Veidai

2018.10.06 20:15

Medinukais ir žaluma garsėjantis Žvėrynas: ką privalu pamatyti atvykus į šį rajoną?

Kviečiame užsukti į dar vieną Vilniaus mikrorajoną. Šį kartą tai – medine architektūra ir žaliaisiais plotais garsėjantis Žvėrynas, šiemet minintis 125-erių metų gyvavimo metines.

Žvėrynas – žaluma ir pušynais nuo seno gyventojus bei svečius džiuginantis Vilniaus mikrorajonas. XVI–XIX amžiuje ši teritorija su čia įsteigtu medžioklei skirtu žvėrių rezervatu priklausė didikų Radvilų šeimai. Dabartiniame Žvėryne tuos laikus mena tik likę Stumbrų, Stirnų, Lokių, Sakalų gatvės pavadinimai, Žvėryne esantys tvenkiniai, medinė architektūra. 

1892-aisiais mediniu tiltu Žvėrynas prijungiamas prie Vilniaus miesto, tuo metu čia įkurta vaikų prieglauda ir ligoninė, vandens gydyklos. XIX amžiaus pabaigoje Žvėryne buvo 2000 gyventojų, stovėjo 150 miestietiško stiliaus namų, buvo 12 gatvių.

1906-aisiais medinį tiltą pakeitė metalinis, o XX amžiaus pradžioje Žvėrynas apšviestas žibaliniais žibintais.

Dabartiniai Žvėryno gyventojai pasakoja, kad po karo Žvėryne apsigyveno daug kultūros ir meno elito atstovų.

Kelios Žvėryno gatvės pavadintos kunigaikščių vardais: Kęstučio, Birutės, Liubarto, Vytauto – iš paukščio skrydžio šios keturios gatvės sudaro ištęstus Gediminaičių stulpus, toks buvo architekto sumanymas.

Žvėryno medinė architektūra įtraukta į kultūros vertybių registrą dėl unikalios kelių tautų medinės architektūros tradicijų samplaikos. 1938-ais metais Žvėrynas priskirtas gyvenamiesiems rajonams, taip čia baigėsi medinės architektūros era.

Dalis medinukų sudegė per Antrąjį pasaulinį karą. Šiuo metu skaičiuojami išlikę 108 mediniai namai, kuriuos perkėlus į užmiestį savo architektūra jie labiau primintų dvarus, LRT sako Žvėryno bendruomenės narys Darius Rudžinskas.

O ką gi reikėtų pamatyti atvykus į šį rajoną?

Išsamiau – Simonos Stanapėdytės reportaže.