Veidai

2019.03.12 19:44

Kolekcija. Liutaurui Salasevičiui pirmą rožinį padovanojo močiutė, dabar jų turi šimtą

„Iš manęs jau juokiasi draugai, sako, kad bažnyčią apvogiau“, – LRT.lt portalui pasakoja žinomas Lietuvos dizaineris, mados namų „Madam pareis vėliau“ įkūrėjas Liutauras Salasevičius. Močiutei padovanojus pirmąjį L. Salasevičiaus rožinį, jis ėmė juos kolekcionuoti, o dabar namus puošia ne tik mažas Kryžių kalnelis, bet ir „bažnyčios“ siena su beveik 50 šventų paveikslų.

Kolekcionuoti įvairius daiktus mėgstantis L. Salasevičius teigia, kad rožinius pradėjo kolekcionuoti po to, kai močiutė jam atidavė jo pirmąjį rožinį.

„Jis ilgai tiesiog gulėjo namuose. Vėliau, kur benuvažiuočiau, kur benuskrisčiau, pradėjau jų ieškoti. Labai mėgstu vaikščioti po sendaikčių turgus, kažkada beieškodamas rožinių nusipirkau ir patį pirmą šventą paveikslą. Jį pasikabinau namuose ant sienos. Kitą kartą sendaikčių turgelyje įsigijau kitą, vėl pakabinau – dabar iškabinta visa siena“, – pasakoja jis.

Šventi paveikslai kabinami ant fototapeto, kuris vaizduoja bažnyčios sieną. „Ši siena – tamsi, apgriuvusi, tad ir paveikslų ieškau tokių, kurie būtų apgadinti, pavyzdžiui, turėtų prabangų rėmą, bet būtų apskaldyti, pablukę, duslios, ne rėkiančios, nugesintos spalvos“, – kalba L. Salasevičius.

Taip pat labai svarbu, kad paveiksle būtų pavaizduotas šventasis, blogiausiu atveju – angelas, o bendrai paveikslai atrodytų tarsi kabantys antikvariate. Dizainerio namus puošia ne tik siena, iškabinta bemaž 50 šventų paveikslų, bet ir mažas Kryžių kalnelis. „Rožinių turiu apie 100, juos renku jau pusantrų metų ir kabinu ant šviestuvo“, – sako jis.

Kolekcijoje rožinių yra įvairių: iš metalo, gintaro, net lavos. „Mėgstu, kad kryžiai būtų įvairesni. Nors kryžių formų keistų nebūna, bet patys kryžiai būna raižyti, jų apipavidalinimas skirtingas. Turiu porą ne į temą, pradžioje atrodė keistai, bet dabar per gausą jų beveik nebesimato“, – pažymi L. Salasevičius.

Pavyksta rasti viską, ko užsimano

Vieną įdomiausių šventų paveikslų kolekcijos eksponatų L. Salasevičius gavo dovanų. Tačiau istoriją, kaip šis paveikslas atkeliavo iki jo namų, dizaineris pavadina tragiška.

„Draugė, gyvenanti Norvegijoje, viešėjo Olandijoje. Užėjusi į antikvariatą rado tikrai labai įspūdingą paveikslą, kuriame atvaizduotas nukryžiuotas Jėzus. Paveikslas – įspūdingos ovalo formos, po stiklu-gaubtu. Ji labai nervinosi, kad jo nesudaužytų, nes teko skraidinti iš Olandijos į Norvegiją, iš Norvegijos į Lietuvą. Olandijoje net nusipirko specialų lagaminą.

Prieš pakuodama į lagaminą paveikslą, ji jį pasidėjo ant žemės. Kažkur nuėjo, o pareidama užkliuvo su koja ir sudaužė stiklą. Man buvo šokas, nes prieš tai ji siuntė nuotraukas, su stiklu paveikslas atrodė tikrai labai įdomiai...“ – liūdna unikalaus eksponato baigtimi dalijasi pašnekovas.

Anot jo, ieškant išskirtinių kolekcijos eksponatų nutinka daug ir linksmų istorijų, daugiausia jų susiję su derybomis ir kainomis.

„Kartą nuvažiavęs į vieną sendaikčių parduotuvę pamačiau labai panašios ovalo formos paveikslą po stiklu, tik kitokio dizaino. Pardavėja pradėjo pasakoti, kad jis labai senas. Žiūriu į datą, o ten parašyta – 1976. Sakau, na, ar čia labai senovinis? Ji sako – atsiprašau, čia kaina. Vos nenuvirtau, bet suderėjau už labai gerą kainą“, – atsimena L. Salasevičius.

Kita linksma istorija – apie tikras derybas Ispanijoje: „Kartą paklausiau paveiksliuko kainos, sako, 130. Kol kalbėjau su tuo vyru savo „laužyta“ anglų kalba, draugė nugirdo, kad žmonės šneka, jog nori jo už 30. Paėjome kiek toliau ir atsiunčiau kitą draugą, kuris ir nupirko tą paveiksliuką už 30. Pagalvojau, aferistų aferistai...“

Tačiau itin įdomių radinių L. Salasevičius suieško ir Lietuvoje. Jis pasakoja, kad kažkada naktį vienui vienas vyko į Panevėžį, jog įsigytų internete rastą unikalų kolekcijos eksponatą. „Pirkau matęs tik nuotraukose, bijojau į tą Panevėžį važiuoti, bet įsigijau labai nuostabų, keistos formos eksponatą, labai tokio norėjau“, – kalba pašnekovas.

Dizaineris džiaugiasi sėkme – būna, užsimano paveikslo su šventaisiais iš akmens, ir jam pavyksta rasti. „Man labai sekasi – ko užsimanau, tą ir randu“, – tikina jis.

Draugai sako, kad apvogė bažnyčią

Nors kolekcijose daugiausia paties L. Salasevičiaus įsigytų eksponatų, daug jų parveža ar pataria, kur ieškoti, ir draugai, vaikštinėjantys po sendaikčių turgus.

„Draugai, būna, kur nors važiuoja, sakau, kad būtinai parvežtų rožinį. O jie parvažiavę sako – visi buvo baisūs. Bet dažnai parveža ir ikonėlių, ir paveikslėlių, ir magnetukų – veža viską, kas susiję su religija. Tiesa, kai perki dovanų, dažnai parveži bet ką, neperki lauktuvių už 100 eurų, o sau ieškau kuo įdomesnių dalykų, už tokią kainą pirkčiau“, – mintimis dalijasi žinomas dizaineris.

Paklaustas, kiek šia veikla jam leidžia užsiimti piniginė, teigia, kad šių kolekcijos eksponatų nerenka kaip meninių vertybių, tad piniginė vertė – įvairi, bet „šimtai negąsdina“, nors 5 000 eurų jau nemokėtų.

„Brangiausias kainavo gal iki kokio 1 000 eurų, bet yra ir už 5 eurus. Vienoje šalyje esu pirkęs tokį paveikslėlį, kitoje šalyje esu matęs tokį patį už trigubai pigiau – tai ieškojimo klausimas. Bet apskritai man jokio skirtumo, kiek kainuoja, žiūriu, kad turėčiau tiek pinigų, o paskui galiu atsisakyti prabangesnio viešbučio, maisto, nes tokius daiktus labai mėgstu parsivežti“, – pasakoja L. Salasevičius.

Didžiausią šventų paveikslų ir rožinių laimikį L. Salasevičiui pavyko rasti Ispanijoje, ypač Maljorkoje, Barselonoje, taip pat Portugalijoje, Fatimos miestelyje, kuriame buvo apsireiškusi Marija.

„Iš Barselonos net 5 paveikslus parsivežiau, nemažai rožinių. Maljorkoje atradau vieną antikvariatą, kuriame buvo labai sunku išsirinkti, nes viskas buvo vien religinės tematikos, tai nusipirkau gal 3, bet jau brangesnius. Iš manęs jau juokiasi draugai, sako, kad bažnyčią apvogiau“, – pasakoja mados namų įkūrėjas.

Tačiau artimieji ir toliau apipila L. Salasevičių dovanomis, papildančiomis jo kolekcijas. „Šiemet net per gimtadienį gavau gal kokius keturis šventus paveikslus, ko niekada nebuvau gavęs. Taip pat turiu šiokią tokią kaukolių kolekciją, bet nesu nė vieno eksponato pirkęs. Turiu taurių, ledukų gėrimams, tušinukų, žiedą, o kvailiausias dalykas su kaukolėmis, kokį esu gavęs, tai priemonė puodams valyti“, – teigia pašnekovas.

Per draugus L. Salasevičius renka jau ne pirmą kolekciją – kadaise draugai, taip pat artimieji ir net klientai ėmė vežti lauktuvių batelių skulptūrėles, kol sukaupti daiktai jau atrodė kaip kolekcija. Dizaineris kolekcionavo ir manekenus, tačiau šios kolekcijos atsisakė – anot jo, tai užėmė per daug vietos, tad teko išdalinti.

Jeigu ir jūs turite įdomią kolekciją, parašykite mums el. paštu tavo@lrt.lt.