Veidai

2019.02.12 12:30

„Eurovizijos“ pusfinalyje nepadorų gestą parodžiusi Migloko sulaukė griežto atkirčio

Per LRT transliuotame pirmame „Eurovizijos“ atrankos pusfinalyje išvengti nesusipratimų nepavyko. Tiesioginio eterio metu nacionalinės atrankos dalyvė Miglė Vilčiauskaitė-Migloko, atlikdama savo eurovizinę dainą „Rožės“, iškėlė du vidurinius pirštus į orą. Anot atlikėjos, tai tebuvo dainos inspiruotas „išsilaisvinimas“, tačiau transliuotojų išreikšta laisvė nepradžiugino – už tokį poelgį gali tekti skaudžiai atsakyti.

Šeštadienio vakarą televizijos eterį išvydo penktoji laida – pirmasis atrankos pusfinalis. Čia pasirodė 12 atlikėjų ir grupių, kurie kovojo vos dėl keturių kelialapių į vasario pabaigoje vyksiantį atrankos finalą. Išplėšti kelialapį bandė ir atlikėja Migloko, kuriai, susumavus komisijos ir žiūrovų balsus, patekti į kitą etapą – finalą – nepavyko.

Vis dėlto aistros dėl atlikėjos pasirodymo verda iki šiol. Scenoje atlikdama savo ir Artūro Bieliausko kurtą dainą „Rožės“, atlikėja įsijautė ir iškėlė du vidurinius pirštus. Toks poelgis tiesioginiame eteryje nebuvo akcentuotas, tačiau iškėlė daug diskusijų viešoje erdvėje.

15min susisiekus su Migloko, ji pabrėžė, kad tai nebuvo protestas ar suplanuotas poelgis, veikiau dainos padiktuotas išsilaisvinimas. Atlikėja sakė tapusi tik savo dainos įrankiu ir pabrėžė – žiūrovai patys pasirenka, ką pamatyti.

„Paprastai tariant, tai tarsi Roršacho testas – nemažą dalį prasmės įdeda pats žiūrovas. Mano daina „Rožės“ yra giesmė, transliuojanti žinutę: žmonės, nebūkite socialinių stereotipų valdomos marionetės, neleiskite „fake“ dalykams užgožti jūsų unikalumo bei tikrumo, pasakykite „ne“ manipuliacijai, išnaudojimui, sociumo reikalavimams ir lūkesčiams, kurie jums nepriimtini, nebijokite parodyti, kiek jums skaudėjo, ir išsilaisvinkite iš to.

Mano kūnas „Eurovizijos“ pusfinalio pasirodymo metu judėjo ten, kur mane vedė mano daina, esu savo dainos įrankis scenoje. Man labai patinka palikti daug erdvės žiūrovų interpretacijoms. Žiūrovai patys pasirenka, ką pamatyti. Ir turi galimybę pažvelgti ne tik į mano, bet ir į savo vidų“, – 15min kalbėjo atlikėja.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Ji sako likusi labai patenkinta savo pasirodymu, sulaukė daug aplinkinių pagyrų.

„Vieni žmonės atkreipė dėmesį į mano vokalą, kiti į aprangą, plaukus. Gavau labai daug žinučių iš žmonių, susižavėjusių mano plaukais, dar kiti įžvelgė daug maištingumo, kažkam buvo labai stipru ir labai „seksi“, kažkas „gaudė“ orgazmą“, – komentavo M. Vilčiauskaitė.

Vis dėlto Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas Audrius Giržadas į šią situaciją linkęs žiūrėti kritiškiau. Jis pabrėžia, kad dėl iškeltų vidurinių pirštų kūrybinei komandai iki šiol nemalonu, bet supranta, kad tokių dalykų tiesioginiame eteryje nesuplanuosi.

„Per repeticijas viso šito nebuvo, tad jeigu Migloko suvokimas, ką ji gali daryti tiesioginiame nacionalinio transliuotojo eteryje yra būtent toks, mes irgi pasidarysime savo išvadas. Manau, kad tai buvo didelė nepagarba tiems, kurie stengėsi jai padėti, žiūrovams, televizinei grupei.

Gaila, kad taip nutiko, bet ką jau čia – tiesioginiame eteryje rankų nenukaposi. Gavome pamoką, bet manau, kad sąžiningiausia būtų, jei ji visų atsiprašytų“, – situaciją komentavo A. Giržadas.

Jis juokiasi, kad dalyviams instruktažo apie tai, kad tiesioginiame eteryje nevalia keiktis ar demonstruoti nepadorių gestų, nepadarė, tačiau nemanė, kad būriui suaugusių asmenų reikia priminti šias taisykles.

Vis dėlto A. Giržadas sako supratęs, kad toks įvykis ateityje pakoreguos nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos taisykles – jau kitais metais bus įtraukta sąlyga, kad šie poelgiai dalyviui gali užtraukti nemažą baudą.

„Nacionalinis transliuotojas pasidarys savo išvadas. Kai ji kitą kartą teiks paraišką ar išreikš norą sudalyvauti kokioje nors programoje, mes prisiminsime šitą situaciją ir pasakysime „viso gero“. Galės dabar mergaitė toliau klubuose groti. Tokiu poelgiu mes jaučiamės „pakišti“. Gaila, kad tenka „nudegti“, bet taisyklėse atsiras punktas ir bausime už tokius dalykus“, – griežtai rėžė A. Giržadas.

Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas pabrėžia, kad tai nereiškia, kad Migloko bus uždaryti visi keliai arba bus draudžiama dalyvauti konkurse, tačiau tikisi, kad tai bus gera pamoka. To linki ir kitiems, patekusiems į televizijos eterį.

Apžvelgęs „Eurovizijos“ istoriją, A. Giržadas sako, kad tokia situacija pasitaikė pirmąjį kartą. Žinoma, didžiojo konkurso metu būta įvairių staigmenų. Pavyzdžiui, 2017-aisiais metais Kijeve vykusio „Eurovizijos“ finalo metu, kai scenoje kaip kviestinė viešnia dainą atliko 2016-ųjų metų nugalėtoja Jamala, į sceną įsibrovė išsišokėlišku elgesiu pagarsėjęs ukrainietis Vitalijus Sediukas ir prieš tūkstantinę žiūrovų minią apnuogino savo sėdynę.