Veidai

2019.02.24 10:31

Lietuva išsirinko: „Eurovizijoje“ šaliai atstovaus Jurijus

Šeštadienio vakarą LRT didžiojoje studijoje vyko lemtingas nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos tiesioginis eteris. Po daugiau nei du mėnesius trukusių spėlionių paaiškėjo, kad gegužės mėnesį Izraelyje, Tel Avive vysiančiame didžiausiame Europos muzikiniame konkurse Lietuvai atstovaus Jurijus su daina „Run With The Lions“.

Atrankos finale komisijos kėdes užėmė septyni savo srities ekspertai: muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys, kompozitorius, AGATA Tarybos narys Vytautas Bikus, muzikos prodiuseris, LATGA narys Leonas Somovas, radijo ir televizijos laidų vedėja Simona Albavičiūtė-Bandita, muzikologas, „LRT Opus“ vadovas Darius Užkuraitis, didžėjus, muzikos prodiuseris Jonas Nainys ir viešųjų ryšių specialistas, grupės „The Station“ lyderis Mykolas Katkus.

Tačiau lemiamas ne vien komisijos balsas – paskelbus balsavimo pradžią, savo nuomonę galėjo išreikšti ir televizijos žiūrovai. Už vieną dainą iš vieno telefono aparato galima balsuoti 10 kartų. Žiūrovų balsų skaičiavimą konkurso finale prižiūrėjo audito kompanija.

Nacionalinės atrankos laimėtojui atiteko ne tik teisė atstovauti Lietuvai didžiajame „Eurovizijos“ dainų konkurse, bet ir piniginė premija – dainos atlikėjui AGATA skiria 5 tūkst. eurų prizą, o LATGA tokia pačia suma apdovanojo laimėjusios dainos autorius.

Dėl pergalės rungėsi 8 dalyviai: Jurijus, Jurgis DID & Erica Jennings, Jurgis Brūzga, Justina Budaitė-Junà, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, Henry & Tommy Modric, Monika Marija ir Alen Chicco.

Pirmasis finale pasirodė netikėtai į konkursą sugrąžintas Alen Chicco, kuris atliko dainą „Your Cure“ (m. aut. F. Venckus ir T. Alenčikas,ž. aut. T. Alenčikas). Ankstesniuose etapuose išskirtinumu ir ekstravagancija stebinęs atlikėjas ir šį kartą nustebino ne ką mažiau – jo šokėjai, pritariantieji vokalai ir jis pats vilkėjo lietuviškus tautinius drabužius.

L. Somovas turėjo kritikos vokalui: „Pasirodymas išskirtinis, man labai patiko priedainis. Silpnoji pasirodymo pusė – vokalinė, kažko pritrūko. Priedainis turi kabinantį mometą, norėtųsi, kad būtų ilgesnis ir nesibaigtų.“

S. Albavičiūtė-Bandita džiaugėsi atlikėjo išskirtinumu: „Man smagu, kad „Eurovizija“ tokia spalvinga. Alen Chicco papuošė sceną, man patinka, kaip kūrybingai jis žiūri į darbą, o kūrybos jo pasirodyme labai daug. Jis stiprus balso prasme ir žino, kaip turi atrodyti išskirtinis pasirodymas. Už laisvę buti savimi!”

E. Blaževič/LRT nuotr.

Antruoju numeriu į sceną žengė Justina Budaitė-Junà, kuri sudainavo kūrinį „Strength Of A Woman“ (m. aut. D. Montvydas ir G. Valickas ž. aut. Glenda „Gizzle“ Proby). Atlikėja scenoje vėl buvo ne viena – kartu su šokėjais atliko energingą choreografiją.

„Junà atstovauja naują šiuolaikinių dainų mokyklą, man patinka. Ji gerai jaučiasi, nors pasirodymo pradžioje matėsi jaudulys, bet įpusėjus viskas gerai. Galbūt trūksta eurovizinių raumenų. Esate labai gabi atlikėja“, – po pasirodymo sakė D. Užkuraitis.

Pasirodymas įspūdį paliko ir J. Nainiui: „Ačiū už gražų ir spalvingą pasirodymą. Natūralus žmogaus instrumentas yra balsas ir jam valdyti reikia kompetencijų, o tu jas turi. Esi jaunoji mokykla, kaip sakė kolega, kuri gali nustebinti Europą. Kūrinys skamba kaip šiandienos arba rytojaus muzika.“

Treti – duetas Henry & Tommy Modric, kurie atliko kūrinį „Neverpart“ (m. ir ž. aut. T. Sinickis). Atlikėjo Tomo Sinickio suburtas duetas šįkart pristatė kitokią – akustinę – dainos versiją. Ankstesniuose etapuose stovėję dainininkai dabar sėdėjo ant kėdžių, T. Sinickis rankose laikė gitarą.

„Viskas, ką duetas kalba už scenos ribų, yra 10 kartų įdomiau, nei tai, kas vyksta scenoje, bet ir tai „Eurovizijoje“ svarbu. Be to, po bučinio Tomo išvada išdavikiška – daugiau aistros“, – patarė M. Katkus.

R. Zilnys įvertino dueto drąsą pakeisti pasirodymą: „Nieko negaliu Tomui patarti, nes tik jis geriausiai gali sau patarti. Šiandien turime visai kitą pasirodymą, o staigmenos elementas geras dalykas, nes daina skamba visai kitaip. Negaliu sakyti, kad man nepatinka, tik galvoju, ar vieną išskirtinumą bandydami pakeisti kitu neprašovėte.“

Ketvirtuoju numeriu su daina „CTRL ALT DELETE“ (m. aut. K. Meginis, E. Žaltauskas ir J. Brūzga, ž. aut. A. Kairys) pasirodęs Jurgis Brūzga pasirodymo per daug nekeitė – vėl scenoje atliko choreografiją su šokėjais.

V. Bikus sveikino atlikėją su geru pasirodymu: „Man patiko, Jurgis turi daug spalvų vokale ir jas išnaudoja. Kol kas labiausiai iš visų išbaigtas pasirodymas. Klausimas, ar pats kūrinys yra toks stiprus, kad pavergtų visą Europą. Džiugina, kad žmonės rimtai žiūri į savo darbą.“

J. Nainys svarstė, ar daina pavergtų visą Europą. „Būsiu objektyvus, nepamirškime, kad „Eurovizija“ yra pirmojo momento, įspūdžio konkursas. Žmonės dainą išgirs tik vieną kartą. Ar šis kūrinys tas, kurį išgirdęs pirmą kartą nori dainuoti. Man kūrinys labai patinka, bet ar susižavės visą Europą – klausimas“, – sakė jis.

Penkti į finalo sceną žengė Jurgis DID & Erica Jennings, kurie atliko kūrinį „Sing!” (m. ir ž. aut. J. Didžiulis ir E. Jennings). Kaip ir praėjusį kartą, pora vėl kvietė visus žiūrovus dainą su jais niūniuoti kartu.

L. Somovas gyrė už sukurtą ryšį su publika: „Svarbus dalykas tas ryšys su publika, jūs tą turite. Smagu matyti šėlstančią publiką, tai didelis pliusas.“

R. Zilnys šį poros pasirodymą įvardijo kaip geriausią iš jų bandymų. „Manau, kad idėja puiki, gal net geriausia iš visų. Muzikaliai kūrinys ne pats gražiausias, šia daina esu anksčiau suabejojęs. Praėję pasirodymai negalėjo atskleisti dainos žinutės, o dabar pagaliau pavyko – daina atsiskleidė. Klausimas, ar Lietuva patikės idėja“, – svarstė jis.

Šeštasis pasirodymas – Monika Marija su daina „Light On“ (m. ir ž. aut. R. Suter, Monika Marija, M. Wiik ir G. Eriksson). Viena konkurso numylėtinių scenoje vėl pasitelkė vizualizacijas ir pritariančiuosius vokalistus, o pasirodyme dominavo balta spalva.

D. Užkuraitis džiaugėsi atlikėjos profesionalumu: „Besiklausydamas pamačiau, koks komfortas ausims, kai tiksliai dainuojama. Tai profesionalu. Pati daina galbūt standartinė ir tai gasdina, bet kita vertus gal tai nėra blogai. Sterilumas gali pakišti koją, nes nauja kartais norisi beprotybės. Manau, kad ši daina viena verčiausių. Tai saugus variantas.“

S. Albavičiūtė-Bandita taip pat gyrė Moniką Mariją. „Visi Monikos darbai rodo, kad ji ypatinga. Kad ir ką darytų – jaučiasi jos didžiulė širdis. Balsas yra puikus, o širdį jaučiame. Esi šaunuolė“, – sakė ji.

Septinti – „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, kurie sudainavo dainą „Mažulė“ (m. ir ž. aut. M. Enčius). Kaip ir visuomet, grupės nariai atliko ir nuotaikingą bei energingą choreografiją. Studijoje susirinkusiai publikai grupės pasirodymas patiko labiausiai – net prašyta dainą pakartoti.

M. Katkus sakė, kad daina konkurse tikrai pritrauktų dėmesį: „Įsivaizduoju, kaip „Eurovizijoje“ ji išsiskirtų, man atrodo, kad ji pataiko į temą. Kita vertus lietuvių kalbos reikia bijoti tik tada kai, kai tekstas tikrai parašytas lietuviškai, o dabar beveik nesiskiria nuo prancūzų kalbos. Man labai patiko.“

„Akademiniu požiūriu vertinant, kūrinys nėra stebuklas, bet daina yra ne tik melodija, bet nuotaika ir emocija. Ši daina yra vadovėlinis pavyzdys, ką reikia skleisti. Priedainis toks paprastas, kad jį gali dainuoti visi žmonės“, – sakė V. Bikus.

Paskutinis – aštuntas – „Eurovizijos“ finalo scenoje pasirodė vienu lyderių laikomas atlikėjas Jurijus, kuris sudainavo kūrinį „Run With The Lions“ (m. ir ž. aut. A.Hicklin, E. Lumiere ir P. Loriano). Kaip ir anksčiau, Jurijus scenoje buvo vienas.

„Pasirodymas puikus, bet svarbiausia yra daina. Daina labai puiki ir Jurijaus balsas turi platų diapazoną. Kai pati daina puiki iš savęs, nesunori vizualiai apkrauti. Viskas natūraliai, organiškai sisiklausė. Subtilu, skanu, viskas vietoje, apėmė geras jausmas“, – po pasirodymo sakė L. Somovas.

R. Zilnys taip pat negailėjo komplimentų: „Jūs šioje atrankoje laimėjote labai daug, šie keli mėnesiai geriausi jūsų karjeroje. Jūs transliuojate gerą, jaukų jausmą. Daug lietuvių jus įsimylėjo, atrodote ramus ir susikaupęs. Jūsų akyse daug jaudulio ir didžiulis noras laimėti.“

„Man patiko, ačiū už gražų pasirodymą, gera tavęs klausyti. Į tave gera ir žiūrėti – esi labai gražus vyras. Viską sudėjus, esi vertas atstovauti Lietuvai“, – sakė J. Nainys.

Pasirodžius visiems dalyviams, buvo sustabdytas tiesioginis žiūrovų balsavimas. Kol skaičiuojami komisijos ir žiūrovų balsai, „Eurovizijos“ žiūrovams pasirodė žymūs Lietuvos atlikėjai – Monique ir Mantas Jankavičius, pernai atrankoje sužibėjusi grupė „The Roop“, 2018-ųjų Lietuvos atstovė Ieva Zasimauskaitė.

Atrankos finale taip pat koncertavo šių metų Latvijos „Eurovizijos“ atstovai – grupė „Carousel“, kuriuos Lietuvos kaimynai išsirinko prieš savaitę. Jie atliko savo konkursinį kūrinį „That Night“.

Po visų pasirodymų komisijos balų lentelė atrodė taip:

12 balų – Jurijus

10 balų – Monika Marija

8 balai – „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“

7 balai – Jurgis DID & Erica Jennigs

6 balai – Alen Chicco

5 balai – Henry & Tommy Modric

4 balai – Jurgis Brūzga

3 balai – Justina Budaitė-Juna

Žiūrovų balsai pasiskirstė taip (pavertus euroviziniais balais):

12 balų – Jurijus

10 balų – Monika Marija

8 balai – „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“

7 balai – Jurgis DID & Erica Jennigs

6 balai – Alen Chicco

5 balai – Henry & Tommy Modric

4 balai – Jurgis Brūzga

3 balai – Justina Budaitė-Juna

Bendra komisijos ir žiūrovų lentelė:

12 balų – Jurijus

10 balų – Monika Marija

8 balai – „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“

7 balai – Jurgis DID & Erica Jennigs

6 balai – Alen Chicco

5 balai – Henry & Tommy Modric

4 balai – Jurgis Brūzga

3 balai – Justina Budaitė-Juna

Susumavus komisijos ir žiūrovų balus paaiškėjo, kad Lietuvos atstovu 2019 metų „Eurovizijoje“ tampa Jurijus su daina „Run With The Lions“.