Veidai

2018.11.09 15:48

Kalėdinėms lemputėms – elektra, gauta iš kavos tirščių

Kava energijos gali suteikti ne tik dienai, bet ir visam kalėdiniam sezonui. Verslas Vilniuje pradeda akciją, per kurią iš kavinių ar įvairių verslo centrų surenka kavos tirščius, o jiems supuvus degina dujas. Iš išsiskyrusios energijos gaminama elektra, kurią žadama panaudoti visai Savičiaus gatvei apšviesti. Įvairios dekoracijos sostinės gatvę puoš visą kalėdinį laikotarpį.

Puodelis rytinės kavos energija visai dienai gali įkrauti ne tik žmogų, bet ir telefoną. Jei išgertumėte 4 puodelius kavos, iš gėrimo tirščių būtų galima pilnai įkrauti visiškai tuščią telefono bateriją.

Kelių restoranų Vilniuje savininkas Tadas Gegevičius kasdien kavos tirščius atiduoda sostinės Savičiaus gatvės kalėdinio apšvietimo organizatoriams. Iš tirščių gaminama elektros energija, kuri gruodį bus naudojama kalėdinėms dekoracijoms. Į kavines užsukę žmonės gali atnešti savo kavos tirščių ir juos išmainyti į puodelį kavos. 

„Ateina žmonės, atneša, paklausinėja, kitą dieną grįžta su maišeliu, sako ir pas kaimynus surinkau, ne tik savo. Tad matosi, kad žmonėms tas kažkoks prisidėjimas prie stebuklo tinka ir patinka“, – sako restorano „Queensberry“ savininkas T. Gegevičius.

Kasdien per 80 kavinių, restoranų ar verslo centrų kavos tirščius verčia į atskirus konteinerius. Per šventinį sezoną jų tikimasi surinkti apie šešias tonas, nes būtent tiek pakaktų papuošti Savičiaus gatvę.

„Su tokiu dalyku niekada neteko susidurti, kad kas gamintų elektrą iš tirščių. (...) Baisu tik tiek, kad nesurinksime tiek tirščių ir negalėsime sujungti visko, ką esame suplanavę.

Pačioje gatvėje pastatysime maždaug 30 eglučių, kurios sukurs puikią šventinę atmosferą ir išsiskirs iš viso miesto dekoracijų – jos bus gyvos, o gatvės gale matysime didžiulę bažnyčią, išryškinsime visus jos architektūrinius bruožus, papuošime ją šviesomis“, – sako „ABLight“ projektų vadovas Mantas Linkevičius.

Taip ekologiškos elektros dėka Savičiaus gatvėje nušvis ir Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia. Pernai iš kavos tirščių gauta elektra buvo naudojama Kauno eglutei ir Kalėdų miesteliui apšviesti. Tada pavyko surinkti 15 tonų kavos tirščių.

Plačiau – Izabelės Pūkėnaitės reportaže.