdžiui, lėktuvas vadintas „paukščiu“, o bombonešis – „nėščiu paukščiu“.

Pagal navahų šifravimo sistemą kiekvieną lotyniškosios abėcėlės raidę atitiko indėniškas žodis. Pavyzdžiui, žodis „moasi“ („katė“, anglų kalba „cat“) reiškė „c“ raidę.

Ši šifravimo sistema liko įslaptinta iki 9-o dešimtmečio, nes JAV kariškiai tikėjosi, kad galėtų ją panaudoti per kokį nors kitą konfliktą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt