Veidai

2019.02.27 20:36

A. Latėnas ir E. Piškinaitė apie „Riešutų duoną“: anksčiau repetavome daug, nes neužtekdavo juostos

Trečiadienį kino teatre „Pasaka“ pristatytas atnaujintas režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Riešutų duona“. Jis sukurtas pagal to paties pavadinimo Sauliaus Šaltenio kūrinį ir ekranus išvydo prieš daugiau nei 40 metų.

Pagrindinius vaidmenis įkūniję aktoriai ir sutuoktiniai Algirdas Latėnas bei Elvyra Piškinaitė pasakoja, kad ir dabar filmą „Riešutų duona“ vertina išties gerai.

„Kuo daugiau žiūriu, tuo labiau jis man patinka“, – portalui LRT.lt sako E. Piškinaitė. Anot jos, ir dabar, ir tada „Riešutų duona“ buvo juokinga.

Aktorius ir režisierius A. Latėnas neslepia, kad atnaujinto filmo premjeroje nedalyvaus, tačiau neseniai peržiūrėjo dar 1978 m. sukurtą variantą.

„Visai neseniai mačiau neatnaujintą variantą. Netyčia pasitaikė, kad galėjau pažiūrėti vienas, neskubėdamas ir analizuodamas, nes po premjeros taip ir nebuvo laiko peržiūrėti dar kartą“, – pasakoja A. Latėnas, ir priduria, kad kitu žvilgsniu žvelgdamas stebisi savo sukurtu vaidmeniu.

„Kai žiūriu į savo įkūnytą personažą, net negaliu suprasti, kas ten toks laksto, myli... Viskas labai pasikeitę“, – juokiasi A. Latėnas.

Anot aktorės E. Piškinaitės, kai vyko filmo „Riešutų duona“ kūrimo darbai, jai labiau patiko būti stebėtoja.

„Man labiausiai patikdavo, kai būdavo išeiginės, nereikėdavo filmuotis, bet galėjau nuvažiuoti į aikštelę ir pažiūrėti, kaip dirba kiti. Nebuvo didelės atsakomybės, smagu žiūrėti, kaip dirba kolegos“, – prisimena ji.

Aktorius A. Latėnas sako, kad tais laikais, kai tik vienetai filmų leisti, kiekvienas pakvietimas dirbti kine ir filmuotis buvo įsimintinas.

„Anksčiau nebuvo skaitmeninių kamerų – dirbome su juostomis, kurias taupė, jos buvo nekokybiškos, nedarydavome net keleto dublių.

Žinoma, daug kas priklauso ir nuo režisieriaus, dabar serialus kepa vieną po kito – režisierius filmuoja, kažkas karpo, režisuoja, kiti kadruoja, aš tokio darbo pasidalinimo nesuprantu. Tai turėtų daryti režisieriai, Lietuvoje daug greitos produkcijos, nenoriu kritikuoti, bet tada dirbome labai rimtai“, – tikina jis.

E. Genio/LRT nuotr.

Jam antrina ir E. Piškinaitė: „Žinoma, dabar viskas vyksta greičiau, o tada repetuodavome labai daug, nes neužtekdavo juostos, buvo numatytas tam tikras limitas. Reikėjo puikiai surepetuoti, kad nebūtų tiek daug dublių. Juk dabar kitaip.“

Teatro ir kino aktorė E. Piškinaitė sako, kad tais laikais su „Riešutų duona“ teko susidurti ne kartą.

„Pagal apsakymą buvo sukurtas spektaklis, o paskui buvo rašomas scenarijus. Gerai žinojau visą medžiagą, nes kai tik užgimė spektaklis buvau pirmo kurso studentė ir Jaunimo teatro vadovė mus pakvietė vaidinti. Po keleto metų parašytas ir scenarijus filmui“, – kalba ji.

Filmas „Riešutų duona“ pasakoja tragikomišką istoriją apie dvi šeimas ir jaunuolių meilę. Siužetas supina atsiminimus apie vaikystę kaime, pirmuosius romantiškus jausmus ir tikrojo gyvenimo pradžią.

Filme vaidina Algirdas Latėnas, Elvyra Piškinaitė, Saulius Sipaitis, Doloresa Kazragytė, Kristina Kazlauskaitė, Antanas Šurna, Vladas Bagdonas. „Riešutų duona“ tapo kino debiutu aktoriui Kostui Smoriginui.

Po pristatymo visuomenei filmas taps atviru demonstravimui visoje Lietuvoje, suderinus leidimus su Lietuvos kino centru. Leidimą legaliam rodymui bei aukščiausios kokybės kopiją gali gauti bet kuri įstaiga, kultūros centras, nevyriausybinė organizacija, pasaulio lietuvių bendruomenė ar kita oficiali iniciatyvinė grupė.