Veidai

2018.11.30 15:48

Lisabonai trūksta akmenskaldžių

Meniškais skaldytų akmenų šaligatviais garsėjanti Portugalijos sostinė stengiasi išlaikyti šią tradiciją ir net įkūrė akmenskaldžių mokyklą. Kita vertus, šios senos profesijos atstovai skundžiasi, kad miestas jiems moka tik minimumą.

Iš baltų ir juodų tašytų akmenukų sudėlioti Lisabonos šaligatviai ir net ištisos aikštės garsina šį vakarų Europos miestą ir uostą nuo viduramžių, bet visą šį grožį reikia nuolat prižiūrėti.

Dabar Portugalijos sostinėje liko tik 10 tokio amato meistrų, o kadaise jų buvo net 400.   

Istorikė Teresa Giuveia teigia, jog tai sunki ir prastai apmokama profesija, todėl jauni žmonės labiau renkasi informatiką bei naująsias technologijas nei tokį amatą.

Savivaldybė teisinasi, kad pinigų trūksta, bet ji vis vien rado lėšų paremti tokios siauros specializacijos akmenskaldžių kursus, tikėdamasi, kad pavyks papildyti kvalifikuotų šaligatvių klojėjų ir remontininkų gretas. 

Luisos Dornellos, Lisabonos municipaliteto direktorės, manymu, skaldytų akmenų grindinys, daugiausia meniškas grindinys, yra geresnis už bet kokį kitą, nes jo vertė išlieka.

Todėl Lisabonos savivaldybė investuoja į akmenskaldžių ir klojėjų mokyklą, nes be profesionalų, žinančių kaip kloti tokį grindinį, jo nepavyks išsaugoti ir jis sunyks.

Miesto istoriniu paveldu besirūpinantys specialistai ragina meriją pasistengti ir padaryti daugiau.   

Tradicinis Lisabonos grindinys išgarsino ne tik Portugalijos sostinę.

Tokį meną portugalai nuvežė į kiniškąjį Makao ir net Niujorko centriniame parke dalis šaligatvių išgrįsta būtent tokiomis trinkelėms.