Veidai

2018.10.12 10:58

Archeologai aptiko milžiniškas senovinių laivų kapines

Graikų povandeniniai archeologai aptiko turbūt pačias didžiausias Antikos, Romos ir Bizantijos imperijų laikų laivų kapines. Pavojingais vėjais ir srovėmis garsėjančios Furnų salos prie Turkijos krantų tapo paskutinio poilsio vieta šimtams senovės laivų ir jūrininkų.

Modernios nardymo priemonės leido graikų archeologams pažvelgti giliau, nei galima su paprastu akvalangu, ir per pastaruosius trejus metus tyrinėdami prie Furnų salų jie aptiko beveik 60 sudužusių senovinių laivų.

Apie šį kapinyną jau daug metų pasakojo pinčių gaudytojai, bet jie taip giliai nepaneria.

Reuters/Scanpix nuotr.

Dėl šalia stovinčių Turkijos kalnų ir pavojingų sąsiaurių tarp daugybės uolėtų salų čia dažnai pučia smarkūs vėjai, sukeliantys stiprų bangavimą ir jūros sroves.  Manoma, kad būtent tai pridarydavo daugiausia bėdų senovės navigatoriams, todėl neretai  kroviniai papildydavo šį kapinyną. 

Medinės tų laikų laivų konstrukcijos neišliko, bet laivų balastas, kitos detalės, o svarbiausia – krovinys ar bent tai, į ką jis buvo supiltas, išsilaikė puikiausiai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Graikų ir kitų šalių archeologai, tyrinėjantys ši povandeninį kapinyną, mano, kad rytiniame Egėjo jūros pakraščio dugne guli dar daug neatrastų senovės turtų, nes tai buvo vienas pagrindinių jūros kelių iš Šiaurės Afrikos į Juodąją jūrą.