Veidai

2015.09.08 13:45

„Titaniko“ orkestro vadovo smuikas parduotas už rekordinę sumą

BNS2015.09.08 13:45

Smuikas, kuriuo buvo griežiama skęstančiame garsiajame transatlantiniame laineryje „Titanic“, šeštadienį buvo parduotas aukcione už 900 tūkst. svarų (3,67 mln. litų), o ši suma buvo didžiausia, kada nors sumokėta už daiktą, susijusį su tuo tragiško likimo laivu.

Smuikas, kuriuo buvo griežiama skęstančiame garsiajame transatlantiniame laineryje „Titanic“, šeštadienį buvo parduotas aukcione už 900 tūkst. svarų (3,67 mln. litų), o ši suma buvo didžiausia, kada nors sumokėta už daiktą, susijusį su tuo tragiško likimo laivu.

Šiuo smuiku, kaip manoma, griežė orkestro vadovas Wallace'as Hartley kartu su septyniais kitais savo orkestro nariais mėgindamas pradžiuginti panikos apimtus keleivius, kai „Titanic“ lėtai grimzdo į ledinį vandenį po susidūrimo su ledkalniu 1912 metų balandžio 14-osios vakarą per savo pirmąją kelionę iš Sautamptono į Niujorką.

„Titanic“ didvyriu laikomas W. Hartley, kaip manoma, paragino savo orkestrą sugroti giesmę „Nearer, My God, to Thee“, mėgindamas nuraminti keleivius, kai jie buvo laipinami į gelbėjimosi valtis. Visi aštuoni vyrai nemėgino gelbėtis ir žuvo, bet W. Hartley palaikai buvo rasti praėjus dešimčiai dienų po nelaimės – 1912 metų balandžio 25-ąją.

Manoma, kad smuiko dėklas su instrumentu buvo rastas kartu su jo savininko kūnu.

Jis buvo grąžintas Anglijoje gyvenusiai W. Hartley sužadėtinei Mariai Robinson, o kai ji mirė 1939 metais, smuikas buvo padovanotas vietos Gelbėjimo armijos orkestrui. Vėliau jis atiteko asmeniui, kuris jį pardavė pastarajame aukcione, tačiau jo tapatybė nebuvo atskleista.

Anksčiau šiais metais buvo patvirtinta, kad tas Vokietijoje pagamintas instrumentas yra autentiškas – bet kita ko, pagal sidabrinę plokštelę su išgraviruotu užrašu „Wallace`ui, sužadėtuvių proga.“

Buvo prognozuota, kad už smuiką, kuris buvo parduodamas su dėklu, ant kurio yra inicialai W. H. H, gali būti sumokėta apie 300 tūkst. svarų, sakė aukcionų namų „Henry Aldridge and Son“ atstovę Chrissie Aldridge.

„Tai rekordas“, – ji sakė naujienų agentūrai „Reuters“ po aukciono. Paklausta, kas įsigijo tą smuiką, ji atsakė: „Vienas britų kolekcininkas.“

Legendinis instrumentas buvo aptiktas 2006-aisiais vieno namo palėpėje Anglijoje, o ekspertams prireikė septynerių metų, kol buvo patvirtintas jo autentiškumas.

Tačiau kai kurie žmonės vis dar abejoja, ar tas smuikas yra originalus – jų nuomone, instrumentas nebūtų atlaikęs maudynių sūriame jūros vandenyje.

Šis aukcionas sulaukė kolekcininkų susidomėjimo visame pasaulyje. Daugiau nei 300 tūkst. žmonių apžiūrėjo W. Hartley smuiką per vieną tris mėnesius trukusią parodą Jungtinėse Valstijose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt