Veidai

2019.04.09 06:56

Kolekcija. Lolita Bytautaitė renka grafinus: vyrams jų formos asocijuojasi su moterų figūromis

Indrė Česnauskaitė, LRT.lt2019.04.09 06:56

Grafinų kolekcijoje – eksponatas net iš Madeiros salos. Kaip pavyksta parsivežti tokių trapių indų iš tolimų pasaulio kampelių? „Kai nori, tai viską gali“, – LRT.lt portalui sako TV laidų prodiuserė Lolita Bytautaitė. Nuvykusi į kokį nors miestą, žinoma moteris teigia visada ieškanti sendaikčių turgaus, o Vilniuje tokių turgų pardavėjos ją jau puikiai pažįsta, pamačiusios net šūkteli: „Ne ne, šįkart nieko naujo neturime!“

Grafinus kolekcionuojanti L. Bytautaitė pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo močiutės: „Prisimenu, pas močiutę bufetuke stovėdavo grafinas. Aš jį visada matydavau ir mąstydavau – kokios gražios šito indo formos. Ir kai seneliai mirė, jų namas tapo mano giminės sodyba, mūsų šeimos susiėjimo vieta. Pamačiau, kad tas grafinas manęs laukia. Tai buvo pradžia.“

Dabar L. Bytautaitės namuose jiems skirtoje vietoje stovi per 20 įvairių formų, spalvų, medžiagų ir graviūrų grafinų. Išskirtinis ne tik kiekvienas grafinas, bet ir jo dangtelis – nėra nė vieno vienodo: „Be baltų, turiu raudoną, mėlyną, vyšninės spalvos. Daugiausia dominuoja krištoliniai. Laikmetis – labai įvairus: nuo art deco, sovietinio iki šių dienų.“

TV laidų prodiuserė tikina pastebėjusi, kad į ypatingas grafinų formas dažniausiai dėmesį atkreipia vyrai. „Manau, kad vyrams tos formos asocijuojasi su moterų formomis. Jei pasižiūrėsi, lyg matytum gražias, išgrynintas moters formas“, – kalba pašnekovė.

L. Bytautaitė norėtų kolekciją papildyti ir dar dviem eksponatais – geltonu ir žaliu grafinais. Buvo laikas, kai ji kantriai ieškojo žalios spalvos grafino, deja, nesėkmingai: „Esu skaičiusi, kad sovietiniais laikais buvo tokių lyg cukruotų žalių grafinų, bandžiau ieškoti internete, bet neradau.“

Tiesa, dabar šią veiklą L. Bytautaitė sustabdė, mat grafinai užima labai daug vietos, jiems reikia specialaus baldo: „Neapleidžiu minties, kad tokį baldą turėsiu, kur sudėsiu visus savo grafinus.“ Nepaisant to, jei rastų ypatingą grafiną, jį būtinai įsigytų, tikina TV laidų prodiuserė.

Rasti įdomių kolekcijos eksponatų padeda ir kitas hobis

Susižavėjusi grafinais L. Bytautaitė iš pradžių juos įsigydavo pati, vėliau šiuos išskirtinius indus ėmė dovanoti ir draugai. Anot pašnekovės, kitas, turbūt dar didesnis hobis – kelionės, – sudaro galimybių šių ypatingų indų pasižvalgyti ir užsienyje.

„Parsivežti grafiną nėra lengva, bet draugai, su kuriais keliauju, žino, kad mano lagamine visuomet yra tokia priemonė, skirta dūžtantiems dalykams suvynioti. Ji visada guli, visada apsidraudžiu – galbūt man pavyks kur nors rasti įdomų grafiną. Nepatikėsite, bet vieną iš grafinų esu parsivežusi ir iš Madeiros salos“, – pasakoja žinoma moteris.

L. Bytautaitė – dažna sendaikčių turgų lankytoja. Prodiuserė juokauja, kad ją pardavėjos jau puikiai pažįsta ir pamačiusios sako: „Ne ne, šįkart nieko naujo neturime!“

Nors daug grafinų ir padovanota – kas padovanojo senelių, kas prosenelių reliktus, – daugiausia jų vis dėlto nusipirktų.

„Kai nuvažiuoju į kokį miestą, tai ir ten visada ieškau sendaikčių turgaus. Šeimos nariai arba draugės, su kuriomis keliauju, visada sako – kaip tu jį parsiveši? Kaip čia sudėtinga... Bet aš tikrai parsivežu, suvynioju į popierius. Taip parsivežiau ne vieną. Kai nori, tai viską gali“, – mintimis dalijasi L. Bytautaitė.

Apie vieną brangiausių grafinų jo savininkė sakė – nieko vertas

TV laidų prodiuserė įsitikinusi, kiekvienas indas turi savo istoriją, tik negali jos visos žinoti ir papasakoti: „Jei indas galėtų prabilti, turbūt papasakotų daug istorijų.“

Vienas gražiausių ir brangiausių kolekcijos eksponatų L. Bytautaitę pasiekė visai netikėtu būdu.

„Vienas iš gražiausių padovanotų indų – art deco stiliaus tamsiai mėlynas grafinas. Kiek domėjausi, šis grafinas gana retas. Jis padovanotas jaunos mergaitės, kuri sužinojo, kad kolekcionuoju. Tiesiog taip ir suvedė mus keliai.

Ji sako: „Tu žinai, aš pas savo prosenelę kampe mačiau labai gražų grafiną. Jis man visada buvo labai gražus. Paklausiu, gal atiduos.“ Aišku, močiutė numojo ranka ir sakė: „Imk, jis nieko vertas.“ O man jis turbūt vienas iš gražiausių“, – įspūdingo kolekcijos objekto kelią iki lentynos pasakoja TV laidų prodiuserė.

Ieškodama grafinų L. Bytautaitė stengiasi rasti jų kuo įvairesnių formų.

„Beveik nėra tokių, kad būtų vienodų formų. Aš save dažnai pagaunu, kad, pavyzdžiui, pamatau kokią formą ir sakau, štai, tokią formą turiu. Sakykime, pamačiau kažkur sendaikčių turguje varpo formos grafiną – iškart supratau, kad tokio neturiu. Akis „atidirbta“, formas pastebiu“, – tikina pašnekovė.

Už 1 000 eurų grafino nepirktų

Paklausta, kiek kolekcionuojant svarbi eksponato piniginė vertė, L. Bytautaitė pabrėžia – daug brangesni nei piniginė išraiška yra prisiminimai ir emocijos.

„Čia mano mini hobis – tai gražūs indai, gražios formos, bet, jeigu pamatyčiau kokį nors ypatingą grafiną, kurio kaina būtų didesnė nei 500 eurų, nežinau, ar pirkčiau. Sumos nėra didelės, už 1 000 eurų tikrai nepirkčiau“, – mintimis dalijasi TV laidų prodiuserė.

Ji teigia nesanti fanatiška kolekcionierė, neturinti atskirų patalpų kolekcijos eksponatams ir užsiimanti šia veikla tiek, kiek leidžia finansinės galimybės. „Tai tam tikras prisiminimas ir iš kelionių, indo istorijos tąsa. Tad man jie savaip brangūs, nes susiję su emocijomis“, – kalba grafinų kolekciją turinti L. Bytautaitė.

Žinoma moteris taip pat yra aistringa keliautoja ir kino festivalių mėgėja. Kelionės ir kinas – dar du dideli hobiai, kuriuos galima pavadinti ir kolekcijomis, teigia ji. Jei reikėtų rinktis tarp brangaus kolekcijos eksponato ir kelionės, suderintos su kino festivaliu, L. Bytautaitė sako, kad greičiausiai pasirinktų pastarąjį variantą.

„Esu apkeliavusi nemažai šalių. Stengiuosi suderinti savo atostogas ir profesines ambicijas, bandau praplėsti festivalių geografiją pagal atostogų galimybes. Nesu tokia aistringa kolekcionierė, kad atiduočiau visą savo erdvę ar visas pajamas kolekcijai. Turbūt visas pajamas greičiau skirčiau kelionėms ir kino festivaliams“, – tikina pašnekovė.

Tačiau visos kolekcijos – savaip brangios, sako L. Bytautaitė: „Grafinų kolekcija tiesiog apčiuopiamesnė. Tad grafinų turiu nemažai, jie man labai gražūs ir kelia teigiamas emocijas.“

Jeigu ir jūs turite įdomią kolekciją, parašykite mums el. paštu tavo@lrt.lt. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt