Veidai

2019.03.02 20:35

Vaiva Rykštaitė: susilaukus vaikų sunkiausia yra neprarasti savęs

Rašytoja, šiuo metu gyvenanti Havajuose, Vaiva Rykštaitė išleido septintąją savo knygą pavadinimu „Pirmą kartą mama“. Rašydama knygą autorė stengėsi sulaužyti kiek įmanoma daugiau mitų, kurie supa nėštumą, kūdikio auginimą, taip pat aptarti pačią motinystę.

Kaip LRT TELEVIZIJAI pasakoja knygos autorė, jai pačiai buvo įdomu sužinoti apie nežinomus faktus ir sulaužyti egzistuojančius mitus apie nėštumą ir motinystę.

„Buvo įdomu, kodėl visos mano giminės moterys nežindė ir kodėl mes praradome tą tęstinumą. JAV tai įvyko dėl agresyvios mišinukų kūdikiams reklamos, kurią dabar skatina drausti Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Sovietų Sąjungoje reklama neegzistavo, todėl man buvo labai įdomu, kas paveikė čia gyvenusias moteris. Paaiškėjo, kad buvo medikų reglamentas, kaip auginti sveiką Sovietų Sąjungos pilietį ir buvo sutarta, kad naujagimius reikia primaitinti arbatėle su cukrumi“, – pasakoja rašytoja.

Ji teigia, kad jai pačiai vyresnės kartos tetos vis siūlė kūdikiui duoti ne tik pieno, bet ir „arbatėlės su cukreliu“.

Kaip teigia V. Rykštaitė, jai svarbiausia buvo sulaužyti su nėštumu susijusius mitus. Sakoma, kad nėštumo metu esą negalima megzti, kabinti užuolaidų, kirpti plaukų, sportuoti ir pan.  

„Aš prisirinkau daug mitų iš savo giminių ir draugių ir po to juos tikrinau, konsultavausi su gydytojais“, – pasakoja pašnekovė.

V. Rykštaitė sako, kad beveik visus mitus pavyko sulaužyti. Ji taip pat nevengia kalbėti apie kitus sunkumus, su kuriais susiduria tėvai. Vienas tokių – savojo „aš“ praradimas.

„Sunkiausia užduotis, susilaukus vaikų, – neprarasti savęs, nes didelė dalis tapatybės pradingsta kažkur ir reikia su tuo kažkaip susigyventi. Daugumai tapatybė „mama“ stipresnė už kitas tapatybes. Bet ilgainiui, kai kūdikis ima vaikščioti ir fiziškai bei psichologiškai tolti nuo motinos, reikia ieškoti savęs. Iš naujo atrasti savo pomėgius“, – LRT pasakoja rašytoja.

Visas pokalbis – vaizdo įraše.