Naujienų srautas

Veidai2018.12.25 11:58

Raudondvaryje ypatingai papuošta eglė primena grafų laikus

Kauno rajone, Raudondvario dvare Kalėdų eglutė papuošta mandarinais. Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas sako, kad taip muziejininkai sumanė prisiminti grafą Benediktą Henriką Tiškevičių, kuris Raudondvaryje turėjo didžiausią iš visų Lietuvos dvarų citrusinių augalų – mandarinmedžių, apelsinmedžių ir citrinmedžių – kolekciją.

„Grafas B. H. Tiškevičius buvo išvykęs 2 metams į Kiniją ir mokėsi mandarinų kalbos, jam buvo suteiktas mandarino titulas, švenčių metu vilkėdavo mandarino kostiumą“, – pasakojo Z. Kalesinskas.

Pasak muziejaus direktoriaus, kai 1861 m. buvo pastatyta Kauno geležinkelio stotis ir nutiestas geležinkelis Peterburgas–Kaunas–Virbalis–Kybartai–Karaliaučius, grafas B. H. Tiškevičius atsigabeno iš Vakarų Europos tuo geležinkeliu citrusinių vaismedžių. Iš stoties juos vežimais vežė prie Neries, kur stovėjo Vileišio tiltas, nudažytas oranžine spalva. Būtent toje vietoje grafas plukdydavo per Nerį savo mandarinmedžius ir apelsinmedžius.

„Raudondvaryje buvo daugybė maždaug 3,5 m aukščio medelių, kurie žydėdavo, užmegzdavo vaisius ir juos subrandindavo. Raudondvaris vasarą kvepėdavo prancūziškais kvepalais ir citrusiniais augalais. Atvėsus orams medeliai mediniuose kubiluose būdavo nugabenami į oranžeriją ir ten galutinai subrandindavo savo vaisius“, – sakė Z. Kalesinskas.

Dvarą perėmus Lietuvos Respublikos valdžiai, prezidentienė Sofija Smetonienė įkurdino Raudondvario dvare vaikų prieglaudą, kuri nepajėgė prižiūrėti tokios didelės vaismedžių kolekcijos, todėl ji sunyko.

Muziejininkai sumanė paminėti šiuos istorinius faktus grafo B. H. Tiškevičiaus mandarinų egle. Papuošalai specialiai Raudondvario eglutei pagaminti Ukrainoje.

Išpuoštas Raudondvario dvaras, pasak Z. Kalesinsko, šiuo metų laiku sulaukia ypač daug lankytojų.

Plačiau apie tai – Jūratės Anilionytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi