Naujienų srautas

Veidai2015.09.08 13:45

Keisčiausios kalėdinės tradicijos: bezdantys kelmai, bananų „eglės“ ir mišios riedutininkams

15min.lt 2015.09.08 13:45

Kalėdos – metas, kai reikia džiaugtis, viskuo dalintis ir priimti kitų gerumą. Tačiau kai kur pasaulyje tai dar ir laikas mėtyti batus, riedučiais lėkti į bažnyčią, mušti bezdančius kelmus ir puotauti greito maisto užkandinėse.

Kalėdos – metas, kai reikia džiaugtis, viskuo dalintis ir priimti kitų gerumą. Tačiau kai kur pasaulyje tai dar ir laikas mėtyti batus, riedučiais lėkti į bažnyčią, mušti bezdančius kelmus ir puotauti greito maisto užkandinėse.

„The Week“ sudarė keisčiausių pasaulio Kalėdų tradicijų sąrašą.

Suomijos pirties festivaliai

Suomijoje šventės kulminacija būna Kalėdų iškarėse. Vakarėjant visi suomiai suguža į pirtis nusimesti drabužių ir pailsėti prieš laukiančią puotą.

Tačiau jie turi būti greiti, nes, pagal vietos folklorą, iškart po saulėlydžio į sauną suguža mirusių artimųjų vėlės, su kuriomis nevalia susitikti.

Indijos bananų „eglės“

Indijoje vietoj eglių ir pušų, kurių beveik nėra, šeimos dažniausiai puošia bananų ar mangų medį. 25 milijonai šalies gyventojų krikščionių mangamedžio lapais ir aliejinėmis lempomis puošia namų stogus.

Čekės mėto batus

Čekijoje, panašiai kaip Lietuvoje, vyrauja paprotys Kūčių vakarą mesti burtus. Viena populiariausių tradicijų tarp netekėjusių jaunų panelių yra išėjus iš namų nusiauti ir per petį sviesti savo batą.

Tikima, kad batui nukritus nosimi į duris kitąmet gali pavykti ištekėti, o jei  batas atsisuka kulnu į duris – jaunikio teks laukti dar 12 mėnesių.

Japonijos greito maisto Kalėdos

Per pastaruosius kelerius metus Japonijoje atsirado nauja tradicija Kalėdų dieną lankytis vieno greito maisto užkandinių tinklo užeigose.

Šią tradiciją nulėmė vienais metais vykdyta to restoranų tinklo reklaminė kampanija. Dabar Kalėdų rinkinį iš to restorano šeimoms tenka užsisakinėti dar spalį.

Riedučių Venesuela

Kasmet nuo gruodžio 16 iki 24 d. Karakase, Venesueloje, rytais automobiliu geriau niekur nevykti. Keliai šiuo metų laiku būna skirti į rytines Kalėdų Mišias skubantiems riedutininkams. Tradicija džiugina ir vaikus – je pro langus iškiša ilgas virveles, kurias pralekiantieji riedučiais turi timptelėti.

Veidus dažo juodai

Kiekvieną lapkritį į Nyderlandus iš Ispanijos gariniu laivu atplaukia Kalėdų senelis, lydimas būrio Juodųjų Petrų – juodai veidus ir ryškiai raudonai lūpas nusidažiusių vyrų garbanotais plaukais.

Juodųjų Petrų vaidmuo – ne tik padėti Kalėdų seneliui, bet ir linksminti vaikus rodant įvairius akrobatinius triukus. Ši tradicija prieš kelerius metus kaip rasistinė buvo pasmerkta Jungtinių Tautų, tačiau olandai šventai tiki, kad nieko bloga joje nėra.

Bezdantis katalonų kelmas

Ispanijos Katalonijos regione per Kalėdas vyrauja keista tradicija iš kelmo pasigaminti „Caga Tio“ vadinamą žmogiuką su veidu ir kojomis. Į jį pridedama įvairių maisto produktų, saldainių, riešutų.

Kalėdų išvakarėse kelmas pakabinamas, o šeimos nariai su pagaliu daužo per kelmą, kol iš jo iškrinta visos gėrybės. Stengiamasi, kad paskutiniai iškristų česnakas, svogūnas ir sūdyta silkė. Tradiciškai bemušant kelmą dainuojama tokia dainelė: „Persk, kelme, persk riešutais ir sūriu, jei nepersi, aš tave primušiu, persk, kelme!“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą