Veidai

2014.02.10 18:22

Gazoje rasta dviejų tūkstančių metų senumo Apolono skulptūra

Paslaptis gaubia senovės graikų dievo Apolono bronzinę skulptūrą, kuri buvo rasta Gazos ruože. Sujaudinęs archeologų vaizduotę radinys netruko pradingti policijos nuovadoje ir nežinia, kada vėl bus parodytas visuomenei.

Paslaptis gaubia senovės graikų dievo Apolono bronzinę skulptūrą, kuri buvo rasta Gazos ruože. Sujaudinęs archeologų vaizduotę radinys netruko pradingti policijos nuovadoje ir nežinia, kada vėl bus parodytas visuomenei.

Penkių tūkstančių metų istorijos – egiptiečių, filistinų, romėnų, Bizantijos, kryžiuočių, paminklus slepia Gazos smėlis. Bet vietos archeologai nepajėgūs atlikti mokslinių tyrimų.

Žvejys tvirtina radęs žmogaus ūgio skulptūrą jūros dugne ir parsigabenęs namo asiliuko traukiamu vežimu, net neįtardamas, kokia tai vertybė. Ją netruko įvertinti ekspertai, bet jų sugalvota 0,5 mln. dolerių vertė – tik dalis tikrosios. Archeologai radinio dar nematė, tik nuotraukas, bet, kiek gali spręsti, skulptūrai maždaug 2 tūkst. metų.

Istorikas Jeanas Michelis de Tarragonas sako, kad skulptūra unikali ir neįkainojama kaip „Mona Liza“ Luvre. „Tai labai reta skulptūra, nes sukurta iš bronzos, o ne marmuro ar kito akmens“, – tikina jis.

Ekspertas spėja, žvejys ne veltui sako radęs jūroje, kad įtvirtintų savo nuosavybę, kuri būtų ginčijama, jei Apolonas būtų rastas kieno nors žemėje. Bet svarbu žinoti tikrąją radinio vietą, gal ten yra ir daugiau tokių šedevrų.

Joudat Ghrabas, radęs skulptūrą, pasakoja, kad į krantą ją tempė penkiese, nes sausumoje jos svoris gerokai skiriasi nuo svorio jūroje.

Žvejys tikisi, kad Apolonas padės pataisyti varganą jo šeimos finansinę padėtį – Gazos ruožo valdžia žada premiją. Jis pasiliko sau vieną skulptūros pirštelį, nes manė, kad ji gali būti auksinė. Iš jo namų radinį išsivežė giminaičiai, ir skulptūra netruko pasirodyti interneto aukcione. Bet Gazos ruožas – uždara teritorija, tad apie vertybę sužinojusi valdžia, atrodo, spėjo skulptūrą konfiskuoti ir perduoti policijai.

Reporteriai paprašė leidimo ją nufilmuoti, bet pareigūnai pareiškė – tik tuomet, kai bus baigtas tyrimas, kas bandė parduoti bronzinį antikinį Apoloną.

Ahmedas al Burshas, Turizmo ministerijos Archeologijos skyriaus vadovas, taip pat pabrėžia, kad tai Palestinos civilizacijos liudininkė, rodanti, kiek įvairių civilizacijų būta Palestinos žemėje.

Gazos valdžia ketina Apoloną restauruoti ir demonstruoti visuomenei. Pagalbą restauruojant siūlo tarptautiniai ekspertai, o Paryžiaus Luvras ir Ženevos muziejus norėtų pasiskolinti bronzinį Apoloną.