Veidai

2018.12.11 20:16

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

Nerta spalvinga eglė iš 14 km siūlų, o gal eglutė, žibanti po vandeniu? Taip originaliai žiemos šventes pasitinka Klaipėda, kviečianti aplankyti iki šiol neregėtas šventines puošmenas. 

Antradienį Klaipėdos baseino nardymo šachtos dugną papuošė dviejų metrų dirbtinė žaliaskarė. Ją į dugną panardino klubo „Oktopus“ nariai. Kaip sakė instruktorius Arūnas Vainora, vienintelis neramumas narams buvo, jog žaisliukai neprisigers vandens ir iškils į paviršių, tačiau taip nenutiko. Eglutė sklandžiai panardinta į dugną.

Tik šiemet atidarytame baseine, tikimasi, tai taps tradicija. Klubo nariai jau ne pirmus metus gyvą eglutę nardina Platelių ežero dugne.

Anot A. Vainoro, Klaipėdos baseine esanti vienintelė Baltijos šalyse šachta yra tikras džiaugsmas narams, kurie ne visi turi įgūdžių ir galimybių nardyti po ledu.

„Tikiuosi, kad žmonės galės apsilankyti, panerti, kur stovi eglutė, pajusti artėjančius naujus metus, – kalbėjo instruktorius. – Ežere patys sugalvojome tradiciją, ją plėtojame. Ežeras – kaip namai, o čia žymiai lengviau. Ežere nerdavome į šešių metrų gylį, ten eglučių alėja stovi, nėra gilu, simboliškas nėrimas, nes ne visi nardytojai turi patirties, saugumas labai svarbu, nes ir ledas būdavo. Ežere visada statėme tikrą eglę, čia per daug maža talpa ir vanduo gali nusidažyti“.

Kaip sakė „Klaipėdos baseino“ komercijos vadovė Edita Rimkė, eglutės šiam tikslui ieškota ne tik gražios, bet ir sunkios, kad ši neišnirtų į paviršių.

„Visi, kurie nardys iki pat Naujųjų metų, galės pasislėpti dovanas, o gal Kalėdų Senelis atneš dovanų“, – šypsojosi moteris.

Organizatorių nuotr.

Unikali nerta eglė

Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekos kiemelyje kasmet prieš šventes išdygsta eglaičių miškas. Visos jos ypatingos, tačiau viena jų šiemet išskirtinai tautiška, tarsi dovana Lietuvos šimtmečio proga. Unikalią nertą eglę kiemelyje pastatė Klaipėdos Paupių bendruomenė.

Ant vyrų sukonstruoto karkaso sugulė per penki šimtai moterų nunertų spalvotų kvadratėlių, draugiškai susikibusių ir tapusių grakščiu eglės liemeniu.

„Dar vasarą moterys pabandė pasidalinti socialinio tinklo paskyroje naujiena ir paprašyti Paupių moterų, kad pradėtų nerti kvadratėlius, bet nutylėjome, nesakėme, kokiu tikslu jie bus neriami ir kam bus skirti, su tokia paslaptimi darėme...“, – neslepia Paupių bendruomenės pirmininkė Regina Baguckienė. 

Pernai pirmą kartą bibliotekos kiemeliui kurta bendruomenės eglutė, tikra, kvepianti giria, puošta rankų darbo žaisliukais ant senovinių rogių, kurias tempė elniukai, pelnė trečiąją vietą. Šiemet bibliotekos kiemeliui bendruomenė norėjo sukurti kažką stebuklingo.

„Vakare, kai įjungiamas apšvietimas, nuostabi eglutė! Norėjome nustebinti, padaryti kažkokią nedidelę staigmeną Klaipėdai, bet gavosi puiki staigmena ir dovana klaipėdiečiams ir miesto svečiams“, – džiaugiasi pirmininkė, pasakojanti, jog idėja kilo sausio pradžioje. Mintis nunerti eglaitę kilo bendruomenės narei Gražinai Mintautienei.

„Kol mintys susigulėjo... Kol sumąstėme, kol raštus sugalvojome, kaip nerti, truputį praėjo laiko. Vasarą pradėjome bandyti pirmus nėrimus, spalvas derinti, o jau rudeniop bendruomenės moterys aktyviai pradėjome burtis. Kaip tik projektas vyko „Puoselėkime lietuviškas kultūros tradicijas“, surengėme net keletą edukacijų kalėdinės eglutės konstravimo ir nėrimo, kur moterys nėrė, o vyrai konstravo eglės. Rezultatas tikrai puikus, nes nelabai tikėjomės ir įsivaizdavome, kad taip šauniai pavyks“, – kalbėjo R. Baguckienė. 

Kilometrai siūlų

Moteris suskaičiavo, jog eglei sunerti prireikė per 500 išnertų spalvotų kvadaratėlių. Kiek moterų prie kūrinio prisidėjo, sako, sunku suskaičiuoti, bet bus keletas dešimčių. Nėrė ne tik bendruomenės narės, bet ir tiesiog draugai ar bičiuliai, nėrinių perdavė ir klaipėdiečiai. Siūlais rūpinosi pačios moterys, traukė ir likučius. Darbai virė ir namuose, ir Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, kuri leidžia aktyvioms bendruomenės moterims įgyvendinti įvairius kūrybinius užmanymus.

„Kadangi nesame nėrėjos, vieną kvadratėlį nunerti užtrukdavo apie valandą, pusantros. Tad kvadratėlis vidutinis, toks apie 10 cm. Į vieną susineria apie 27 m siūlų. Skaičiavau, kad sunaudojome virš 14 km, tai ištiesus tą siūlą nusidriektų nuo Jūrininkų prospekto iki pat Girulių“, – šypsojosi moteris. 

Originali, tautinius motyvus primenanti eglė tarsi dovana Lietuvai, šiemet mininčiai nepriklausomybės šimtmetį. R. Baguckienė sako, jog būta minčių išausti trispalvę eglę, tačiau idėjos atsisakyta. Nuspręsta, jog persipynusios spalvos bus puošmena.

„Spalvų suskaičiuoti neįmanoma – visa spalvų paletė, išskyrus juodą. Mintis buvo, kad moterys nertų kuo įvairesnių spalvų, o kvadratėlis baigtųsi žalia spalva“, – pasakojo pirmininkė.

Kur pasibaigus šventėms iškeliaus ši bendruomenės kurta gražuolė, kol kas nežinia. Klaipėdiečiai siūlė šią unikalią eglę patalpinti Klaipėdos etnokultūros centre. R. Baguckienė sako, jog pasiūlymų esama įvairių ir viliasi, jog tiek daug darbo pareikalavęs šedevras nenuguls į sandėlį.