Veidai

2015.09.08 13:45

Eglutė Londone apšviečiama iš daržovių gauta energija

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Daugelis vaikų tiesiog negali pakęsti Briuselio kopūstų, todėl jie su džiaugsmu sutiktų, kad puiki išeitis būtų iš šios daržovės gaminti elektrą Kalėdinėms lemputėms.

Daugelis vaikų tiesiog negali pakęsti Briuselio kopūstų, todėl jie su džiaugsmu sutiktų, kad puiki išeitis būtų iš šios daržovės gaminti elektrą Kalėdinėms lemputėms.

Mokslininkai iš „Didžiojo sprogimo“ jaunųjų mokslininkų mugės panaudojo tūkstantį žalių Briuselio kopūstų, kad sukurtų neįprastą bateriją, apšviesiančią eglutę, stovinčią Londono centre, prie Temzės upės, Southbank rajone, praneša dailymail.co.uk.

Dviejų su puse metrų aukščio eglutei buvo sukurta baterija, susidedanti iš penkių dalių, kiekviena dalis sudaryta iš 200 Briuselio kopūstų, o iš visų 1000 kopūstų pagaminama 63 voltai energijos.

Kiekviename kopūste įtaisyti vario ir cinko elektrodai, kad tarp jų įvykstanti cheminė reakcija gamintų energiją, kuri ir panaudojama lemputėms įžiebti.

Sukurta energija laikoma kondensatoriuje, o jos užtenka energija aprūpinti 100 LED lempučių. Mokslininkai specialiame ekrane gali stebėti, kiek energijos pagaminama. Seanas Milesas, mokslininkas, sukonstravęs šį įrenginį, teigia, kad kopūstai galės apšviesti eglutę tiek laiko, kol išliks švieži ir gamins elektrolitus cheminei reakcijai, kuri generuoja elektros srovę. Planuojama, kad ši baterija veiks apie mėnesį.

Mokslininkas teigia, kad teoriškai bet koks vaisius ar daržovė gali būti naudojamas energijai lemputėms gaminti, tačiau Briuselio kopūstai nėra patys efektingiausi. Kuo sultingesnis vaisius ar daržovė, tuo geriau jis tinka elektrai gaminti.

Mokslo mugės rengėjas Paulas Jacksonas aiškina, kad tokiomis akcijomis bandoma sudominti jaunus žmones ir šiek tiek kitaip pristatyti tiksliuosius mokslus.

P. Jacksonas pasakoja, jog idėja panaudoti būtent Briuselio kopūstus kilo dėl to, kad tai viena iš labiausiai nemėgstamų daržovių, kurių valgyti nenori beveik nė vienas vaikas. Todėl šiuo šventiniu laikotarpiu buvo nuspręsta šią daržovę panaudoti išradingiau.

Kiekvienais metais mokslo mugėje, kurioje stengiamasi paskatinti naują mokslininkų kartą, dalyvauja tūkstančiai mokinių. Šios mugės idėjos sklinda plačiau, ne tik tarp dalyvių, siekiant paraginti visus jaunus žmones pasvarstyti apie karjerą mokslo bei technologijų srityje.