Naujienų srautas

Veidai2019.02.28 14:12

Kaip Lietuvos atstovai „Eurovizijoje“ gyvena dabar: nuo emigrantų iki mokslų daktarų ir popscenos žvaigždžių

Nuo 1994 m., kuomet Lietuvos atstovas pirmąkart lipo ant „Eurovizijos“ scenos, mūsų šalies garbę gynė gausus būrys Lietuvos atlikėjų. Vieni jų dar prieš triumfą Lietuvos „Eurovizijos“ atrankoje buvo gerai žinomi šalies muzikos gerbėjams, kitiems išgarsėti padėjo būtent šis konkursas. Tačiau ką jie veikia dabar?

Daugelis iki šiol Lietuvoje tęsia muzikines karjeras, tačiau tarp Lietuvos atstovų „Eurovizijoje“ rasime ir vėliau emigravusių, ir tapusių mokslų daktarais. Portalas 15min supažindina su tolimesniais mūsų šalies vardą visos Europos akivaizdoje garsinusių atlikėjų karjeros vingiais.

1994 m.: O. Vyšniauskas

1994 m., kuomet Lietuva debiutavo „Eurovizijoje“, mūsų šaliai atstovavo Ovidijus Vyšniauskas. Debiutas nebuvo sėkmingas – atlikėjas nepelnė nė vieno taško ir užėmė paskutinę vietą.

O. Vyšniauskas į „Euroviziją“ buvo siųstas, mat turėjo dalyvavimo tarptautiniuose festivaliuose patirties. Paties atlikėjo teigimu, dėmesys pasiruošimui „Eurovizijai“ tada buvo daug mažesnis negu dabar – daina „Lopšinė mylimai“ gimė per savaitę. „Mes „Eurovizijos“ nesureikšminome: atvažiavome, padainavome kaip tarptautinėse vestuvėse, ir išvažiavome“, – 2014 m. sakė jis.

Nesėkmingas pasirodymas O. Vyšniausko karjerai Lietuvoje nepakenkė. Atlikėjas vis dar dažnai koncertuoja, dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose, organizuoja šventinius ar geriausių dainų koncertus įvairiuose Lietuvos miestuose. 2018 m. atlikėjas baigė Biblijos studijas.

1999 m.: A. Smilgevičiūtė

1999 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavusi Aistė Smilgevičiūtė ant scenos lipo su folklorine daina „Strazdas“, kurią atliko žemaičių tarme. Atlikėja Eurovizijoje užėmė 20 vietą.

„Dėl to visiškai nesikremtu. Ar dvidešimta, ar dar kokia vieta, man mažiausiai rūpi. Tai – žaidimai, apie kuriuos geriau nė negalvoti. Lietuvai dar reikės penkerių metų, kol bus įtraukta į šį žaidimą. O tai, ką aš dariau „Eurovizijoje“, padariau taip, kaip reikėjo. Dėl to esu rami. Negalėjau geriau pasirodyti“, – tais pačiais metais duotame interviu sakė A.Smilgevičiūtė.

Dabar atlikėja drauge su roko muziką bei tautinės lietuvių muzikos motyvus derinančia grupe „Skylė“, kurioje groja ir jos vyras Rokas Radzevičius, tęsia sėkmingą karjerą. 2018. dienos šviesą išvydo naujausias „Skylės“ ir A.Smilgevičiūtės albumas „Vilko vartai".

Taip pat A.Smilgevičiūtė yra sukūrusi vaidmenis tokiuose miuzikluose ir roko operose kaip „Jūratė ir Kastytis“, „Žuviaganys“, „Pranašas“.

2001 m: „Skamp“

Po dvejų metų „Eurovizijos“ scenoje pasirodė grupė „Skamp“. Atlikusi fanko stiliaus kūrinį „You Got Style“, grupė užėmė 13-ąją vietą. Ilgą laiką tai buvo aukščiausias šalies pasiekimas konkurse.

„Eurovizija“ – tai konvejeris, kuriame viskas vyksta labai greitai ir yra suplanuota iki mažiausių smulkmenų. Jame privalai nepasimesti ir sugebėti pats pasirūpinti savimi“, – tuomet kalbėdami su BNS įspūdžiais dalijosi „Skamp“ muzikantai.

Nors paskutinis grupės albumas šviesą išvydo 2008 m., „Skamp“ iki šiol vykdo aktyvią koncertinę veiklą: pasirodo festivaliuose, rengia koncertus. 2018 m. gruodį grupė surengė 20-mečio koncertą.

Vienas grupės narių – Viktoras Diawara – dar kartą ant „Eurovizijos“ scenos lipo 2006 m. kaip „LT United“ kolektyvo narys. Taip pat jis yra idėjinis „Loftas Fest“ renginio organizatorius. O grupės solistė Erica Jennings tęsia sėkmingą solinę karjerą.

2002 m.: Aivaras Stepukonis

2001 m. „Eurovizijoje“ Lietuvai atstovavęs Aivaras Stepukonis su daina „Happy You“ kalnų nenuvertė – užėmė 23 vietą. Vėliau Aivaras, skirtingai negu daugelis ant „Eurovizijos“ scenos lipusių lietuvių, didžiausią dėmesį skyrė ne muzikai, o mokslinei veiklai.

Dabar A.Stepukonis humanitarinių mokslų filosofijos krypties daktaras, vyresnysis mokslų darbuotojas Lietuvos kultūros tyrimų instituto Lyginamųjų kultūros studijų skyriuje. Yra parengęs keliolika mokslo straipsnių, monografiją „Pavergto mąstymo problema: Maxas Scheleris ir žinojimo sociologijos ištakos“.

Vis dėlto ryšių su muzika A.Stepukonis nenutraukė – įsteigė garso įrašų studiją „Kranto studijos“, įrašė kelis albumus. Paskutinis jo albumas, paties Aivaro įvardintas kaip alternatyvios popmuzikos albumas, „Sage & Fool“ pasirodė 2010 m. Koncertinės veiklos pastaruoju metu A.Stepukonis nebevykdo.

2004 m.: Linas ir Simona

Su daina „What's Happened To Your Love?“ 16 vietą pusfinalyje užėmę ir į finalą nepatekę Linas Adomaitis ir Simona Jakubėnaitė vėliau dar keletą metų koncertavo kartu. Tačiau 2008 m. jų keliai išsiskyrė.

Linas Adomaitis išlieka vienu populiariausių Lietuvos atlikėjų, nuolat rengia koncertus, kuria naują muziką. 2018 metais kartu su maestro Gintaro Rinkevičiaus diriguojamu Lietuvos valstybinu simfoniniu orkestru L.Adomaitis leidosi į koncertinį turą „Vandenynai“, pristatė vinilinę plokštelę „Laiko mašina“. Taip pat atlikėjas yra įsteigęs labdaros ir paramos fondą.

Tuo tarpu S.Jakubėnaitė prožektorių šviesoje išliko trumpiau. Tiesa, atlikėjos gyvenimas liko susietas su muzika: ji penkerius metus gyveno JAV, kur baigė džiazo vokalo studijas. Grįžusi iš JAV ji Panevėžyje įkūrė dainavimo studiją „New Vocal“, kur moko dainavimo meno tiek pradedančiuosius, tiek ir profesionalus. 2017 m. balandį atlikėja pateko į nemalonią istoriją: buvo sulaikyta vairuojanti neblaivi.

2005 m.: „Laura and the Lovers“

Kolektyvas „Laura and the Lovers“ po ne ypač sėkmingo pasirodymo „Eurovizijoje“ dar įrašė porą albumų, tačiau ilgai populiarumo neišlaikė. 2006 m. įrašytas „Tarp krentančių lapų“ tapo paskutiniu kolektyvo albumu.

L.Čepukaitė muzikinės karjeros nebetęsia, ilgą laiką dirbo administracinį darbą Ūkio ministerijoje. 2014 m. ji apsigynė daktaro disertaciją ir gavo socialinių mokslų daktarės laipsnį. 2015 m. rugsėjį ji ištekėjo už virtuvės šefo Liutauro Čepracko.

2006 m.: „LT United“

2006 m. specialiai „Eurovizijai“ susibūrusią grupę „LT United“ sudarė Lietuvos muzikos žvaigždės – Andrius Mamontovas, Marijonas Mikutavičius, Saulius Urbonavičius-Samas, Viktoras Diawara, Arnoldas Lukošius ir Eimantas Belickas.

Tų metų „Eurovizijos“ finale užimta 6 vieta iki šiol yra vienas geriausių Lietuvos pasirodymų istorijoje.

„LT United turėjo specifinį pasirinkimą ir labai saugų. Mes išvis niekuo nerizikavome, tai buvo tokia koncepcija, kuriai nebuvo jokios rizikos. Jeigu būtume užėmę ir paskutinę vietą, tai būtų buvę taip pat linksma“, – vienoje TV laidoje pasakojo A.Lukošius.

Nors „LT United“ muzikinės veiklos nebevykdo, grupę sudarę atlikėjai ir toliau lipa ant scenos, tiesa, vieni – dažniau, kiti – rečiau. A.Mamontovas ir M.Mikutavičius tęsia solines karjeras, S.Urbonavičius retkarčiais dar koncertuoja su „Bix“, V.Diawara – su „Skamp“, smuikininkas E.Belickas prisijungia prie įvairių muzikinių projektų. A.Lukošius yra technologijų ekspertas, 2016 m. tapo „Tele2“ „Inovacijų biuro“ veidu, yra vienas iš šių metų „Eurovizijos" nacionalinės atrankos komisijos narių.

2007 m.: „4Fun“

2007 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavusi ir lyrišką kūrinį „Love or Leave“ su šešėlių teatrą priminusiu pasirodymu atlikusi grupė „4Fun“ užėmė tik 21 vietą.

Tačiau šis pasirodymas grupei nepadarė didelės įtakos. Ji neprasiveržė į didžiąsias scenas, tačiau tęsia koncertinę veiklą. 2016 m. pradžioje „4Fun“ 15-ojo gimtadienio proga išleido gyvo garso albumą „Dalintis negalima slėpti“.

Grupės lyderė Julija Ritčik taip pat jau ilgą laiką dirba anglų kalbos mokytoja. 2017 m. ji pristatė ir naują solinę dainą „Tereikia tik“. Šių metų „Eurovizijoje" ji buvo viena iš komisijos narių.

2008 m.: Jeronimas Milius

2008 m. su lyriška, operą primenančia daina „Nomads In The Night“ Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavęs ir į finalą nepatekęs roko atlikėjas Jeronimas Milius ir dabar nesitraukia nuo scenos.

Projektai su Karina Krysko, Ieva Prudnikovaite ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, koncertas akompanuojant fortepijonui su Česlovu Gabaliu, dainavimas „The Beatles“ kūrinius prikeliančiame projekte, dalyvavimas įvairiuose miuzikluose, tokiuose kaip „Boni ir Klaidas" – tai tik keli projektai, kuriuose pastaraisiais metais jis dalyvavo.

Be to, J.Milius yra sukūręs ne vieną vaidmenį teatro scenoje įvairiuose miuzikluose. Kartais J.Milius vis dar koncertuoja ir su metalo grupe „Soul Stealer“, kurios vokalistas yra nuo 2003 m.

„Į konkursą važiavau gerai praleisti laiko – tą ir dariau. Visi šneka apie politinius dalykus „Eurovizijoje“… Tegul šneka – vieni šneka, nes nori, kiti – nes pavydi, jaučia nuoskaudas, patyrė nesėkmes. Į tuos dalykus nesigilinu. Man „Eurovizija“ yra eilinis dainų konkursas, tik tiek, kad jį rodo per televizorių. Neketinu jo sureikšminti“, – 2012 m. sakė atlikėjas.

2009 m. – Sasha Song

Aktyvią muzikinę karjerą tęsia ir Sasha Song, kuris 2009 m. „Eurovizijos“ finale su daina „Love“ užėmė 23 vietą. Tuomet atlikėjas dar vadinosi Sasha Son. Dabar Sasha, kurio tikrasis vardas yra Dmitrijus Šavrovas, nuolat rengia koncertus, pristato naujas dainas. Atlikėjas buvo prisipažinęs, kad kentėjo nuo depresijos, priklausomybės vaistams ir alkoholiui, bet su šiomis problemomis teigia susitvarkęs ir visiškai atsisakęs alkoholio.

Sasha Song patekti į konkursą mėgino ir 2019 m., bet nacionalinė atranka jam nebuvo sėkminga.

2010 m.: „InCulto“

2010 m. su daina „Eastern European Funk“ nacionalinėje atrankoje triumfavusi, bet „Eurovizijoje“ kalnų nenuvertusi grupė „InCulto“ 2011 m. išsiskirstė. Grupės lyderis Jurgis Didžiulis tęsia muzikinę karjerą: dainuoja tiek vienas, tiek su žmona Erica Jennings, su kuria sukūrė duetą „Ball and Chain“. Į „Euroviziją" su daina „Sing" jis kartu su E.Jennings nesėkmingai bandė patekti ir 2019 m.

Kitų grupės narių likimai įvairūs. Aurelijus Morlencas emigravo į Vokietiją, kur dirbo „McDonalds“, o vėliau tapo viešbučio valdytoju. Likę grupės nariai prisidėjo prie įvairių kitų muzikinių projektų.

2011 m.: Evelina Sašenko

Patekusi į „Eurovizijos“ finalą, jame džiazo dainininkė Evelina Sašenko 2011 m. su daina „C'est La Vie“ užėmė 19 vietą. „Kad ir kokią dainą siųstume į „Euroviziją“, Lietuva neturi šansų laimėti – mes esame per maža valstybė. Atlikėjams paprasčiausiai reikia važiuoti į konkursą ir fainai praleisti laiką!“ – vėliau yra sakiusi ji.

E.Sašenko toliau vykdo aktyvią koncertinę veiklą, dalyvauja įvairiuose projektuose. Atlikėja dainuoja roko operose ir festivaliuose, yra koncertavusi su Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kameriniu orkestru.

2012 m.: Donny Montell

Donny Montell, Lietuvai geriau žinomas kaip Donatas Montvydas, yra vienintelis atlikėjas, Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavęs du kartus. 2012 m. į konkursą Donny Montell vyko su daina „Love is Blind“. Atlikėjas pateko į finalą ir jame užėmė 14 vietą.

„Arba esi pirmas, arba ne. Džiaugiuosi tuo, ką gavau iš „Eurovizijos“, ką jau tos vietos... Iš emocinės pusės gal ir gali būti dėl kažko gaila, bet aš apie tai negalvoju. Pavyzdžiui, kad estas aukščiau. Aš patekau į finalą. Dabar laukiu kol grįšiu namo, kuriu naujus planus“, – grįžęs į Lietuvą kalbėjo atlikėjas.

Pirmasis pasirodymas „Eurovizijoje“ ir taip sėkmingai besiklosčiusiai D.Montvydo karjerai suteikė dar didesnį postūmį. 2012 m. pasirodęs albumas „Donny Montell“ M.A.M.A. apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu metų albumu, o pats atlikėjas buvo pripažintas metų atlikėju bei metų popmuzikos atlikėju.

2013 m.: Andrius Pojavis

Ant „Eurovizijos“ scenos 2013 m. A.Pojavis lipo su daina „Something“, kurią sukūrė pats. Finalas lietuviui nesusiklostė sėkmingai – jis liko 22-as.

„Ten man sunkiausia buvo pakelti didžiulę kritiką ir negatyvą. Iš savo šalies nejaučiau pakankamai paramos, siaubingi komentarai internete ir kitokia kritika tikrai smarkiai smogė man ir mano šeimai“, – apie dalyvavimą „Eurovizijoje“ vėliau kalbėjo A.Pojavis.

A.Pojavis tęsia muzikinę karjerą, bet nebe Lietuvoje: Italijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje. 2018 m. jis pristatė naujausią albumą „Sei“, kuriame galima išgirsti jo dainas italų kalba.

2014 m: Vilija Matačiūnaitė

Realybės šou „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjusiai Vilijai Matačiūnaitei, atlikusiai dainą „Attention“, „Eurovizija“ nebuvo sėkminga: ji į finalą nepateko.

Dainininkė buvo įsitikinusi: jos daina neatitiko „Eurovizijos“ gerbėjų skonio, nes buvo per daug alternatyvi. „Jei norėčiau konkursui sukurti dar vieną dainą, tai reiktų kurti visišką popsą“, – sakė ji.

Tačiau V.Matačiūnaitės karjerai tęstis tai nesukliudė. V.Matačiūnaitė įrašė naujų dainų, dalyvavo LRT projekte „Vario audra“, buvo surengusi koncertinį turą „Vilija in Jazz“, triumfavo BTV šou „Muzikinis iššūkis“.

2017 metais dar kartą dalyvavo nacionalinėje atrankoje į „Eurovizijos“ dainų konkursą su daina „I See the Lights“, bet nepraėjo pirmojo atrankų etapo. 2018 m. V.Matačiūnaitė persikraustė gyventi į Kiprą, kur, kaip sakė pati, atitrūko nuo muzikos.

2015 m.: Vaidas Baumila ir Monika Linkytė

Vaido Baumilos ir Monikos Linkytės duetas su daina „This Time“ 2015 m. „Eurovizijoje“ užėmė 18 vietą. Viskas yra gerai, kiek nusipelnėme, tiek ir gavome“, – po pasirodymo sakė V.Baumila.

Vaidas Baumila išlieka viena iš didžiausių Lietuvos popmuzikos scenos žvaigždžių, pristato naujas dainasm rengia koncertus. Jo ir „X Faktoriaus“ projekto nugalėtojos Monikos Pundziūtės-Monique bendra daina „Dviese“ gerbėjų pastangomis jau tapo auksine ir platinine.

2019 m. V.Baumila ketino dalyvauti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos rinkimuose, bet buvo iš jų pašalintas, nes laiku nepristatė dokumentų.

Tuo tarpu M.Linkytė gyvena tarp Vilniaus ir Londono, kur mokosi muzikos kūrimo. Tačiau mergina gerbėjų Lietuvoje išties nepamiršta – pristato naujas dainas, su choru „London Community Gospel Choir“ 2019 m. pradžioje surengė koncertinį turą.

2016 m.: Donny Montell

2016 m. Donny Montell pseudonimu pasivadinęs Donatas Montvydas vėl triumfavo „Eurovizijos“ atrankoje, tapdamas pirmuoju lietuvių atlikėju, tai padariusiu dukart. Tiesa, dukart „Eurovizijoje“ dalyvavo ir Viktoras Diawara, tačiau nei kaip solo atlikėjas, o kaip grupių „Skamp“ ir „LT United“ narys.

Antrasis Donny Montell pasirodymas buvo sėkmingesnis negu pirmas – finale jis su daina „I’ve Been Waiting for This Night“ liko devintas. Tai antras geriausias visų laikų lietuvių rezultatas „Eurovizijoje“.

D.Montvydas pripažinimo vėlgi susilaukė ne tik „Eurovizijos“ scenoje: 2016 m. radijo stotis pasiekė ne vienas didelės sėkmės sulaukęs jo singlas, pasirodė ir sėkmingai įvertintas antrasis albumas „#BLCK“. Šis dainininkas 2017 m. M.A.M.A. apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu 2016 m. Lietuvos atlikėju.

2017 m. LRT televizijos eteryje D.Montvydas prisipažino, kad „Eurovizijoje“ gali dalyvauti ir trečiąkart, bet jau atstovaudamas kitai šaliai. Jis teigė sulaukęs „su Eurovizija susijusių pasiūlymų“ iš Švedijos ir kol kas jų griežtai neatmetantis, nors ir laiko save patriotu.

2017 m.: „Fusedmarc“

2017 m. „Eurovizijos" atrankoje triumfavo grupė „Fusedmarc". Visgi pasirodymas „Eurovizijoje" šiai grupei nebuvo itin sėkmingas - grupė nepateko į finalą, pusfinalyje, kuriame dalyvavo, užėmusi 17 vietą iš 18 dalyvių.

Tiesa, po pasirodymo grupės nariai teigė esantys visiškai patenkinti savo pasirodymu „Eurovizijoje“: „Mūsų širdyse lieka muzika, lieka šventė, lieka toks pats nuostabus gyvenimas.“

Taip pat jie teigė, kad turėdami tinkamą dainą mielai sudalyvautų ir dar kartą. Visgi nei pernai, nei šiemet dar kartą patekti į „Euroviziją“ „Fusedmarc" nebebandė.

Progų išgirsti grupę pasibaigus konkursui jos gerbėjai neturėjo daug. „Fusedmarc" po dalyvavimo „Eurovizijoje" aktyvios koncertinės veiklos nebevykdė, naujų kūrinių neįrašė.

2018 m.: Ieva Zasimauskaitė

Iš viso surinkusi 181 tašką, Ieva Zasimauskaitė su daina „When we're old" 2018 m. „Eurovizijos" finale užėmė 12 vietą.

Po finalo savo pasirodymu I.Zasimauskaitė teigė esanti patenkinta ir laiminga. Paklausta, ar ateityje vėl dalyvaus „Eurovizijoje", atlikėja sakė kol kas mananti, kad ne.

Po „Eurovizijos" atlikėja toliau aktyviai tęsė muzikinę veiklą, per metus pristatė ne vieną naują dainą. 2019 m. pavasarį ji ketina surengti savo pirmąjį koncertinį turą.

Pirmą kartą šis tekstas publikuotas 2017 m., šiemet jis buvo atnaujintas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi