Veidai

2015.09.08 13:45

Danas Afganistano vaikus moko cirko triukų

Dovanoti šypsenas Afganistano, kuriame niekaip nesibaigia konfliktai, vaikams gali būti ne taip jau sudėtinga. Bent jau tai tvirtina danas Davidas Masonas, mokantis Afganistano vaikus cirko triukų.

Dovanoti šypsenas Afganistano, kuriame niekaip nesibaigia konfliktai, vaikams gali būti ne taip jau sudėtinga. Bent jau tai tvirtina danas Davidas Masonas, mokantis Afganistano vaikus cirko triukų.

Mergaitės žongliruoja tviskančiomis lazdomis, o berniukai demonstruoja akrobatikos įgūdžius. Susidomėjimas Nacionaliniu cirko festivaliu Afganistano sostinėje Kabule – didžiulis. Nieko keisto: greta daugybės draudimų, tokių kaip muzika ar mergaičių rodymasis viešumoje, ir cirkas Talibano vadintas eretišku. Vis dėlto daugeliui vaikų cirkas tapo laisvalaikio užsiėmimu, galimybe treniruotis ir mokytis naujų dalykų.

„Visi tėvai turėtų skatinti vaikus imtis kokios nors veiklos, siekti išsilavinimo, kad ir koks jis būtų. Mokytis cirko triukų – taip pat išsilavinimas. Nieko neveikdami jauni žmonės degraduoja“, – tvirtina žongliruotojas Murtaza Novrozi.

Daugumo cirko artistų čia – našlaičiai iš pabėgėlių stovyklų. Nedidelio mobilaus cirko įkūrėjas Davidas Masonas tikina, kad svarbiausios savybės, kurių nori išmokyti vaikus, – gebėjimas dirbti kaip komanda ir kūrybiškumas.

„Neturiu darbo cirke patirties, tačiau suvokiau, kad turiu padėti tiems vaikams, išklausyti juos. Vienintelis į galvą atėjęs dalykas – cirkas. Nesvarbu, kas tu, gydytojas ar karys, jei tikrai nori padėti Afganistanui, padėk, kad ir įkūręs cirką vaikams“, – sako D. Masonas.

Nacionalinis cirko festivalis organizuojamas kasmet, į jį susirenka skirtingų provincijų ir etninių grupių vaikai. Projektą 2002-aisiais D. Masonas pradėjo investavęs tūkstantį dolerių savo lėšų.

Per vienuolika metų jis įkūrė septynis centrus skirtingose provincijose, juose treniruojasi apie 300 vaikų. Projekto biudžetas šiuo metu siekia pusę milijono dolerių.

Pasirodymus jau išvydo kone 3 mln. dvidešimt penkių Afganistano provincijų gyventojų. Vis dėlto pasirodymai pritaikyti skirtingiems regionams. Pavyzdžiui, rytinėje dalyje pasirodymuose nedalyvauja mergaitės, o itin konservatyviuose pietuose triukai atliekami be muzikos.

Kiekvieno pasirodymo pradžioje cituojamas Koranas. Projekto organizatoriai tikina, kad tradicijų pirmiausia laikosi siekdami užtikrinti artistų saugumą.