Veidai

2019.02.10 10:20

Po pirmojo „Eurovizijos“ pusfinalio paaiškėjo, kurie 4 dalyviai keliauja į finalą

Gertrūda Stripeikytė, LRT.lt2019.02.10 10:20

Tiesiogiai iš LRT didžiosios studijos šeštadienio vakarą vyko pirmasis nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalis. Jame – 12 dalyvių antrą kartą atlieka savo kūrinius žiūrovams ir pagausėjusiai komisijai. Pusfinalyje užvirė tikra kova – daugelis dalyvių ant scenos lipo gerokai patobulėję ir atsinaujinę, o komisijos nariai negailėjo ir komplimentų, ir kandžių pastabų.  

Šįvakar komisijos kėdes užėmė neįprastai daug narių – muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys, muzikantas Arnoldas Lukošius, AGATA Tarybos narys Vytautas Bikus, LATGA atstovė ir dainininkė Julija Ritčik ir muzikos prodiuseris, didžėjus Jonas Nainys.

Pirmoji į pusfinalio sceną žengė Emilija Gogolytė, kuri atliko dainą „Riddle“ (m. ir ž. aut. S. Sangfelt, I. Curnow ir I. R. Alexandrow). Nors praėjusį kartą atlikėja buvo viena, šįkart ji pasirodė su šokėjomis, o scenografiją papildė veidrodžiai.

„Man patiko, kad ji atidarė renginį. Visada galvoju, kad muzika man asocijuojasi su reginiais. Klausydamas įsivaizdavau, kaip sėdžiu bare Čikagoje senais laikais ir klausau, o ant scenos dainuoja ši mergina. Aranžuotė turi ir šiuolaikinių elementų. Man patiko, aliuzija į džiazą, bet ne per daug, viskas skoningai“, – po pasirodymo sakė V. Bikus.

A. Lukošius turėjo pastabų: „Man pasirodė, kad šokėjai turėjo padaryti daugiau judesių, tai buvo saugus variantas, reikėjo ryškių akcentų, linkiu labiau pasitikėti savimi.“

E. Blaževič/LRT nuotr.

Antri pasirodė duetas Henry &Tommy Modric, kurie dar kartą atliko kūrinį „Neverpart“ (m. ir ž. aut. T. Sinickis). Komiškas duetas komisiją nustebino ir šįkart.

R. Zilnus duetui pranašavo sėkmę: „Sunku kalbėti rimtai, nes žinau, kiek daug humoro atsiradimo istorijoje. Jūs teisūs, kad esate tokie vieninteliai, visiškai kitokie ir išsiskiriate iš kitų. Mūsų scenoje trūksta ironijos, žiūrint savaime pakyla nuotaika. Nenustebsiu, jei ši daina bus kitame etape.“

Pasirodymas patiko ir J. Nainiui: „Žaviuosi, jūs genialūs bet ir bepročiai. Jei jūs mus apgaudinėjate, tai nesuprantu, kaip tai darote. Galite taip padaryti ir Europai. Būtumėte ant visų viršelių ir apie jus kalbėtų ir pats Modričius.“

Treti – grupė „Saulės kliošas“ su lietuvių kalba atliekama daina „Laiko mašina“ (m. aut. A. Mačiulskas, L. Šarkinas ir J. Starinskaitė).

„Justė visada labai žavinga ir „Saulės kliošas“ man imponuoja, nes kuria savo muziką. Smagu, kad kūrinys yra lietuvių kalba, nes tokių mažai. Supratau, kad niekas nežino, kas tinka „Eurovizijai“, todėl ir čia spręsti vienaip ar kitaip nereikia“, – sakė J. Ritčik.

Komplimentų negailėjo ir J. Nainys: „Apie Justę nieko negaliu blogo pasakyti, jos balsas nukelia į kitą planetą. Jei būtų mano valia, pats metas tau užkariauti Europą, nes esi to verta. Norėčiau būti arčiau jūsų. Reikia susivienyti ir nuspręsti, kas gali atstovauti Lietuvai.“

R. Zilnys turėjo vieną griežtesnę pastabą. „Kai girdime dainą ne pirmą kartą, atrodo, kad scenoje galėtų kažkas daugiau vykti“, – sakė jis.

Ketvirtas į pusfinalio sceną žengė Edgaras Lubys, kuris dar kartą atliko dainą „To The Sky“ (m. ir ž. Edgaras Lubys).

J. Nainys prisipažino esąs E. Lubio gerbėjas: „Man patiko, Edgaru žaviuosi nuo tada, kai mokykloje šokdinau panelę pagal jūsų muziką. Šiandien niekas negali ginčytis, kad turite daug patirties, bet klausant muzikos užduodu klausimą, kelintais metais pagaminta ši daina. Norėčiau pakeisti instrumentalą.“

R. Zilnys palinkėjo daugiau padirbėti su vizualine puse. „Skambesys nėra modernus, bet čia toks žanras, jis turi savo klausytoją. Ar matau šią dainą kaip laiminčią – smarkiai abejoju. Su pasirodymu dar reikia padirbėti vizualiai“, – patarė jis.

Penktieji – roko grupė „Glossarium“, dar kartą „Eurovizijos“ scenoje užkūrę ugnį su daina „Anyone“ (m. aut. T. Kaminskas ir L. Gubanovas, ž. aut. S. Šivickas).

„Man patinka, bet pusfinalyje reikia žiūrėti į kontekstą. Tiesa tokia, kad tokios muzikos atstovams retai pasiseka. Pasisekė gal tik „Lordi“, nes jie išskirtinai atrodė. Pati grupė, kažin, ar nori važiuoti, nes ten ne jų vakarėlis. Jums groti netikromis gitaromis sunku, bet tokios taisyklės“, – po pasirodymo svarstė V. Bikus.

Šeštuoju numeriu pusfinalyje pasirodė meniškoji atlikėja Migloko, kuri sudainavo pirmojoje atrankoje komisijos išgirtą dainą „Rožės“ (m. ir ž. aut. A. Bieliauskas ir Loko). Šįkart atlikėja scenoje nusprendė sukelti pūgą – pasirodymo pabaigoje ėmė snigti.

V. Bikus po atlikėjos pasirodymo nedaugžodžiavo:„Atsidūriau transe, tai mane užhipnotizavo. Sunku vertinti, ar tinka „Eurovizijai“. Labai smagu, kai atlikėja užburia. Neturiu, ką pasakyti, lyg nieko negirdėjau, bet jaučiau.“

R. Zilniui pasirodymas priminė 2012-ųjų konkurso nugalėtoją: „Žiūrėjau į sniegą ir prisiminiau Loreen – ant jos galvos irgi krito sniegas. Apie hipnozę pasakyta teisingai, bet nuojauta sako, kad nieko gero Izraelyje su šia daina nebus. Migle, esate deimantas, kaip jaučiate šią dainą yra fantastika, negaliu atitraukti akių. Manau, kad esate puošmena.“

Septinti – grupė „Twosome“, su nuotaikinga ir šypseną keliančia daina „1000“ (m. ir ž. aut. P. Šinkūnas ir J. Stanislovaitis). Kaip ir praėjusį kartą, grupės nariai vėl pasistengė surengti tikrą šou.

A. Lukošiui pasirodymas sukėlė dvejopas mintis: „Man per visą dainą pradėjo jausmas į galvą lįsti, kad jūsų pasirodyme yra labai daug pastangų atrodyti išprotėjusiems, bet ne iki galo viskas sugalvota.“

„Ši daina arba geniali, arba nesąmonė. Kiekvienas žmogus turi nuspręsti. Dvi grupės šiandien eina su bajeriais – jūsų pasirodymas geriau išdirbtas. Pagalvojau, kad tai keista ir juokinga, bet klausant šios dainos pasidarė gaila, kad ši daina neturi rimto teksto. Įsivaizduokite ją su kitais žodžiais – tai gerai skambantis kūrinys“, – sakė R. Zilnys.

Aštuntas į sceną žengė dainininkas Lukas Bartaška, atlikęs melodingą džiazo kūrinį „River of Hope“ (m. aut. L. Bartaška ir G. Misiūnas ž. aut. L. Bartaška). Atlikėjas šį kartą scenoje buvo ne vienas – kartu su juo muzikavo muzikantas su kontrabosu.

V. Bukus nebuvo įsitikinęs dainos sėkme konkurse. „Man patiko tembras, patiko žanras, scenos vaizdas, net dainavimas, išskyrus kelias vietas. Man nepatiko daina, ji netinka „Eurovizijai“. Tembras labai svarbu, jus iš jo galima atpažinti, bet daina silpna“, – sakė jis.

J. Nainį atlikėjo kūrinys palietė: „Norėčiau padėkoti už jautrų pasirodymą, man jautėsi gumulas gerklėje. Žavi Luko kuklumas, ir žinutė, kurią jis gali ištransliuoti. Aš pajaučiau žmogišką bendrumą. Nuoširdžiai tave palaikau ir sveikinu, linkiu daug sėkmės.“

Devintuoju numeriu pasirodė vienos iš atrankų lyderė komisijos akimis, atlikėja Justina Budaitė-Junà, kuri dar kartą sudainavo kūrinį „Strength of A Woman“ (m. aut. D. Montvydas ir G. Valickas-Echoes, ž. aut. Glenda „Gizzle“ Proby). Dainininkė, kuri praėjusį kartą scenoje buvo viena, šįkart į pagalbą taip pat pasikvietė šokėjus – dainą papildė energinga choreografija.

R. Zilnys tikino, kad išrinkti geriausius šiandien – galvos skausmas: „Koks siaubas, kad tik 4 dainos pateks. Turiu 6 favorites ir Junos daina tarp jų. Atsižvelgėte į komentarus ir pasirodymas daug geresnis. Tikiuosi, kad būsi finale.“

J. Ritčik gyrė atlikėjos vokalą. „Jaučiausi puikiai, Junà turi įspūdingą balsą ir vidinę jėgą. Matau, kad turi puikią komandą, kuri žino, ką turi daryti. Ir šokis prisideda prie gero pasirodymo“, – sakė ji.

„Puikiai vertinu, man labai patinka, kad neatskirsi nuo bet kokios Amerikoj radijuje skambančios dainos. Balso jėgą jaučiame studijoje ir ta energija eina iš vidaus. Matosi, kad ji daina tiki, ir tai, ko reikalauja ši daina atlikėja padaro geriau, nei reikia“, – komentavo V. Bikus.

Dešimta – viena konkurso favoričių laikoma Monika Marija. Ji atrankoje dalyvauja su dviem kūriniais, kurie abu pateko į pusfinalius. Šįvakar ji atliko dainą „Light On“ (m. ir ž. aut. R. Suter, Monika Marija, M. Wiik ir G. Eriksson).

„Lietuviškos muzikos kontekste Monika Marija yra mano atradimas. Ji galėtų būti ir viena  scenoje, man nenusibostų klausyti, ji be galo išjaučia dainą. Tai viena mano mėgstamiausių dainų atrankoje“, – sakė J. Ritčik.

J. Nainys sakė, kad atlikėja tikrai bus finale: „Sveikinu patekus į finalą, neabejoju, kad ten būsi. Džiugina, kad atkreipiate dėmesį į visus komentarus. Didelis laimėjimas, kad atkreipi ne tik lietuvių bet ir kaimyninių šalių dėmesį. Pernai turėjome Ievą, kuri ne tik turėjo gerą dainą, bet ir buvo asmenybė, kuri pritraukė daug žmonių ir turėjo daug pasakyti – tu irgi tokia.“

Vienuoliktu numeriu į sceną lipo Jurgis Brūzga, kuris sudainavo dainą „CTRL ALT DELETE“ (m. aut. K. Meginis, E. Žaltauskas ir J. Brūzga, ž. aut. A. Kairys). Kaip ir žadėjo praėjusioje atrankoje, šįkart J. Brūzga pasirodė ne vienas – jam padėjo šokėjai.

„Choreografiškai šis pasirodymas buvo pats įdomiausias, tikslus ir išbaigtas, pasakojantis istoriją. Ta dalis man labai padėjo, nes daina ne mano skonio, bet labai sveikinu tuos, kas statė šokį“, – po pasirodymo sakė A. Lukošius.

V. Bikus sakė, kad finalo be J. Brūzgos neįsivaizduoja: „Jurgiui iš visų sunkiausia, nes pernai jis buvo antras. Žingsnį nuo antros iki pirmo vietos padaryti labai sunku. Man labai patiko daina, manau, kad  joje visada turi būti frazė, kuri neįkyriai kartotųsi, kartais tai padaryti sunku. Man patiko aranžuotė ir pasirodymui labai padėjo šokėjai.“

Paskutinioji – dvylikta – komisijos narių anksčiau išgirta dainininkė Cheri, kuri atliko kūrinį „Again“ (m. ir ž. aut. Cheri ir V. Puzyriov).

J. Nainiui pasirodymas patiko: „Su Cheri esame pažįstami. Smagu pamatyti tokios stilistikos atstovą konkurse. Muzikine prasme norėtųsi šiek tiek naujovės. Viskas šiaip gerai, esi šaunuolė.“

J. Ritčik taip pat negailėjo pagyrų: „Man visada gera klausyti tokio stiliaus muzikos, pati karjerą pradėjau su bliuzu ir soul muzika. Tikiuosi, kad žiūrovai įvertins tavo dainą.“

R. Zilnys Cheri pavadino didžiausiu atradimu. „Mūsų laukia siaubingas dalykas – reikia išskirti 4 labiausiai vertus finalo. Cheri yra pats ryškiausias atrankos atradimas tiems, kas jos buvo negirdėję. Nesakau, kad atlikimas tobulas, bet tikiu šia atlikėja, nors dėl Tel Avivo nežinau. Norėčiau apie ją girdėti kuo dažniau“, – sakė jis.

„Eurovizijos“ žiūrovams taip pat koncertavo 2015 metais su Vaidu Baumila Lietuvai atstovavusi Monika Linkytė ir dvejus metus iš eilės „Eurovizijos“ atrankose sužibėjusi ir į finalą patekusi dainininkė Paula.

Po visų pasirodymų komisijos balų lentelė atrodė taip:

12 balų – Monika Marija

10 balų – Junà ir Jurgis Brūzga

7 balai –  Henry&Tommy Modric ir Migloko

5 balai – „Saulės kliošas“

4 balai – Edgaras Lubys ir Cheri

2 balai – Lukas Bartaška

1 balas – Emilija Gogolytė

0 balų – „Twosome“ ir „Glossarium“

Žiūrovų balsai pasiskirstė taip (pavertus euroviziniais balais):

12 balų – Monika Marija

10 balų – Emilija Gogolytė

8 balai – Lukas Bartaška

7 balai – Henry&Tommy Modric

6 balai – Edgaras Lubys

5 balai – Jurgis Brūzga

4 balai – Junà

3 balai – Migloko

2 balai – „Saulės Kliošas“

1 balas – „Glossarium“

0 balų – „Twosome“  ir Cheri

Bendra komisijos ir žiūrovų lentelė:

12 balų – Monika Marija

10 balų – Jurgis Brūzga

8 balai – Junà

7 balai – Henry&Tommy Modric

6 balai – Emilija Gogolytė

5 balai – Migloko

4 balai – Edgaras Lubys

3 balai – Lukas Bartaška

2 balai – „Saulės kliošas“

1 balas – Cheri

0 balų – „Twosome“ ir „Glossarium“

Susumavus komisijos ir žiūrovų balus paaiškėjo, kad į „Eurovizijos“ finalą patenka Monika Marija, Henry &Tommy Modric, Junà ir Jurgis Brūzga, o su „Eurovizija“ atsisveikina E. Gogolytė, Migloko, E. Lubys, L. Bartaška, „Saulės kliošas“, Cheri, „Twosome“ ir „Glossarium“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt