Veidai

2018.10.20 15:14

Apleisti Elektrėnų atrakcionai – aukso grynuolis fotografams ir kino kūrėjams

Elektrėnų atrakcionų parkas „Vaikų pasaulis“ veikė beveik tris dešimtmečius, nuo 1986-ųjų. Sukurtas pagal architektės L. Majerienės projektą, jis buvo pastatytas elektrinės darbuotojų rankomis. Čia buvo žaidimo automatų paviljonas, sūpuoklės ir atrakcionai „Siurprizas“, „Muzikinis ekspresas“, „Ramunėlė“, amerikietiški kalneliai. 

Pramogos atrakcione buvo mokamos, dirbdavo tik  savaitgaliais todėl norinčių papramogauti eilės driekdavosi per visą parko teritoriją. Paskutinį kartą avarinės būklės sovietinai įrenginiai veikė 2010 metais. 

„Parkas buvo pastatytas žmonių talkų metų. Mūsų gerbiamas elektrinės direktorius Pranas Noreika turėjo viziją ir tėvams ir vaikams padaryti poilsio zoną. Čia buvo plynas laukas kai užtvenkė Elektrėnų marias – mišką jie patys sodino ir pradėjo burti šitą aikštelę“, – pasakoja Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pruskas.

Pasak jo, kai buvo pastatytas amerikietiškų kalnelių atrakcionas „JetStar“, „čia stovėdavo kilometrinės eilės, eilė vos ne iki vartų kad pakliūtum ir prasivažiuotum nors kartą“.

Amerikietiški kalneliai „JetStar“ – vieninteliai tokie Lietuvoje, paskutinį kartą jie veikė 2012-aisiais. Tąkart viršuje užstrigusius žmones gelbėtojai kėlė iš 20 metrų aukščio. Nuo to laiko norinčių rizikuoti nebeatsirado, o parkas uždarytas, nes nebeatitiko saugumo reikalavimų. Šiuo metu už parką atsakinga Elektrėnų savivaldybė. 

Pasilinksminti besiveržiantis vietos jaunimas gerokai apgadino atrakcionus. Tačiau parkas vilioja neįprastų vietų fotografus, domina ne tik kino kūrėjus (čia filmuoti keturi kino filmai), bet ir vestuvininkus norinčius įsiamžinti savo vaikystės vietose. Nors į parką įeiti draudžiama, tai padaryti galima ir teisėtai – tereikia užpildyti prašymą savivaldybėje. 

Apžvalgos ratas, rudenį nukritus lapams, matomas iš kone visų Elektrėnų. Iš 30 metrų aukščio apžvalgos rato atsiverdavo ne tik graži gyvenvietės panorama, bet ir Elektrėnų apylinkės. Tai Aukščiausias ir vienintelis toks likęs apžvalgos ratas Lietuvoje.

Elektrėnų savivaldybė planuoja šią teritoriją vėl paversti poilsiui ir pramogoms skirta erdve. Netrukus dauguma atrakcionų bus išmontuoti, architektai žada palikti senojo parko statinius ar jų dalis, pritaikant naujoms paskirtims. Kasų pastatas bus maža kavinukė, supynių betoninė konstrukcija – dviratininkams skirtų rampų dalis, automobilių paviljone bus įrengta erdvė riedučiams.

Elektrėnų savivaldybės atstovai teigia, kad dabar sprendžiamas apžvalgos rato linkimas. Jeigu metalo konstrukcijos ekspertizės patvirtins galimybę jį renovuoti galbūt Elektrėnai ir toliau  turės savo miesto simbolį, panašu kad per renovaciją gali būti išsaugoti ir linksmieji kalneliai.

Plačiau – Simonos Stanapėdytės reportaže.