Naujienų srautas

Veidai2019.02.11 22:58

Kosmoso bažnyčioje galima apžiūrėti J. Gagarino šalmą ir mėnuleigį

15min.lt 2019.02.11 22:58

Įsivaizduokite, kad žengiate į tradicinę stačiatikių bažnyčią su dideliu auksiniu kryžiumi ant kupolo. Ką tikitės ten pamatyti? Šventųjų paveikslus, šventikus, įprastinius religinius akcentus. Bet ne šioje Ukrainos bažnyčioje – čia rasite pirmojo žmogaus kosmose Jurijaus Gagarino šalmą ir mėnuleigį.

Medinė bažnyčia centrinėje Ukrainoje, Chmelnyckio Perejaslave, yra vienas iš tūkstančių pastatų, kurie per Sovietų Sąjungos vykdytą antireliginę kampaniją buvo sugriauti arba paskirta jų paskirtis.

Dabar tikintieji vis garsiau klausia, ar neturėtų šie buvę maldos namai būti grąžinti Bažnyčiai. Praėjusį mėnesį Ukrainoje buvo įkurta Ortodoksų bažnyčia, taip nutraukiant istorinius ryšius su Rusijos ortodoksų bažnyčia.

Kosmoso muziejaus darbuotojai teigia, kad šventikai jau net buvo aplankę šią vietą ir išbandę akustiką, tačiau kol kas atkurti čia maldos namus planų nėra.

Aštuntajame dešimtmetyje įkurtas muziejus saugo unikalius daiktus. Pavyzdžiui, čia galima apžiūrėti kostiumą, su kuriuo kosmonautas Viačeslavas Zudovas buvo atvirame kosmose; Jurijaus Gagarino parašiutą ir kitų asmeninių daiktų. Šv. Paraskevės bažnyčioje iš viso yra daugiau nei 450 objektų.

Sovietai antireliginei propagandai dažnai pasitelkdavo kosmoso tyrinėjimą – kaip įrodymą, kad Dievo nėra. Kai kurie maldos namai buvo paversti ateizmo muziejais, planetariumais.

Daug žmonių visgi sutaria, kad jeigu ne muziejus, ši cerkvė galbūt jau net neegzistuotų. Ji anksčiau stovėjo kaimelyje, kuris buvo specialiai užtvindytas įrengiant vandens rezervuarą. Bažnyčia buvo vienas iš keleto pastatų, kurie buvo perkelti į naują vietą.

Šiandien muziejus atrodo gana pavargęs. Mėlyni dažai lupasi nuo sienų, ekspozicija atrodo gana apleista. Dauguma lankytojų čia užsuka tik vasarą – pastatas nešildomas, žiemą temperatūra čia nukrenta žemiau nulio.

„Čia šalta kaip kosmose“, – juokavo viena darbuotoja, dėvinti paltą ir kepurę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi