Naujienų srautas

Veidai2019.02.26 15:01

Įvertino Monikos Marijos eurovizinės dainos panašumą su Sam Smith kūriniu: apie plagiatą kalbėti negalima

Nors šeštadienį Lietuva savo atstovą „Eurovizijos“ dainų konkursui jau išsirinko, vis dar aptarinėjami finale pasirodę dalyviai. Antradienį dėmesio vėl sulaukė antroje vietoje finale likusios Monikos Marijos daina „Light On“. Gautame „Eurovizijos“ gerbėjo laiške tikinama, kad Monikos Marijos kūrinys itin primena garsaus britų atlikėjo Sam Smith dainą. Tačiau nei Monikos Marijos vadybininkas, nei ekspertai nesutinka, kad daina gali būti nuplagijuota.

Vyriausiasis LRT ir „Eurovizijos“ prodiuseris Audrius Giržadas portalui LRT.lt patvirtino, kad laišką, kuriame Monikos Marijos daina „Light On“ vadinama plagiatu, gavo dar prieš atrankos finalą, tačiau pagrindo įtarti taisyklių pažeidimus neįžvelgė.

Minetame laiške konkurso gerbėjas rašo, kad panašumą tarp dainos „Light On“ ir Sam Smith kūrinio „Stay With Me“ jau pastebėjo ir užsienio klausytojai.

„Kažkokiu būdu į „Eurovizijos“ finalą pateko nuplagijuota daina nuo Sam Smith – „Stay With Me“. Jau užsienio forumuose nerimsta kalbos, kad tai griežtas nusižengimas ir teisių pažeidimas. Įdomu, ką apie tai mano ne tik Lietuviai, bet ir prodiuseriai šio projekto“, – laiške rašė konkurso fanas.

Prie laiško taip pat buvo prisegtas garso įrašas, kuriame palygintos abi dainos. Netrukus šis įrašas atsirado ir internete:

Monikos Marijos vadybininkas Gediminas Jaunius tikina, kad daina „Light On“ – originalus ir nuo nieko nenukopijuotas kūrinys: „Monikos ir kompozitorių sukurta melodija yra unikali ir neatkartoja jokių kitų kūrinių, bet kokie panašumai yra atsitiktiniai, nepatenkantys į plagiato rėmus. Šis kūrinys sukurtas remiantis ypač asmeniškais Monikos Marijos išgyvenimais.“

G. Griniūtė: daugelį dainų galima laikyti panašiomis

Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, o prieš tai – Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą baigusi, fortepijonu grojanti LRT radijo ir televizijos laidų vedėja Gerūta Griniūtė apie tokį gerbėjo laišką taip pat sužinojo dar prieš „Eurovizijos“ atrankos finalą.

G. Griniūtės teigimu, Monikos Marijos ir Sam Smith dainose panaši harmoninė slinktis, tačiau tokią galima rasti daugybėje dainų.

„Tokia harmoninė slinktis, nesvarbu: fortepijonu atliekama, gitara ar dar kitu instrumentu, naudojama daugybėje dainų. Ir patentuota vienai kokiai nors dainai nėra ir negali būti. VI laipsnis - Subdominantė - Tonika. Būtent tokią funkcijų seką galima rasti daugelyje kūrinių“, – portalui LRT.lt sako ji.

Visgi, priduria ji, šių dainų melodijos yra skirtingos: „Ritmika irgi kažkiek skiriasi. Taigi apie tiesmuką plagiavimą neišeina kalbėti. VI - S - T funkcijų seka, negreitu tempu, 4/4 metru įpareigoja kurti ramų, improvizacine melodika pagristą refreną. Todėl šių dainų nuotaika, paremta šiomis funkcijomis, yra panaši. Taip ir turėtų būti, nes funkcijos savaime kuria nuotaiką.“

Be to, sako ji, dainų funkcinė seka nėra visiškai vienoda: „Dainoje „Light On“ baigiant kiekvieną refreno aštuntaktį įterpiama D funkcija. Skiriasi ir refreno forma: daina „Stay With Me“ prasideda įžanga, refrenas iki priedainio yra 8 taktų periodas; daina  „Light On“ prasideda be įžangos ir yra 16 taktų AB formos.“

Tiems, kuriems muzikinius terminus suprasti sunkiau, G. Griniūtė paaiškina, kad daina „Light On“ šiuo atveju nėra plagiatas.

„Visa šimtmečius trunkanti muzikos istorija yra paremta panašių muzikos elementų naudojimu. Taigi jei klausiate mano nuomonės apie tai, ar galime dainą „Light On“ vadinti tiesioginiu plagiatu, tai, sakyčiau, kad ne“, – tikina ji.

„Įdomumo dėlei  pasikonsultavau ir su LATGA dėl tikslaus plagiato apibrėžimo ir manau, kad geriausiai į klausimą atsakytų ekspertų komisija, kuri būtų suburta tuo atveju, jei nukentėjusioji pusė, t.y. dainos, nuo kurios įtariamai buvo nuplagijuota, autorius nuspręstų kreiptis į atitinkamas institucijas. Verta nepamiršti, kad populiariojoje muzikoje hitai dešimtmečius rašomi naudojant tą pačią progresiją ir jos dvi-tris modifikacijas (laipsniais): 6-4-1-5 arba 1-6-5-4“, – priduria pašnekovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi