Veidai

2018.11.07 21:43

Į Baltiją paleisti Jūrų muziejuje išgydyti ruoniukai

Į Baltiją paleisti jūros pakrantėje rasti nusilpę ir Jūrų muziejuje išgydyti pilkųjų ruonių jaunikliai. Šiemet jų išgelbėti pavyko net 14.

Sužeisti, nusilpę ir sergantys pilkųjų ruonių jaunikliai į jūrų muziejų patenka kiekvieną pavasarį. Muziejininkai pastebi, kad tokių ruoniukų kasmet daugėja, šiemet jų priglausta net 14. Reabilitacija trunka iki 8 mėnesių, ir darbas su jais nelengvas.

„Tai yra labai sunkus ir gana pavojingas darbas, nes ruoniukai kandžiojasi ir turi labai daug visokių bakterijų. Užsikrėsti tomis ligomis darbuotojams labai nesunku. Pirmosiomis jų priežiūros dienomis šeriame naudodami zondą, paskui mokome ėsti, kol jie savarankiškai išmoksta ryti patys“, – pasakojo Jūrų muziejaus Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Nors šiemet pavyko išgelbėti visus 14 ruoniukų, į Baltiją paleisti tik 10. Dar 4 iki pavasario reikia sustiprėti.

Per beveik 3 dešimtmečius Jūrų muziejus išgydė 6 dešimtis Baltijos pilkųjų ruonių jauniklių. Kasmet jiems prižiūrėti Aplinkos ministerija skiria apie 7 tūkst. eurų. Šiemet – dvigubai daugiau.

„Buvo parengta prieš kokius gal 6 metus Ruonių jauniklių reabilitacijos programa vien dėl to, kad paskutiniais metais tų pamestinukų buvo ganėtinai daug ir nieks daugiau negalėjo jais pasirūpinti, išskyrus Jūrų muziejų“, – sakė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistas Laimutis Budrys.

Iki 2021 m. šalia Jūrų muziejaus planuojama įkurti Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centrą, kuriame būtų gydomi nukentėję ruonių jaunikliai.

Baltijos pilkieji ruoniai yra nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos saugomų rūšių sąrašą.