Veidai

2012.08.20 18:00

Degtukų kolekcininkė svajoja apie muziejų

Viena vilnietė kolekcionuoja degtukus, jų dėžutes ir net etiketes nuo dėžučių. Ši aistra galiausiai virto į pomėgį iš degtukų statyti namelius. Kolekcininkės vizijose – degtukų muziejus. 

Viena vilnietė kolekcionuoja degtukus, jų dėžutes ir net etiketes nuo dėžučių. Ši aistra galiausiai virto į pomėgį iš degtukų statyti namelius. Kolekcininkės vizijose – degtukų muziejus.

Krepšiai su keliasdešimt tūkstančių degtukų, dėžučių krūvos ir albumai su etiketėmis. Taip atrodo Jelenos Markūnės kolekcija. Pastaruosius penkerius metus renkanti degtukus ir dėžutes kolekcininkė sako, kad šis pomėgis iš tiesų atsirado dar vaikystėje.

„Pradžioje buvo trys degtukai. Aš prisimenu, kaip vaikystėje sugalvojau, kad rinksiu degtukus, kurių galvutės būtų skirtingų spalvų. Surinkau 3 degtukus. Vienas buvo rudas, vienas buvo žalias, o kitas – raudonas. Paskui kolekcija baigėsi, nes nebuvo iš kur gauti tų spalvotų degtukų“, – pasakojo kolekcininkė.

Iš įvairių pasaulio vietų degtukų dėžučių į Jelenos kolekciją parveža draugai. Moteris taip pat dažnai lankosi sendaikčių turgeliuose, kur perka žmonių kadaise rinktas dėžučių ar etikečių kolekcijas. Brangiausias egzempliorius yra albumas, kurį moteris kažkada įsigijo už 300 litų. Tačiau tikslaus dėžučių ir etikečių kiekio Jelena niekada neskaičiavo.

Berinkdama dėžutes kolekcininkė atrado kitą pomėgį – namelių konstravimą iš degtukų. Įgudusios J. Markūnės rankos namelį sukuria per penkiolika minučių. Pirmą kartą bandančiam tektų sugaišti pusantros valandos. Tokiems nameliams nereikia klijų.

Vienam nedideliam nameliui reikia maždaug 250 degtukų, t.y., 6 dėžučių. Pasak kolekcininkės, per savo gyvenimą ji jau yra sukūrusi kelis tūkstančius įvairių formų ir spalvų namelių. Jų konstrukcijai reikia labai geros kokybės degtukų. Jų Jelena važiavo ieškoti į šiuo metu jau nebeveikiantį „Kometos“ degtukų fabriką Latvijoje.

„Kai mes sužinojome, kad jis užsidarys, mes nuvažiavome ir nusipirkome apie 15 dėžių spalvotų degtukų be dėžučių. Tai didelė dėžė ir viduje – tiktai degtukai. Pavyzdžiui, viena dėžė yra žalios spalvos, kita – raudonos spalvos. Tuomet mes buvome degtukų milijonieriai. Kiekvienoje dėžėje buvo apie 50–60 tūkst. degtukų, iš kurių mes iki šiol statome“, – pasakojo moteris.

Norintiems išmokti konstruoti degtukų namą, Jelena yra išleidusi instrukcijų knygą. Moteris taip pat kartais veda degtukų konstravimo pamokas. Tačiau svarbiausia namelio kūrimo dalis yra sugalvoti norą.

„Mes turime tokį ritualą, kur galima sugalvoti norą, pastatyti namelį ir paskui jį sudeginti, kad tas noras išsipildytų. Aš jau savo namelį sudeginau. Jame – mano svajonė: degtukų muziejus“, – pasakojo kolekcininkė.

Jelena svajoja vieną dieną įkurti interaktyvų degtukų muziejų, kuriame būtų ne tik eksponuojama jos degtukų dėžučių ir etikečių kolekcija, bet ir vyktų kūrybiniai užsiėmimai.